Мерси за пожеланията и добрите думи!!!

Важно е да уточня, че не е съвсем правилно да се използва думата "изработка", защото моделът е АРФ и е изработен. Аз само го сглобявам. Целта ми е да споделя знанията и триковете, които ползвам и така да бъде по-лесно на тези, които сега започват или се чудят как да постъпят с даден модел. Опитвам се да споделям достъпни технологии и похвати, за да може по-неопитните да достигнат крайната цел (готов модел) бързо, лесно, с минимум усилия и с максимален резултат.

За мен целия този процес е почивка, разнообразяване, релакс и лекуване на нервите.


Та относно "качеството на изработка", мен най-много ме привлича външния вид на моделите. Неведнъж съм казвал, че моделите, независимо от размера и стойността са... ИГРАЧКИ! Нищо повече. Независимо каква стойност е вложена в тях, дали финансова, морална или сантиментална, те винаги си остават играчки за малки и големи. А всяка една играчка трябва най-първо да привлича с външния си вид. За мен е по-важна външната (и вътрешна) красота, отколкото функционалността. Аз не се състезавам, не гоня съвършенството на полета, защото главната причина да се занимавам с това хоби е да ми отпуска нервите, а не да ги натяга.
От друга страна, държа вече готовите модели да се запазят в първоначалния си вид възможно по-дълго време - с години. Не виждам смисъл да правя/сглобявам един модел само колкото да литне и след няколко месеца той вече да джвака от масло и мръсотия и да се разпада... жалка картина, но често срещана. Гледаш на поляната хубав модел, як мотор, скъпи машинки... а като се приближиш - оръфани крайчета, разпапурено фолио, стърчащо тиксо, подбити детайли, ненапаснати части... За някои това е нормално и аз не го критикувам, защото всеки прави това, което му харесва. Но за мен естетическата част е на малко по-друго равнище и като че ли държа повече на нея.

Пак казвам - темата не е за да се изфукам с нова играчка или да депресирам някой подрастващ ентусиаст. Целта е да споделя лесни и най-вече достъпни похвати, тънкости и ноу-хау.