+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 13

Тема: Свързване на BEC

Threaded View

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2012
    Живее в
    близо до София
    Мнения
    70

    Търговците съзнателно лъжат

    Не трвбва да черпите знания четейки търговски брошури.

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    По-скоро търговците премълчават истината. А ако наистина някои от тях лъжат, то те не се задържат дълго на пазара.

    В спора за максималния ток на единица сечение искам да си кажа и моето мнение:
    Не случайно в литературата различните източници цитират различни стойности за различни случаи. Това е така, защото има различни критерии. При токовете в окабеляването на една сграда или някакъв подземен кабел в общия случай критерия е да не се получат кой-знае колко големи загуби. Единствения истински критерий обаче е температурата. Тоест кабела да не загрее до такава температура, която да повреди неговата изолация. Следователно 100 градуса би могло да се счита за нормална работна температура, при която даденото изделие може да работи 1000 години, без да възникнат никакви вредни последици.

    От тази гледна точка кабелчетата, използвани в моделизма, спокойно могат да издържат големи токове, няколко пъти превишаващи общоприетите норми. И това е напълно нормално. Още повече трябва да се отчита и факта, че при повечето модели имаме и интензивно обдухване в работен режим (тоест добро въздушно охлаждане).

    Същото важи и за куплунзите, използвани в моделизма. Те наистина греят, но достатъчно е да не вдигат толкова голяма температура, щото перата им да омекнат и да се отвърнат, намалявайки по-този начин силата на контактния натиск. Например на JST куплунгчетата (малките червени) им дават 5А. Аз съм ги пробвал на 5А - загряват чак до чувство на парене (над 50 градуса) но явно при тази температура не настъпват никакви вредни последици.

    Та това може да се използва и за критерий при определяне на пригодността на всеки един компонент в моделизма. Ако при пипане с пръст възникне чувството за парене, но все пак пръста може да се държи върху него, то това е около 50 градуса и за моделарски компонент това е нормално. Ако пръста не може да се задържи, значи температурата надхвърля 60 градуса, и това вече е критерий, че нещо не е наред. На практика и 100 градуса е безопасна температура за който и да било моделарски компонент, но нека да си оставим известен запас, най-малкото защото с пръстите си ние мерим външната температура, а вътрешната е доста по-висока. Така че смело можем да приемем, че чувството за парене е един много добър диагностичен метод за почти всички компоненти в моделизма, без ДВГ-тата. Щом можеш да си задържиш пръста 5 секунди, въпреки паренето, значи компонента си е наред. Важи за мотори, спийд контролери, сервомашинки, куплунзи, кабели, батерии и т.н.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2012
    Живее в
    близо до София
    Мнения
    70

    Това за температурата е вярно

    Но има един критерий дето бърка в джоба - това е спада.Рядко някой се сеща да премери спадовети от тънки проводници и лоши контакти.Вземете един мултицет и сам премерете - ще се уплашите от резултатите.Например в къщи спада върху тези неща си го плащате и не се замисляте,а съм мерил такъв дори 10%.При ниските напрежения за електрониката това би било катастрофално.За да се нагрее меден проводник до 50 гр.което казвате е нормално си преставете колко енергия отива.
    Атанас Георгиев

    0878640251 soton@mail.bg

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ооооо, много съм наясно с падовете на напрежение и загубата на енергия. Дори си вадя хляба с тях. В соларните централи проектирам сеченията на проводниците не от позицията на температурата, а от позицията на цената на загубите в левчета. И тъй като изкупната цена на тока от соларни централи е доста висока, сеченията на кабелите ми са доста по-големи от общоприетото.

    В общия случай смятам каква е цената на кабела например от ГРТ-то до трафопоста и после смятам колко пари ще загуби инвеститора от отоплението на този кабел (от загубите) за следващите 20 години. От гледна точка на инвеститора от неговия джоб ще излязат и двете суми. След това пробвам с различни сечения и проектирам с това сечение, при което сумата на двете има минимум. Методологията работи перфектно и не знаеш колко много инвеститори съм зарадвал с икономия от 5 или 10 хиляди лева. Те са щастливи и ме хвалят наляво и надясно, а това води при мене нови инвеститори. Дето се казва малко да имаш, но да ти дойде навреме.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен