+ Ново Мнение
Страница 1 от 9
1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 83

Тема: Увеличаване на обхвата на апаратурата

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Увеличаване на обхвата на апаратурата

    Отварям тази тема с цел да се обсъдят всички методи и способи за постигане на колкото се може по-голям обхват на надеждно управление на един модел.

    Нуждата от голям обхват възниква тогава, когато даден моделист започне да се занимава с FPV. Колкото и голям обхват да се постигне, човек винаги му се иска още и още. Затова нека да обсъдим всички възможни методи за неговото увеличаване.

    На първо време аз съм решил да подобря следните три неща:

    1. Избор на апаратура и на добър приемник
    2. Увеличаване на мощността на предавателя
    3. Слагане на остронасочена въртяща се антена

    Също така от изключителна важност е да се направи една сравнително точна оценка КОЛКО ТОЧНО Е ОБХВАТА, ако използваме един или друг метод за неговото увеличаване.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    По-нататък в тази тема непрекъснато ще се говори за децибели, така че нека първо да си изясним какво представляват. Подробно за понятието ДЕЦИБЕЛ можете да прочетете във Википедия:

    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%...B1%D0%B5%D0%BB

    Освен Българската, изчетете и Руската и Английската версия, за да добиете колкото се може по-пълна представа. А аз по-долу ще дам едно кратко представяне само на тази информация, която ще ни е нужна за бъдещите обсъждания.

    Оказва се, че повечето от сетивата на човека имат не линейна, а логаритмична характеристика на чувствителността - напр. Слуха и Зрението. За да е по-удобно представянето на тяхната чувствителност се нуждаем от логаритмична единица. Тази единица е децибела. Той е безразмерна величина и изразява само отношението на две други величини.

    Офф.... Ще продължа утре, че ми се отвори друга важна работа.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    1. Качваме се на високо (хълм, връх възвишение и такива подобни). Около нас трябва да е ниско и по възможност равно. Аз постигнах поне още 500 метра над възможностите на футабата ми. Упс на 72 мегахерца съм.
    2. На тази честота лесно можем дори и сами да си спретнем едно усилвателче от порядъка на 5 до 10 вата.
    3. Една хубава антенка от типа на щирка. Върхът и лекичко наклонен към ниското че да се избегне радиосянка.
    4. На който му се занимава може да си преработи високочестотната част на приемника и да си сложи едно стъпалце с полевак. Малко по-дълга антенка с кондензатор за съгласуване. и така
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  4. #4
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    На всички честоти се прави такаСпоред мен най важно е антената да е добра и настроена добре, с добра антена и с малка мощност може да се обилоли света, при калпава и не добре съгласувана антена и с 2 вата няма да стигнеш на километър да не говорим ,че вероятноста да прегрее стапалото е огромна....Полевака на входа на приемника е клсика в жанра, вика му се линеен усилвател но за съжаление е неудачно решение при FPV-то заради близко разположената мощност на видео канала...

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това с ниските честоти и мене ме изкушава. При тях лесно може да се направи предавател с произволна мощност и лесно могат да се постигнат произволни обхвати, дори и околосветски. Проблема обаче е в това, че няма абсолютно никаква защита от смущения. Всеки може да се намеси в обхвата и волно или неволно да причини краш и загуба на модела.

    Поради тези причини за прав канал съм избрал 2.4 GHz. Най-голямото достойнство на тази честота е цифровото предаване на сигнала и невъзможността някой да се намеси със същия код (определен при биндването).
    Росимир Матеев

  6. #6
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Това с ниските честоти и мене ме изкушава. При тях лесно може да се направи предавател с произволна мощност и лесно могат да се постигнат произволни обхвати, дори и околосветски. Проблема обаче е в това, че няма абсолютно никаква защита от смущения. Всеки може да се намеси в обхвата и волно или неволно да причини краш и загуба на модела.

    Поради тези причини за прав канал съм избрал 2.4 GHz. Най-голямото достойнство на тази честота е цифровото предаване на сигнала и невъзможността някой да се намеси със същия код (определен при биндването).
    Матеев, ТОВА НЕ Е СЪВСЕМ ТАКА!!!В момента ако има по замърсена честота от 2.4гХц здраве му кажи, освен това тази честота е ниска, работи се на 5.8, 10,12 и тн. гигахерца, единствените приемущества са големия брой канали в дефинирания диапазон при тясна лента на пропускане и късата антена, крайно стапало за повишаване на мощноста може много лесно да се направи но за съжаление големите мощности при тези честоти не са много здравословни(както и при другите де).Цифрово кодиране на канала може да се приложи при всички съшествуващи честотни диапазони ,от свръх ниските честоти дето се ползват при подводниците до сателитните 100гХц и нагоре. А от смущения никой диапазон не е защитен, един не добре настроен предавател се превръща в генератор на бял шум и всички комуникаций в няколко километра обхват отиват по дяволите(военните му викат ,,СТЪРШЕЛ,,) освен това ако на близо има предавател с по голяма мощност и близка честота (тоест на съседен канал)ще биндваш ама друг път...
    Последна редакция от ПАЦО; 20.12.2011 на 12:06.

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Като стана дума за овенните... първите си опити с така нареченото FPV правих с ето този усилвател:



    Апаратурата работеше на 35 мегахерца, а с "патерицата" можех да извадя спокойно мощност, покриваща 30-40 километра. Съгласуването на антената е детска игра. На практика всяка отвертка, забучена на изхода, може да се превърне в идеално съгласувана антена. Обмислям варианта отново да погледна назад към ламповата техника.
    Усилвателят все още функционира. Използвам го за разговори в ефира с други "колеги" и за някои проби в хобито. Все още ми се върти мухата да повторя опитите за отдалечено управление на модела пак с негова помощ.
    Поради активното използване на 2,4 гигахерца, наблюдавам супер-активно избягване на видео-предаватели на тази честота от моделистите. А на пазара е пълно с МОЩНИ сендери именно в този диапазон. Е, защо да лъчим на 2,4 от земята, а обратната връзка да е на 0,9? Не е ли по-добре да изпращаме по-ниска честота до модела и да получаваме от него данни на по-висока? Струва ми се доста по-разумно...
    Георги Русинов

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    .... Обмислям варианта отново да погледна назад към ламповата техника....
    Имам свободна чисто нова ГУ-81М ...

    Сега сериозно....една интересна разработка на 433MHz: http://code.google.com/p/openlrs/
    Чета по чуждите форуми, че маса народ се е запалил и има доста нови разработки.

    Проблемите с мощността, честотите и т.н. на предавателя е може би по-лесната част от уравнението. Сериозните проблеми са в предавателната част на самолета.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Бъзикай се ти за лампите, но досега само с лампа съм успял да осъществя контролиран далечен полет... както и да е.

    При мен проблемът с връзката модел-земя не съществува. Подчертавам, става дума за аналогов видео сигнал, предварително миксиран с OSD!
    В момента ползвам този комплект:



    Не се лъжи по външния вид, мощността надхвърля 2 вата (дават го 2,5) и пробите досега показаха перфектни резултати на 8-километрова дистанция въздух-земя. Черните кутии са всъщност алуминиеви отливки. Доста добро и солидно изпълнение. Размерите са по-малки от цигарена кутия.
    Това не ме притеснява, защото моделът, който съм приготвил за целта е с размах 2,5 метра, напълно разглобяем, със специално направена прозрачна, детайлна "кабина". Все едно си там...


    Следващата разработка, за която активно търся спонсор е 3,5 ватовата разновидност:



    Към нея върви един хубав комплет антени...
    Георги Русинов

  10. #10
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Тия мощности при какво захранване ги дефинират?

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен