+ Ново Мнение
Страница 4 от 9
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 31 до 40 от общо 83

Тема: Увеличаване на обхвата на апаратурата

  1. #31
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    И вече стигнахме до най-важното - как да изчислим обхвата?

    1. Имаме някаква даденост, която я знаем. Например:
    - Апаратура на 2.4 GHz
    - Мощност на предавателя - 1 mW или 0 dBm (така е в режим Range Test)
    - Усилване на антената - 2 dBi (това е стандартната антена на апаратурата)
    - Приемник с някаква си чувствителност (не я знаем каква, но знаем, че производителя го е обявил като Park Flyer Receiver)
    - Постигнат обхват при тези начални данни - 30 m

    2. За да удвоим този обхват, ние трябва да осигурим 4 ПЪТИ ПО-ГОЛЯМА НАПРЕГНАТОСТ НА ПОЛЕТО в лъча на антената. Тоест ние трябва да добавим 3+3=6dB в системата предавател-антена. Това може да стане както с увеличаване на мощността на предавателя, така и със слагането на по-добра антена. Това е изключително важно и затова ще го повторя с червени букви:

    Удвояването на обхвата се извършва с добавяне на 6 dB в системата предавател-антена.

    3. Ако сега изключим Range Test функцията и оставим апаратурата да излъчва с пълна мощност (100 mW или 20 dBm), то тогава ние добавяме в системата предавател-антена нови 20 dBm, което е еквивалентно на 3 пъти по 6dB и още малко. Като обхват това изглежда 2*2*2=8 пъти и още малко. Всъщност добавянето на 20 dB увеличава обхвата точно 10 пъти. Следователно би трябвало да очакваме обхват от 300 m и той наистина е толкова при Park Flyer приемниците.
    Росимир Матеев

  2. #32
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    А ето и един обобщен алгоритъм за изчисляване на обхвата:

    1. Имаме някаква даденост от предавател, мощност, антена и приемник.
    2. Смятаме децибелите на тази даденост.
    3. Мерим обхвата на тази даденост.
    4. Добавяме нови децибели посредством по-мощен усилвател или по-остро насочена антена.
    5. Всеки нови 6 децибела удвояват съществуващия (измерения) обхват.

    Освен с мощност на предавателя и по-добра антена, може да увеличим обхвата и посредством слагането на приемник с по-добра чувствителност (така наречените Long Range приемници). Горния алгоритъм не се променя. Остава си същия, само че в т. 3 от алгоритъма ще се измери по-голям начален обхват.
    Росимир Матеев

  3. #33
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ами това беше. Можете вече да обсъждате. От написаното по-горе не съм сигурен само в едно - колко е мощността на една апаратура в режим Range Test? Това че е 1 mW мисля че съм го срещал някъде, но не можах да намеря източника.

    Може би при различните апаратури е различно. Единствения начин да се разбере това, е да се направи обратен експеримент - тоест да се премери обхвата както в режим Range Test, така и на пълна мощност, и след това с обратната формула да се изчисли с колко децибела се намалява мощността при Range Test. От тук нататък вече лесно ще се смята всичко останало.

    А ето и един пример, с който можем да сметнем възможно най-доброто постижение на една 2.4 GHz апаратура:

    Даденост
    - Предавател - 100 mW или 20 dBm, но в режим Range Test е 1 mW или 0 dbm
    - Антена - 2 dBi
    - Long Range приемник
    - Измерен обхват в режим Range Test - 50 m

    Тюнинг
    - Добавен усилвател 2W - общо 33 dBm. От тях нови децибели са 33-0=33 dBm.
    - Сложена е параболична антена с 24 dBi. От тях нови децибели са 24-2=22 dBi.

    Резултат
    - Общо са добавени 33+22=55 dB. Загубен 1 dB по кабели и куплунзи. Остават 54 dB.
    - Това прави 9 пъти по 6 dB, което означава 9 пъти удвояване на началния обхват от 50 m.
    - Новия обхват става 2*2*2*2*2*2*2*2*2*50 = 25 600 m.

    Ами в общия случай това са теоретичните възможности при 2.4 GHz управление на модела. В най-добрия случай могат да се постигнат 25 километра и то само ако има пряка видимост. Трябва обаче да се знае, че 24 dBi антена е една много остро насочена антена и има реална опасност модела да напусне лъча на сигнала и да стане неуправляем. Затова в практиката се използват 14-16 dBi антени, тъй като те имат много по-широк лъч и малки грешки в позиционирането на въртящата система не са опасни. При 14-16 dBi антени обхвата се редуцира до 8-10 km и точно това е и моята цел.
    Росимир Матеев

  4. #34
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ако някой се нуждае от обхват, по-голям от 10 километра, единственият начин е увеличаването на мощността на предавателя. Това с остро-насочените антени вече е изчерпано. Може би известно подобрение може да се направи с разработката на специален високо-чувствителен приемник, но не се знае каква ще е цената му.

    Линка, който публикува Николай Арсов, третира точно такава една разработка на 430 MHz. Освен всичко друго за тази разработка се предлага и 7W предавател, което заедно с по-добрия приемник сигурно добавя още 6 dB. Това означава обхват от около 50 km и това е максимума, който човек може да си позволи с готово закупени компоненти. Хубавото на 430-те MHz е и това, че те не са чак толкова капризни към пряката видимост. Известни засенчвания са допустими - напр. от храсти, дървета, стълбове на далекопроводи, та дори и цели къщи, ако са далеко от предавателя.
    Росимир Матеев

  5. #35
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    А аз спирам да пиша, тук теорията стана такава ,че е извън мойте възможности да я разбера, по късно може само да покажа методологията за изчисляване и изграждане на някой от най разпространените типове антени, ще разкажа за диаграмите на насоченост , предимствата и недостатаците им ако разбира се някой се интересува от това....Мога също да помогна в изграждането на прецизен аудио-видео модулатор и крайно стапало за гореизброените диапазони, ако се интересувате споделете!!!

  6. #36
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    мен ме интересува как се изчисляват така наречените PATCH антени за честота 1040мегахерца ако някой знае да свирка
    Даниел Георгиев

  7. #37
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by danikronos View Post
    мен ме интересува как се изчисляват така наречените PATCH антени за честота 1040мегахерца ако някой знае да свирка
    Аз знам, дай точната честота на канала и поляризацията и ще ти я сметна

  8. #38
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    3-ти канал на тези комплекти http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...AL_520TVL.html или това е 1040мегахерца
    Даниел Георгиев

  9. #39
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by danikronos View Post
    3-ти канал на тези комплекти http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...AL_520TVL.html или това е 1040мегахерца
    сигурен ли си защото ако не нищо няма да се получи..

  10. #40
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    да да,сигурен съм чее на тази честота
    Даниел Георгиев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен