+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 115

Тема: KATANA .15

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Преди да продължа нататък, ще споделя нещо, което винаги ме е дразнило в работата на доста колеги, а именно - мърлявото отношение към двигателите. По време на работа по модела, двигателят се ползва за напасване и за мен (вероятно и за други) е от изключителна важност да го предпазя от прах, стърготини, стъклени влакна и стружки. Затова обикновено не мия нов двигател веднага, а чак след като приключа с модела. През това време увивам старателно всички места, през които е възможно да проникнат боклуци и се старая моторът да не напуска кутията, ако не е наложително.

    Предпазвам двигателите по този начин с парцалчета:




    Измивам старателно с метанол всички детайли, които са били лакирани със смола, защото тя (смолата) има навика да се "изпотява", отделяйки киселинни остатъци от втвърдителя и (или) парафини.





    Понеже, както вече казах, не искам да променям дървената моторама, се наложи да изрежа две парченца за подложки на крепежа, за да не се вкопават гайките в мекия шперплат. Ето ги планките (Д16Т) и крепежа:




    И готово - моторчето е монтирано на станока.







    Ето и станокът (с двигателя), закрепен за тялото:



    Георги Русинов

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Следва напасването на капотажа. Отново припомням на аудиторията, че това става най-лесно в началото на сглобяването, когато тялото е без опашка и може спокойно да се подпира навсякъде, без опасност от счупване на стърчащи части.

    Ето инстументите, с които работя:
    Машинката за шлайфане (безбожно евтина, намират се навсякъде):




    Малък диск за надлъжни разрези и две приспособления за шлайфане. По-малкото си е моя измишльотина. Представлява болт м3, с навита и залепена на него шкурка на текстилна основа. С него лесно се режат стъклоплатови детайли, близо до крайния желан размер.




    Следващата снимка не е за слабонервни. Все отнякъде трябва да се почне...





    Ето всеки инструмент в своето амплоа:



    Георги Русинов

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Минавам няколко пъти НАДЛЪЖНО цялата изрязана зона с шкурка. Така много лесно и бързо се заглаждат неравностите и малките налюпвания на гела (ако го има):




    Изтривам с парцалче, напоено с метанол остатъците от перманентния маркер и ето финалния резултат:







    Найс, а? :)





    Напасвам капотажа така, че витлото и конуса да са визуално прави (много ме дразнят модели с "изместена" ос на двигателя, поради претупано напасване и оставям луфт не повече от милиметър между конуса и капотажа:



    Георги Русинов

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2011
    Живее в
    Враца
    Мнения
    24

    Много добре се получава. Както винаги много прецизна работа. Също така е много добре описано плюс снимковия материял. С най-скоро време почвам и аз.
    Валери Цветков

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Мерси, приятелю!


    На дневен ред е търсенето на най-подходящото положение на сервомашинката за двигателя. Мислех да я сложа при мотора, но там стана доста пренаселено... а и новият резервоар е обрал де що има луфт. :) Ще помисля още ден-два и съм сигурен, че ще открия най-подходящото място.

    Целта е да не трупам повече тегло при носа и освен това, да не използвам удължителен кабел за въпросното серво. Имам 2-3 идеи, но ми трябват два дни, за да ги осмисля и да избера най-подходящата.
    Георги Русинов

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    От "Отдел Тотално Качество" (ОТК) провериха състоянието на лагерите и дали двигателя отговаря на изискванията за безопасност и екологичните норми. Проверката беше безмилостна!


    Георги Русинов

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2011
    Живее в
    Ботевград
    Мнения
    33

    Жоро, ОТК е на ниво! Обаче Вие Г-н Русинов много ме кефите...
    Не случайно това "ОТК" си го измайсторил толкова успешно

    А сега по "сериозно", абе що така обръщаш толкова сериозно внимание на качеството на изработка, ако не си на 100%, че няма да го разбиеш на втория полет. Щото аз, понеже съм си с две льеви ръце, така и така съм го джаснал в хасвалта или бочунището.

    А сега, наистина сериозно, БРАВО, следя с интерес темата. Винаги има какво да научи човек от теб.

    Успех ти желая
    Тихомир Тодоров

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен