+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 13

Тема: Свързване на BEC

Threaded View

  1. #1
    Потребител Аватар на Bruchpilot
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    84

    Свързване на BEC

    Привет на всички!

    Снощи ми изникна един въпрос на който не можах да намеря сигурен и еднозначен отговор, поради което реших да се допитам да Вас:
    Безопасно ли е свързването на спийдконтролер и приемник чрез удължителен кабел за серво, при положение, че от BEC - а на контролера се захранва цялата бордова електроника, а пиковата консумация на ток може и да достигне 5А?
    Благодаря предварително!
    Константин Фъртунов

  2. #2
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Има удължителни кабели с различна дебелина на проводниците. Масово разпространените кабели са с доста тънки жички и не са подходящи за ток по-голям от 600-800mA. Което означава, че не е желателно да ги използваш при по-голям ток.
    Един от вредните ефекти при удължаване + тънки проводници е пад на напрежение и нестабилна работа на изпълнителните механизми, в конкретния случай машинките.
    Не е проблем да удължиш кабела в рамките на разумното, но не използвай удължителен кабел с по-тънки жила от този на контролера.

    Предполагам въпросът е свързан с Turnigy Brushless ESC 85A w/ 5A SBEC и HK-500CMT. Има достатъчно место на хелито, щото така да се разположи контролера за да не е необходимо удължаване на кабели.

    Накратко отговорът ми е следние. Направи всичко възможно за да не удължаваш кабели, стига това да не попрези на нещо друго. Ако все пак е наложително, използвай проводници с не по-малко сечение от тези, които ще удължаваш.
    Горното е в сила не замо за BEC, но и за жироскопи, машинки и др. Дългите кабели могат да доведат до смужения. Образуването на капацитети и индуктивности е неизбежно. Колкото по-дълги са ти кабелите толкова по-голяма вероятнос има в един прекрасен момент да се чудиш - нещо що се случва дето нетрябва да се случва.
    Димитър Пенев

  3. #3
    Потребител Аватар на Bruchpilot
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    84

    Благодаря за изчерпателния отговор!
    По принцип идеята с удължаването ми е последното спасение в краен случай, въпреки че е най - удобното решние на проблема.
    За дебелината на удължителния кабел въобще не съм имал съмнения и съм взел най - дебелия възможен.

    P.S. Проблема не и при хелито, а при другия красавец, който пристигна в четвъртък
    Константин Фъртунов

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2012
    Живее в
    близо до София
    Мнения
    70

    Има решение

    При дълги кабели с висоскочестотни сигнали се ползва "twisted pair" - усукана двойка,а дебелината на кабелите се изчислява с епиричната формула 10 А на кв.мм.,което за 8А е 0.8кв.мм. или диаметър 1 мм.

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by soton View Post
    При дълги кабели с висоскочестотни сигнали се ползва "twisted pair" - усукана двойка,а дебелината на кабелите се изчислява с епиричната формула 10 А на кв.мм.,което за 8А е 0.8кв.мм. или диаметър 1 мм.
    Не е редно да давате съвети, когато не познавате материята (моделарската)!


    Давам пример с конкретен отговор на въпроса на колегата:


    Можете да използвате някой от тези два кабела:

    http://rchobby-bg.com/index.php?main...roducts_id=135
    или
    http://rchobby-bg.com/index.php?main...roducts_id=196

    Моят съвет е да отрежете ненужния куплунг и да запоите кабела в спийдконтролера, като оставите нужната дължина. Показал съм как става в ето ТОЗИ ПОСТ (някъде по-надолу в поста).
    Георги Русинов

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2012
    Живее в
    близо до София
    Мнения
    70

    Какъв е смисъла от това мнение

    Доколкото виждам кабела дето го предлагате също е усукана двойка,а да казвате че ще пропуснете 8 ампера през 0.32 кв.мм.без глеми загуби е несериозно.
    Но... в края на краищата може би моделарската техника е друга техника!И май че си е баш така:Гнездата на куплунзите JR на приемника ми са за куплунзи с ключ,а всичките неща дето искам да включа там са с куплунзи без ключ и може да ги въртиш как си искаш.Сега за да си свържа нещата трябва дя питам в форума,защото няма от къде да науча.Трябва да снимам,да поствам снимки,да губя време и кой знае на края дали няма да сгреша,както се беше случило с един от вас дето си прецакал радиото.
    Има ли някъде разпис на тези куплунзи?

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    Привет

    Аз , смятам ,че когато даден куплунг се нагрее , дори с 5 градуса над околната температура .... Подлежи на смяна със следващия по-горен размер ! Мое Мнение ! не задължавам никой

    В промишлените инсталации , връзка между два проводника посредством калай(композити) е Недопустима ! (това е само за информация )

    По темата : Преди да изберете удължаващите кабели , внимателно се информирайте за тяхната токопреносимост

    П.П. в работата си , използвам различни линейни актуатори , предимно на датската фирма Линак (големи серво машинки ... от 72 кг до 1200 кг ) , захранващите кабели на тези устройства на външен вид са подобни на тези , използвани в компонентите предназначени за моделизъм , разликата е там , че издържат на доста по-голямо претоварване , именно поради това , че се използват качественни проводници и лееко преоразмерени ;)
    Последна редакция от sides; 15.04.2012 на 08:50. Причина: допълване на пропуски
    Helmesi Agilery ¶ ¶

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен