+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 40

Тема: Моите FPV неволи

Threaded View

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Моите FPV неволи

    Първоначалната идея беше тази тема да се казва "Моите FPV експерименти" и в нея да публикувам какви инсталации съм направил по моделите и на земята, както и клипове от всеки един полет. За съжаление обаче всичко започна с един безкрайно дълъг списък от фалове, така че засега работното заглавие ще е "Моите FPV неволи".

    С две думи - преди около месец силно се запалих по FPV-то. Бях възхитен от това, което е направил danicronos, и изгледах всички негови клипове. Изгледах и десетки западни клипове. И най-накрая си казах - "Абе човек, от 3 години си моделист и мечтаеш за FPV, а досега не си направил нищо съществено". От тогава досега всяка вечер и всяка събота и неделя се занимавам с FPV и резултата е една ГОЛЯМА НУЛА.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Идеята ми беше повече от велика:

    1. От земята излъчвам с най-обикновенна апаратура на 2.4 GHz
    2. На земята има наземна излъчвателна станция на 2.4 GHz, която се върти в посока на модела и с остро-насочена антена постига обхват oт няколко километра - може би 10 или 20. Колко точно - ами ще видим.
    3. От апаратурата ми на земята излъчвам сигнал и той се приема от един сателитен приемник в наземната излъчвателна станция.
    4. PPM сигнала от този приемник се подава на спектрумски модул и след това на 2W усилвател и се излъчва от една насочена въртяща се aнтена.
    5. Аз се намирам поне на 10 метра встрани и между мене и предавателната станция няма никакви кабели.
    6. Предавателната станция получава информация за позицията на модела от Приемната станция.
    7. Самата приемна станция също е монтирана на статив и също е с въртяща се антена, която следи модела.
    8. На самия модел има една или повече камери, цифров превключвател на сигнала, OSD и предавател на 5.8 GHz
    9. Сигнала се излъчва към земята, като в десния звуков канал 10 пъти в секундата се подава навигационна информация от GPS-a и другите датчици.
    10. На земята сигнала се посреща от поне два различни приемника с различни антени и устройство за диверсификация (подбор на по-добър сигнал).
    11. Навигационната информация се използва за въртене на антените на приемната станция.
    12. Изчистения сигнал отново се качва на носеща честота (може би 2.4 или отново 5.6 MHz) и се излъчва с малка мощност в ефира.
    13. Идеята е да се икономиса сплитера. Излъчения в ефира сигнал може да се приеме от няколко човека с видеоочила, от лаптоп, който записва клип, от наземен телевизор за наблюдение от публиката и т.н и т.н.

    Като цяло този, който управлява модела, няма никаква жична връзка с двете наземни станции - предавателна и приемна. Всичко става по радиоканал. Самите станции са на разстояние поне 10 метра една от друга, за да не си влияят. Човека също е на поне 10 метра, така че няма проблеми безопасно да се оперира с огромни мощности в предавателната станция.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    След като си изградих концепцията, седнах и направих едно широкомащабно проучване из интернет с цел доставка на необходимото оборудване. Проучих стотици сайтове и за всеки един компонент разгледах десетки алтернативи. Най-накрая започнах с натискането на бутона BUY и се получи една мътна и кървава - няма да ви казвам цифри, за да не ви заболи главата.

    В момента съм на етап чакане на десетина колета от целия свят, в които се намират надеждите за моето бъдещо FPV. Да се надяваме, че до нова година или малко след нея всичко ще е пристигнало.

    Междувременно реших да постръскам наличните компоненти, купувани през годините, за да видя дали не мога да сглобя някава по-проста концепция за FPV на 200-300 метра. И тука започнаха големите неволи, за които искам да се оплача, и евентуално да ви предпазя от допускане на същите грешки.
    Росимир Матеев

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    И така ...............

    За обратния канал съм избрал честота 5.6-5.8 GHz благодарение на следните съображения:
    1. Няма нисши хармоници, така че няма опасност в модела да се смущава приемника на 2.4 GHz. Е това е в областта на теорията. На практика - ами ще видим.
    2. С по-малки мощности се постигат по-големи разстояния. По-малката мощност влияе благоприятно на цялостната схемотехника там в модела - по-малки взаимни смущения, по малка консумация и т.н.
    3. По-високата честота предполага и по-малка зашуменост. В сравнение с наличните обхвати (900 MHz, 1.2 и 1.3 GHz, 2.4 GHz и 5.6-5.8ГХз), 5.6 GHz е с най-малка зашуменост.

    Започнах експериментите с двата възможни предавателя, закупени от HobbyKing - 200mW и 600mW и веднага започнаха гафовете - ами схемите просто не работеха. Нещо по линията камера-предавател-приемник-видеоочила не беше наред и трябваше да се открие кое е то. Започнах по-внимателна диагностика, за да открия кое точно не е наред, и резултатите надхвърлиха всичките ми очаквания - НИЩО НЕ БЕШЕ НАРЕД !!!

    То бива нещо да е повредено, но да е повредено всичко на 100% - ами това ми се случва за първи път през живота.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Първо с предавателите:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...Tx_Rx_Set.html
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...er_600mw_.html

    Ами правени са от различни фирми. Това, че имат еднакви куплунзи, да не ви подвежда. Разположението на перата на десния куплинг е КОРЕННО РАЗЛИЧНО при двата предавателя. Това е куплунга за включване на камерата. Ами че двете десни пера за захранване на камерата са обърнати (плюса и минуса са разменени при единия предавател). Кабелче, направено за единия предавател, ще изгори камерата на другия (което предполагам се е случило и при мене). Нещо повече - 600 mW-овия предавател има вграден 5V стабилизатор и това напрежение се подава на камерата. Точно толкова изисква и самата камера:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...pare_lens.html

    Не се шашкайте - това е камерата, за която са предвидени тези предаватели. Съдя по куплунга, с който са оборудвани кабелчетата в комплекта. Тази камера изисква 5V захранване и 600 mW-товия предавател го осигурява. 200 mW-товия предавател не само че не го осигурява (подава директно 12V), ами освен това при него са разменени плюса и минуса.

    И тъй като Българина е свикнал първо да експериментира, а после да чете инструкцията, изгарянето на камерата и поне на единия от двата предавателя е в кърпа вързано !!!

    И ако си мислите, че с това неволите са приключили, жестоко се лъжете.....
    Двата предавателя излъчват на коренно различни честоти !!!!!!!!!!
    Каналите са коренно различни. Приемника на единия предавател не лови сигнала на другия и обратното.
    Росимир Матеев

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Продължавам нататък:
    Кодировката на каналите на приемника и предавателя е организирана с джъмпъри. Да, ама се извършва по различен начин. При едното се използват само 3 джъмпъра, а при другото - 4. Инструкцията за потребителя е фалшива и не става ясно кое на джъмпъра е горе и кое - долу. Кое е ON и кое - OFF. Каналите на едното са 7, а на другото - 8. Стила на кодиране е различен. Щракам по едното и гадая дали съм на канал 1 или на 8. Щракам на другото - не се получава. Пробвам реверса - не се получава. И така няколко часа................... И най-накрая нервите ми не издържаха и захвърлих всичко. Така и не успях да направя връзка и да видя изображението на камерата във видеоочилата.

    Междувременно от много връткане ключето на видеочилата се повреди. Започна да дава лош контакт и да прескачат каналите. Изглежда имаше и някакъв бъг във вътрешния софтуер на видеоочилата, защото от време на време софтуера забиваше и замръзваше, като отказваше да възприема нови натискания на ключетата или връткания на врътката.

    Става въпрос за тези очила:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s..._Goggles_.html
    Това са най-добрите очила на HobbyKing и струват луди пари. Ако те са скапани - не знам какво да кажа за по-евтините им събратя.

    Между другото по някое време от експериментите успях да видя някакво далечно подобие на изображение, треперещо, несинхронизирано и гърчещо се с хиляди смущения. Е поне реагираше на светло-тъмно. Това е най-доброто, което получих.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен