+ Ново Мнение
Страница 5 от 12
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 41 до 50 от общо 115

Тема: KATANA .15

  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    26

    Жоре, и аз в някой форум бях срещал този проблем при комбинация от цифрови с аналогови машинки и то при определени модели, мисля че правилно си се насочил.

  2. #42
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Днес сърдечната болка, предизвикана от разделянето ми с 30 паунда беше превъзмогната. Получих известие, че тяхната равностойност (а именно новите части за мотора) са тръгнали насам.

    До ден-два трябва да пристигнат новите цилиндър, сегмент и биела. Предишният собственик на моторчето е пипал къде трябва и къде не трябва, с което е допринесъл за неговото полу-унищожаване. Хубавото е, че коляновият вал и разпределителения механизъм са здрави и непокътнати. Лошото е, че парите, които похарчих за този двигател, вече надвишиха цената за нов такъв.

    Но поне ще бъда спокоен, че точно този двигател ще е обслужен и асемблиран точно по мой вкус. Малко по-късно в темата ще опиша какви доработки (ако мога да ги нарека така) направих с цел оптимизиране на работата и намаляне на паразитните триения.

    Малко подробности:
    Поради изключително компактния си размер, двигателят има някои компромисни зони. Една от тях са кобилиците и по-точно нищожното разстояние между края им откъм повдигателните пръти до материала на главата и кожусите на повдигателните пръти.
    На това място се наложи лека интервенция и отнемане на материал от стената на главата. Също така се наложи скъсяване с около 0,8mm в горната част на повдигателните кожуси.
    Ще приложа подробни снимки когато пристигнат новите части.
    Георги Русинов

  3. #43
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Точно две денонощия и половина след поръчката, новите части са вече в ръцете ми:






    www.justengines.co.uk са изключително коректни и бързи!


    Както винаги - добре опаковани и надписани, а вътре имаше ето това:

    Георги Русинов

  4. #44
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Днес изгубих цял ден, за да приведа във вид двигателя с новите му части. За съжаление бившият собственик е бръкнал навсякъде и е окъкал де що може да се окъка. :(

    Както и да е, това ще ми е обица на ухото.

    След като поставих новия сегмент и цилиндър, смазах и сглобих мотора. Поставих нова силиконова тапичка на технологичния отвор и регулирах клапаните (отново).
    Ето мястото, където се наложи да освободя малко от материала на главата, за да оставя повече ход на кобилиците:







    След което очертях и изрязах гарнитура за капака на клапаните. Там обикновено такава няма, разчита се на това, че не е нужно добро уплътняване. Но винаги от този капак сълзи масло и олива мотора, като по-късно потъмнява от температурата. Поставих гарнитура за да предотвратя това.







    Ето и ключа на сегмента в стария цилиндър. Близо 3 десети... което е МНОГО. Новият има допуск около десета.




    Срещнах сериозен проблем и с тайминга на мотора. Предишният собственик тотално е объркал начинът на поставяне. Наложи се да си блъскам главата с часове, докат оправя проблема. А той беше допълнително усложнен от кой знае защо изместения белег. На долните две снимки има два различни мотора. Моят е на първата снимка. Ясно се вижда как белегът е изместен в междузъбово пространство...
    Тук е мястото да благодаря на Валери (Linux) за бързата и ползотворна помощ!!!



    Георги Русинов

  5. #45
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    За огромно мое съжаление, неприятните изненади продължават! Вече не знам дали да се изнервям или да се смея...

    Последната повреда, която изскочи е отчупено парче от зъб на ангренажното колело:




    Разпределителният вал ще бъде подменен и с това се надявам неудачите най-сетне да спрат! Лошото е, че похарчих средства за двигател и половина (нови). Хубавото е, че насреща имам идеално обслужен мотор, който е по-добър от нов. Нещата са на кантар.

    Всъщност, аз редовно се сблъсквам с подобни проблеми в хобито си. Причината да ги споделя в тази тема е, за да обърна внимание на това колко важно е да се следи за подробности и да се подхожда към хобито с внимание, разбиране и без претупване.
    Моторът щеше да работи идеално и в първоначалния си вид. Но това щеше да създаде предпоставки за евентуални бъдещи проблеми. По-добре е да се опитам да елиминирам предпоставките, отколкото след това да решавам проблемите.
    Това за мен е възможно най-правилния подход. Да, не е най-лесния, но добавя още малко сигурност към цялата картина.



    Сещам се за любимата поговорка на моята бивша шефка. Тя казваше, че най-важно е правилото за 5-те "П"-та:

    Перфектната Подготовка Предотвратява Провала на Представлението!
    Георги Русинов

  6. #46
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Това е! Моторчето е обслужено и готово за подвизи.




    Тук споделям поредната "хватка", която прилагам при повечето мотори. Удължавам входа на карбуратора с няколко сантиметра със средногъвкава тръбичка. Целта е пръските гориво да се сведат до минимум. Този "трик" предпазва двигателя от оливане с гориво, премахва напълно пръскането, а в същото време подобрява режима на мотора, особено прехода от ниски към високи обороти. Удължаването за всеки мотор е различно. Този ще седи с главата надолу и затова тръбичката е с дължина, подминаваща картера. Това удължаване ще ми помогне да запушвам лесно карбуратора с парцалче, когато моделът не лети, за да предотвратя попадането на прах и боклуци вътре.

    Георги Русинов

  7. #47
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    2

    Здравейте,
    Имам същото моторче и съм повече от доволен.От какво изрязахте гарнитурата на капака ? Прилича на картон. Ако е възможно на снимките да отбележите от къде се отнема от главата. Моя имаше и друг дефект: третия винт, който крепи карбуратора му пречеше да легне равно към главата.Когато е развит този винт и са стегнати винтовете на карбуратора към главата отвора на третия винт не съвпадаше.
    Поздрави за прецизната работа.
    Последна редакция от stoilis; 08.01.2012 на 22:23.

  8. #48
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Гарнитурата е от 250g/m2 гланциран картон (хром). Тази на снимката е несполучлива, впоследствие изрязах втора.

    Несъвпадението на третия винт на карбуратора НЕ е дефект, а често срещано явление. Получава се при сглобяването на мотора - главата има известен толеранс при затягането - може да се завърти вляво или вдясно по милиметър. За да го коригираш, е нужно да отвиеш леко 4-те болта, които крепят главата, да отхлабиш и карбуратора и после да стегнеш всички болтове поетапно, като коригираш с леко завъртане на главата наляво или надясно.
    За отхлабването на главата не е нужно да се сваля капака на клапаните. Главата е захваната само с 4 болта (а не с 5 или 6, както е при по-големите кубатури) и всички те са отвън.
    Георги Русинов

  9. #49
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Уточнявам - този двигател е единственият от едноцилиндровата серия на ASP/Magnum, който е с подобен вид захващане на карбуратора - трети болт, който е напречно разположен на основните два. Всички останали мотори от едноцилиндровата серия са с по 4 болта - два горе и два носещи долу.

    Въпреки това, когато се наложи разглобяване на главата, стягането на болтовете трябва да се извършва едновременно с тези на карбуратора и смукателната тръба.
    Георги Русинов

  10. #50
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ще си позволя да подканя останалите съфорумци да не се притесняват да ми задават въпроси или да ми отправят съвети!

    Моля, коментирайте и критикувайте, ако прецените, че е нужно! Аз няма да се разсърдя, а напротив - темата ще стане по-интересна.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен