+ Ново Мнение
Страница 9 от 12
ПърваПърва ... 5 6 7 8 9 10 11 12 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 81 до 90 от общо 115

Тема: KATANA .15

  1. #81
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Работата по модела е към своя край. Всъщност тя приключи, но остават най-приятните подробности, свързани с изработката и експлоатирането на един модел.
    Първият полет, начинът на съхранение и други подробности, но ще стигна и до там.

    Последното, което направих е да поставя на място крилете на "птичето". За целта се наложи да убера луфта на тръбата, като я "облека" с тиксо. На повечето полуготови модели е оставена хлабина, която много лесно и надеждно се премахва с помощта на един или повече слоя прозрачно тиксо. Ето я тръбата вече облечена, центрована и поставена на мястото си. Крилете ще закача в утрешния ден, защото добавих по още капка полутечно цианакрилно лепило на болтчетата, които добавих вместо карбоновите тръбички:




    Удължих кабелчетата на елеронните машинки, като добавих парче телмошлаух на куплунзите. Понякога слагам специални скобички, но тук кабелчетата са тънки, а термошлауха по-лек:





    И така, поредната глуповата снимка:




    Забелязвате ли къде предвиждам да се съхранява готовия модел? В опасна близост до този биплан над главата ми, който е в същата разцветка. :) Но за това - в следващия пост.

    P.s. Терличките рулират, нали?
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	P2050706.jpg‎
Views:	733
Size:	138.2 KB
ID:	4118   Click image for larger version

Name:	P2050703.jpg‎
Views:	689
Size:	140.8 KB
ID:	4119   Click image for larger version

Name:	P2050702.jpg‎
Views:	688
Size:	170.8 KB
ID:	4120  
    Последна редакция от ajcinema; 21.04.2012 на 10:44.
    Георги Русинов

  2. #82
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Мислех да пусна отделна тема, когато му дойде реда. Сега съм в края на един дълъг период на подбор и тестване на оборудването. Моделът е с размах 2,20 метра и както вече споделих - напълно разглобяем. В тялото може да се побере телевизионна камера - предвиден е да носи доста обем и тегло.

    Снимки и повече подробности ще ти пратя на ЛС или скайп, стига да искаш. Поздрави!
    с удоволствие niko_ov@abv.bg.
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  3. #83
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ами... готово!

    Катаната е 100% завършена. Сега чакам подходящо време за първите полети.










    Ето как се получиха нещата в тялото:








    А ето тези инструменти, с които се сдобих наскоро, ми бяха ценни помощници по време на работата.
    Горещо ги препоръчвам на всеки моделист:
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	P2100039.jpg‎
Views:	695
Size:	141.7 KB
ID:	4126   Click image for larger version

Name:	P2100048.jpg‎
Views:	689
Size:	213.1 KB
ID:	4128   Click image for larger version

Name:	P2100033.jpg‎
Views:	707
Size:	135.8 KB
ID:	4129   Click image for larger version

Name:	P2100035.jpg‎
Views:	676
Size:	137.8 KB
ID:	4130   Click image for larger version

Name:	P2100034.jpg‎
Views:	674
Size:	110.1 KB
ID:	4132  

    Click image for larger version

Name:	P2100046.jpg‎
Views:	696
Size:	136.3 KB
ID:	4133   Click image for larger version

Name:	P2100045.jpg‎
Views:	672
Size:	103.0 KB
ID:	4134  
    Последна редакция от ajcinema; 21.04.2012 на 10:51.
    Георги Русинов

  4. #84
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Нещо ми се омазаха приложенията... не излиза превю. Минавам пак на стария метод с качване на снимките, въпреки наложената регистрация от imageshack.


    И така, след първите сухи тренировки с настройка на апаратурата, е време за първото зареждане на батерията в модела. За целта изработих "специален" удължителен кабел за балансера от серво-удължител. Избрах с по-дебели проводници, за да няма загуби. Дължината е 30 сантиметра. Подбрах я така, че да ми е удобно, когато зареждам. Масичката, която ползвам за "зарядна станция" е ниска 20-тина сантиметра. Избрал съм я, за да мога да зареждам всичките си модели в положение "стоя" - както са си на земята. Днес по изключение ще зареждам на масата, на която работя, за да ми е пред очите.

    Ето как "модднах" кабелчето:





    А ето и цялата натурия. Вижда се и поставения на мястото му предавател на батери-трекера, който вече си търси нов собственик. Скоро ще бъдат тестовете и след това, по уговорка с Матеев, ще бъде подарен на който го пожелае или който бъде избран от Матеев.

    Георги Русинов

  5. #85
    Потребител
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    63

    Здравейте г-н Русинов,
    моля бихте ли обяснили как е направен този кабел?
    http://img714.imageshack.us/img714/3413/p1020266w.jpg
    Последна редакция от sa6o; 14.02.2012 на 20:41.
    Александър Илиев

  6. #86
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    По най-елементарния начин:

    Малко парче универсална платка, на което са запоени и запаралелени 8 тройки "перца", а в края парче от серво-удължител. Няма никакава електроника, това е просто серво-разклонител.
    Служи ми за тестове на повече от 2 машинки, когато не ползвам радиосистема, а прост серво-тестер.

    Другото му приложение е като настройвам модела първоначално - включвам всички сервомашинки, а на "входа" закачам сервотестер. Така хващам нулите без да оборудвам полуготовия модел с радио-оборудване.
    Георги Русинов

  7. #87
    Потребител
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    63

    Много благодаря за отговора...
    Александър Илиев

  8. #88
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Жоре, като препрочитам темата за н-ти път...
    Ти не слагаш ли някъде горивен филтър?
    Последна редакция от Пулевски; 22.03.2012 на 10:43.
    Стоян Пулевски '71 набор.

  9. #89
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Слагам!

    Филтри слагам само на 4-тактовите двигатели, но не на всички. Напоследък имам колебания относно поведението на филтъра с течение на времето и затова много внимателно обмислям за всеки конкретен модел дали да сложа филтър или не.

    На Катаната реших да не слагам филтър. Тръбният път е по-малък от 2 сантиметра и няма място за филтър. Не искам да удължавам с още 8-10 сантиметра шлауха само заради филтъра. Обикновено не оставям филтрите да се "шпетлякат", а ги фиксирам към челното ребро или станока със специални щипки, които взаимствам от кабелни фиксатори. За да направя така Катаната... ще си отворя главоболия, а мястото е ограничено.

    Защо не се притеснявам от липсата на филтър?

    Защото преди горивото да попадне в резервоара, то бива филтрирано няколко пъти. Още след като го приготвя, правя филтриране през ситна мрежичка за отделяне на всички чужди тела в суровините. Оставям да престои няколко дни, след което разбивам отново. След още няколко дни извършвам много внимателно и прецизно филтриране през ситна мрежа плюс два целулозни филтъра. Цялата "система" е проста - филтър за шварц-кафемашина, в който слагам един върху друг два хартиени филтъра за кафе. През цялото това нещо преминава САМО течността и никакви микрочастици. Сменям двата целулозни филтъра на всеки 400 милилитра гориво, които са преминали. Така изхвърлям около 10-12 филтъра за цялото количество, което приготвям наведнъж. То е малко под 5 литра.

    След тая процедура, горивото се налива директно в тубата, от която зареждам моделите. Тя е херметически затворена и непрозрачна. Ще направя снимка, защото е много удобна вещ и може да е от ползва на доста моделисти. На тапата съм поставил два щуцера - един за горивото и друг за въздуха. Тези два щуцера постоянно стоят затапени и периодично проверявам тапичките. Горивният щуцер е свързан с потопена до дъното шлауха, на която има два филтъра - един по-груб и един фин.

    С всичката тая чудесия... имам 100%-ова гаранция, че горивото, което наливам в резервоара е с абсолютна, дори маниакална чистота. На всичкото отгоре, помпите, които използвам също имат по един филтър на изхода и се съхраняват със "заключени" една в друга шлаухи. Помпата се вади от специален калъф, горивото се пълни, след което помпата веднага се прибира в калъфа. Ти беше свидетел на това, когато пускахме синьото ми "такси" в Тракия.


    Така че... отново дълъг отговор на прост въпрос. :) Ще снимам тубата и начинът на закачане на филтрите по моделите.
    Георги Русинов

  10. #90
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Малко новини (за съжаление малко).

    Имах най-добрите намерения миналия уикенд да облетя самолетчето, но предвиденият от синоптиците 4 m/s вятър се оказа мираж. Дотолкова, че едва успявахме да задържаме моделите на земята, за да не ги отвеят поривите.


    За сметка на това в групата на полетелите за първи път се включи успешно този 1,80 метров "параход" на колегите от Раковски:




    Относно Катаната: запалих двигателя и изгорих един резервоар на по-богата смес. Времето за работа беше около 17 минути, което ще рече, че при нормален полет резервоарът ще е достатъчен за 20-25 минути със запас. Повече от достатъчно!
    Както очаквах, моторчето се представи повече от добре - няма никакви течове на масло и работи "гладко". Следва фината настройка, която ще ми отнеме поне час-два, но това ще се случи на следващото ходене на летището.

    Снимки, уви, няма. Залисан в палене-облитане-лафмоабет, забравих да снимам...
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен