+ Ново Мнение
Страница 2 от 4
ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 40

Тема: Моите FPV неволи

  1. #11
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    С две думи - съществуват две основни направления.

    1. За калпаво FPV до няколкостотин метра, нещата се случват по два начина:
    1а - Сравнително евтин сендер, сравнително евтино оборудване, но камерата е дублирана със записваща на памет HD камера. Така с FPV-то гледаш къде летиш, а с другото правиш същинския запис
    1б - Купешки комплекти и каквото стане... с моаритата, с бъговете, с прекъсванията. Има и приемни станции с по 4-6-8 и нагоре приемника.

    Всичко това в модел до 2-та метра

    2. За качествено FPV над километър:
    Огромни мощности, модел НАД 2 метра, стабилно захранване, наземна техника с размерите на рейс.


    Дотук моята равносметка е следната: 4 камери, 2 от които FullHD; Сендер 5 вата; Управление на модела по късовълнова честота + усилвател 50 вата. Видеосмесител, аналогово-цифров преобразувател и цифров рекордер на земята.
    Видеоочилатаса лукс - всичко на монитори. Пробите дават резултат до 4 километрово разстояние, но... разходите не са ми по силите.
    Георги Русинов

  2. #12
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Извинявай, че се намесвам...


    Мисля, че подходът е неправилен. Не може да се очаква всичко да работи както трябва. Не може да се очаква и всичко да е чиста монета. Преди 20 години успях да осъщества първото известно ми FPV... на ленти U-matic. Това са едни огромни видеомагнетофони. Всичко беше в CB банд (къси вълни).

    Сега разбрах едно нещо - когато ти предлагат "комплект", значи този комплект НЕ РАБОТИ. Трябва да се тръгне кабел по кабел, устройство по устройство... да се провери и тества всичко поотделно и чак след това да се асемблира по старомодния начин.
    Има тук едно момче - Дани. Прави завидни неща... моделите му летят над километър надалеч. Има много какво да се научи от него.

    Моят скромен опит досега дава противоречиви резултати. Стигнах до там, че използвам огромни мощности и нещата стават. Но всичко е донякъде... няма време да се реализира един-единствен проект, защото целта на проектите постоянно се променя. Най-първо трябва да има една цел, която да се преследва.


    Едва ли не човек трябва да е специалист в поне 5 области, за да станат нещата. Видеото само по себе си - ами на пазара се предлагат стотици "HD" камери, коя от коя по-неадекватни. Хубавите са тежки, леките са скапани... Човек трябва да изпробва и да накупи поне 30, за да стигне до истината.
    Видео предавателите също са така. ОСД-тата също, миксерите-също.

    В момента подхождам по коренно различен начин. Влагам идиотски мощна и дуракоустойчива техника (от бивши кабелни телевизии , линкове, релейки), но поне знам че става. Снабдих се и с телевизионен видео-миксер. Мощността на видео-предавателите е над 5 вата... Нещата започват да се получават с хиляди тестове, на уви - бавно. Това, кето ми трябва, за да продължа е скъпо, а това, което имам е недостатъчно...
    В цялата тази история пръст сигурно има и моя син. Преди около месец и той си игра, за да пусне FPV на един негов четирикоптер. FPV-то му тръгна и дори сина летя с него няколко минути, докато най-накрая блъсна хеликоптера в една стена. Причината - ами камерата има същия ъгъл на видимост като човешкото око, но НЯМА ПЕРИФЕРНОТО ЗРЕНИЕ. В резултат на това много лесно може да те изненада някой страничен обект и да се блъснеш в него.

    Та не изключвам още тогава сина ми да е ръгал разни куплунзи тук и там, и да е поизгорил част от електрониката и да е разпилял документацията. Аз уж действах по-внимателно, но не изключвам някои неща вече да са били изгорели. И няма как да разбера истината, ако отново не го купя целия този комплект от 5-6 предавателя и приемника.

    Засега FPV мечтата се отлага с една седмица, а аз си подобрявам настроението с домашно вино.................
    Росимир Матеев

  3. #13
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Дотук моята равносметка е следната: 4 камери, 2 от които FullHD; Сендер 5 вата; Управление на модела по късовълнова честота + усилвател 50 вата. Видеосмесител, аналогово-цифров преобразувател и цифров рекордер на земята.
    Видеоочилатаса лукс - всичко на монитори. Пробите дават резултат до 4 километрово разстояние, но... разходите не са ми по силите.
    Предполагам, че моята концепция постепенно ще се развива и в зависимост от постигнатите резултати ще се усъвършенствува един или друг компонент. До момента опита ми е нулев или дори отрицателен, така че нищо положително не мога да кажа като препоръка към някой, който тръгва по същия път.

    А неволите ги описвам, за да предпазя другите от моите грешки.
    Росимир Матеев

  4. #14
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Вместо да влагаш в повторна поръчка, по-добре провери всичко едно по едно по старомодния начин. Все пак работиш с аналогово видео, там нещата са прости - сигнал и маса. Няма нищо изненадващо. Виж захранванията на камерите, ако трябва ги унифицирай - в крайна сметка работят на 1 или 2 клетки липо. Не е толкова трудно да хванеш масата и т.н. Досега никога не ми се е случвало да изгоря камера... но проверявам 100 пъти всеки кабел.

    П.п. Пуснали са едни камери HD се водят с доста кадърна картинка. Намерих начин да тръгнат , като дават образ БЕЗ да записват.
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s..._5MP_CMOS.html

    С известен компромис, предлагат доста добра картинка! От там насетне с добър сендер и адекватна връзка с очилата нещата стават!

    Искам само да ти кажа, че ако разчиташ на очилата да ти приемат сигнала от някакъв измислен стандарт сендер... по-добре не се занимавай!
    Разковничето е не да се бяга нагоре в сендерните честоти, а обратно - надолу! И с предавателите така. Две честоти на 2,4 гигахерца не само че не си пречат, ами и доста добре работят...
    Георги Русинов

  5. #15
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    П.п. Пуснали са едни камери HD се водят с доста кадърна картинка. Намерих начин да тръгнат , като дават образ БЕЗ да записват.
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s..._5MP_CMOS.html

    С известен компромис, предлагат доста добра картинка! От там насетне с добър сендер и адекватна връзка с очилата нещата стават!
    Тази камера я видях и я купих, но все още не е пристигнала и не съм я държал в ръцете си. Иначе възлагам доста големи надежди на нея. Ако мога да я накарам да записва и в същото време да ми дава Output сигнал за OSD-то и FPV-то - направо ще е супер.
    Росимир Матеев

  6. #16
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Да, може го! Но има хватка. Записвай:


    1. Пускаш я в режим "видео с детекция за движение"
    2. Мушкаш жака за видео-изход
    3. Много бързо вадиш жака, натискаш два пъти копчето и пак мушкаш жака.

    Точка 3 трябва да стане МНОГО БЪРЗО - за не повече от 2-3 секунди.

    След това можеш хем да снимаш, хем да гледаш или и двете. ;)
    Георги Русинов

  7. #17
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Между другото да ви кажа и за още един гаф - Някой наясно ли е какъв е стандарта в разположението на перата на този тип жакове:
    http://www.cable.bg/kabel.php?cPath=...ts_id=21000125

    Това са жакове с 4 пръстена:
    - Маса
    - Video
    - Audio L
    - Audio R

    Хванах един такъв кабел Жак-Жак с цел да прехвърля сигнал от очилата към едно малко телевизорче и открих, че СТАНДАРТ НЯМА !!!

    Започнах да замервам други 2 кабела - жак с 4 пръстена към 3 букси (видео и две аудио). И за мое най-голямо учудване открих два различни стандарта. Единия е с маса в дъното и видео най-отпред, а другия - маса на второто от дъното и видео на третото. Взех да тествам едните очила и открих трети стандарт, а на вторите очила - четвърти. Хванаха ме нервите и захвърлих всичко. Другата седмица като се поуспокоя ще започна отначало.
    Росимир Матеев

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Масата винаги трябва да е най-назад! Ово йе стандарт!

    Всичко друго е грешка при спойките... Затова трябва да се проверява! Обикновено на тия жакове от другата страна требе да има някакви чинчове. Мериш и ако има проблем - сменяш кабела.

    Ако изходът, обаче, е сбъркан (камера, видео и т.н.), тогава е добре да го преправиш, стига да има възможност.
    Георги Русинов

  9. #19
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Един вид - измисли си собствен стандарт и след това преправи всичката си електроника към него, за да не стават сакатлъци....................

    А ако нещо не може да се преправи (напр. някой кабел) - ами изхвърли го..............
    Росимир Матеев

  10. #20
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Именно!

    Пример: два пъти срещам в апаратурите от вида 9X различни стандарти на захранващия пакет. Хубавото е, че масата винаги е в краищата. Лошото е, че две по две апаратурите са с различни разположения на + и - ...

    Най-хубавото е, че късметът ме е предпазил от изгаряне. Лошото е, че сега всеки път когато си взема нов предавател, трябва да отварям и проверявам къде е масата и съответно батерията.

    Добих и други навици - да подлепям помощните платки, закрепени към потенциометрите и да преправям пътя на кабелчетата на десния стик. ВИНАГИ опират в корпуса. Нищо фатално, ама... дразни някакси.

    Ще пусна отделна тема за това.

    Още примери: наистина МАРКОВА полимерка... с размемени кабелчета на балансерния куплунг. Две зарядни цъфнаха, докато се усетя. След този случай си извадих един азбучен тефтер, в който ПО АЗБУЧЕН РЕД записвам всички подобни особености. Няма как, пробите ми идват скъпо. :(
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен