Маркетингът е чудно нещо...

Ако просто искаш да стигне до "колкото се може повече потребители", отсега ти казвам, че няма да стигне. Но ако си определиш таргет-групата на тези потребители и тогава започнеш да ги атакуваш, веднага ще разбереш и начина за продаване на твоя продукт.

Давам ти конкретен и страшно пресен пример:
Създадохме 12 вида билков чай. Продукт, познат на пазара, но нашият е в хубава опаковка, видовете са подбрани по определени изисквания и всичко изглежда идеално! Върви, та се пука. Обаче ние сме алчни и искаме да върви много повече. Как да го продадем? За няколко часа измислих стратегия-чудо. В магазините по това време място НЯМА, камо ли за мизерен продукт като чая... И без това вече е в магазините, ама ние "искаме" да вкараме два-три пъти повече... как да стане? Просто - намерих начин за позициониране на чая буквално навсякъде. Нещо като стратегията на Факелман - междурегални пространства, луфтове... там, където друго не може. Измислих и как да се закрепи. Всичко чудесно, материалите за новата стратегия буквално без пари и изведнъж - ХА!
Баш в зимата тъпия чай не ще да върви както аз искам! Изобщо никой, никога не се е замислял кой и най-вече КОГА купува чай. Оказа се, че час-пик (17:00 - 20:00) е пик за всичко друго, но не и за чай... Защото младите, активни и най-вече ГЛАДНИ хора, след цял ден бачкане, искат да помислят първо за вечерята, а чая ДГД... Смених едно-единствено нещо - местоположението. Вместо в началото на магазина, където се борят да са всички, аз го сложих в КРАЯ на клиентопотока... там, където очите са се наситили с мръвки, хляб, алкохол и преди да отидат на касата да ги атакуват с дъвки, цигари и вафли.
При евтините безалкохолни, които се купуват от хора с по-ниски доходи. При кучешката храна, при детските играчки.

Резултатите: чаят започна да върви като луд, но ПРЕЗ ДЕНЯ, когато в магазините има пенсионери, майки с деца и хора без работа.
Защото ГО ВИЖДАТ и го харесват.

Извинявай за отклонението, исках да кажа, че таргет-групата е най-важното нещо. Помисли кой ще се интересува от продукта ти, колко ще са потребителите и къде да ги дириш.


P.s. Докато пишех, Матеев ме е изпреварил. Много ясно го е написал в няколко точки!