+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 17

Тема: Финала на едно LiPo

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Габрово / 0889515514
    Мнения
    20

    Финала на едно LiPo

    След краша на един от моделите на Росимир Матеев, благодарение на Димитър Пенев се установи че удара в батерията е довел до прекомерно затопляне на едната клетка. 30 секунди след поставяне на батерията на земята се случи всичко това от снимките, клетките изпушваха една по една, миризмата беше ужасна а дима в излишък. Е доста интересен финал беше ....
    Click image for larger version

Name:	DSC05347.jpg
Views:	844
Size:	125.5 KB
ID:	3799Click image for larger version

Name:	DSC05350.jpg
Views:	849
Size:	164.4 KB
ID:	3800Click image for larger version

Name:	DSC05349.jpg
Views:	898
Size:	155.6 KB
ID:	3801Click image for larger version

Name:	DSC05354.jpg
Views:	872
Size:	134.8 KB
ID:	3802Click image for larger version

Name:	DSC05352.jpg
Views:	857
Size:	130.9 KB
ID:	3803Click image for larger version

Name:	DSC05346.jpg
Views:	936
Size:	197.8 KB
ID:	3804
    Николай Киров 0889515514
    Mugen MBX5 1/8 Mamba Monster Max 2200
    Traxxas E-Revo VXL 1/16

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    Dec 2010
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    117

    Добре е да се напомня (и показва) от време на време че с LiPo батериите шега не бива и трябва да се работи с тях с повишено внимание.
    Поздрави,
    Христо Григоров, Бургас

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    51

    ...

    Като гледа човек снимките в горния пост, една подута хели батерийка в един друг форум и се замисли.......възникват въпроси.

    Какво става ако се разхерметизира една клетка на изправна не подута батерия?
    -при нормално заредена батерия до 4,2V на клетка.
    -при нормално разредена батерия до към 3,7V на клетка.
    Температурата на батерията е околната температура, т.е. около 25 градуса.

    Какво става ако се разхерметизира една клетка на изправна ПОДУТА батерия?
    -при нормално заредена батерия до 4,2V на клетка.
    -при нормално разредена батерия до към 3,7-3,8V на клетка.
    Температурата на батерията е околната температура, т.е. около 25 градуса.

    Въпросите се свързани със съхранението на LiPo батерии. В единия случай е кратковременно съхранение в рамките на един ден на заредена батерия, във втория случай за по-дълъг период от време на разредена до 3,7-3,8V. Разхерметизирането може ли да стане по време на съхранение на батерията т.е. да не се появи веднага след употребата й. При автото батериите са подложени на сътресение, особено при скокове.



    http://www.youtube.com/watch?v=4OsBc8RqSKU


    http://www.youtube.com/watch?v=0ZiG62Tawcc
    Боян Миланов, гр. София,
    S10 BLAST TC

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Втория клип отразява по-вярно какво точно се случи. Дефакто огън нямаше, но пушека за сметка на това беше 10 пъти повече от това на клипа. Ето историята, разказана от първа ръка:

    Пилот на хеликоптера бях аз. Става въпрос за T-Rex 600 с батерия 5000 mAh 20C. По едно време хеликоптера престана да ме слуша, мина над главите ни и над колите и се тръшна на земята зад тях. Не съм допускал грешка в управлението. Елерон, елеватор, рудер - всичко си беше наред и ме слушаше. Тротъла обаче отказа. След излизане от една фигура подавам газ, за да набера височина (стика стигна до горен упор), но хелито не ме слуша. Тръшна се на земята и после след огледа се оказа, че е имало мъртва спойка на една от жиците на куплунга на спийд контролера към батерията.

    Събрахме частите в радиус от десетина метра и се наканих да оставя батерията в буса. И добре, че не го направих. Разглеждаше я Пенев и на него му направи впечатление, че в задния край на батерията едното ръбче е по-топло от останалата част, а впоследствие започна дори да пари. Това се случва няколко минути след краша. След това още няколко минути държахме батерията в ръка, опипвахме я и обсъждахме какво може да се случи. Най-накрая решихме благоразумно да я оставим на тревата по-далече от нас.

    Дефакто първата клетка подпуши чак на петата или шестата минута след краша. Всяка следваща се палеше 30-40 секунди след предишната. Получи се нещо като ефект на доминото. Ако бяхме охладили батерията с вода след първата клетка, щяхме да спасим останалите пет. Дефакто всяка една клетка след запалването си прегряваше следващата клетка, окъсяваше я, тя се подуваше, пукваше и на свой ред прегряваше следващата.

    Пушека беше гъст и плътен с някаква силно отровна миризма. Неволно помирисах силно разреден пушек в периферията на облака (докато бягахме след първото изпушване) и веднага осъзнах, че едно-единствено вдишване на концентриран пушек вероятно ще отрови човек на секундата и може дори и да предизвика смърт. При всички случаи ако това се беше случило вътре в затворена стая, пушека щеше да я изпълни за по-малко от 1 секунда. Ако вие сте вътре в стаята, ще се случи следното:
    1. Няма да можете да видите къде е вратата или прозореца.
    2. Ако вдишате, не се знае дали ще доживеете да намерите вратата. Най-вероятно на секундата ще се сгънете да кашляте, да повръщате и да се гърчите.

    Пиша всичко това, защото чак сега осъзнах каква огромна опасност представляват тези LiPo батерии.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by Mateev View Post

    Пиша всичко това, защото чак сега осъзнах каква огромна опасност представляват тези LiPo батерии.
    От хеликоптери не разбирам. Моите засега отлежават в кутиите до другия ми живот.

    В една тема
    http://modelist.bg/showthread.php?t=257&page=2
    мисля че бяха изнесени ддоста данни. Това което беше пропуснато е че нови клетки издържат на 300 градусов тест. На всеки 10 се взима произволно две за унищожаване едната се разпробива с шило а другата в заредено състояние отива на "солариум"

    Със времето тази температура пада значително.
    лошото е че няма косвени признаци за да установим на кой точно момент тази клтка не е безопастна.

    Преди месец във франция изгоря контролер който запали маслото във демфера. Мотор, приемникр бек като и фундамента на мотора всичко беше изгоряло
    Но батериите не се запалиха

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    Dec 2010
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    117

    Не се кахъри, че не си успял да спасиш останалите пет клетки. И една да е заминала хвърляй батерията в солената вода и да ти е мир на главата. За 50-60 лева нова не си заслужава риска.
    Поздрави,
    Христо Григоров, Бургас

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    51

    ...

    Дадох 4 линка с клипове, но само 2 са се появили в предния ми пост.

    Тук:
    http://www.youtube.com/watch?v=T7A0H...eature=related
    е като в песента ".......камион ме блъсна, багер ме товари......." и ни огън, ни пушек.

    И тук засечка:
    http://www.youtube.com/watch?v=beMlK...eature=related

    Тук:
    http://www.youtube.com/watch?v=6M5ft...eature=related
    пушещата клетка не "подпалва" съседната.

    Според мене целия въпрос е при съхранението. При заряд/разряд батериите така или иначе са под наблюдение.
    След употреба батерията получава някакво сътресение, няма никаква гаранция , че след 10,20 или повече часа примерно няма да "запуши" и ако не са на двора или на балкона ........

    ..... та в тенджера за готвене под налягане ли да се съхраняват....

    Попаднах преди време на едно клипче: една батерия колко бой яде с един гумен чук, но докато не се проби не показа признаци на запушване.
    Боян Миланов, гр. София,
    S10 BLAST TC

  8. #8
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Събрахме частите в радиус от десетина метра и се наканих да оставя батерията в буса. И добре, че не го направих. Разглеждаше я Пенев и на него му направи впечатление, че в задния край на батерията едното ръбче е по-топло от останалата част, а впоследствие започна дори да пари. Това се случва няколко минути след краша. След това още няколко минути държахме батерията в ръка, опипвахме я и обсъждахме какво може да се случи. Най-накрая решихме благоразумно да я оставим на тревата по-далече от нас.
    Радвам се, че не започнахме да спасяваме останалите 5 клетки. Това със сигурност щеше да доведе до сериозни изгаряния по нечии длани. Температурата наистина беше много висока.

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Дефакто първата клетка подпуши чак на петата или шестата минута след краша. Всяка следваща се палеше 30-40 секунди след предишната. Получи се нещо като ефект на доминото. Ако бяхме охладили батерията с вода след първата клетка, щяхме да спасим останалите пет. Дефакто всяка една клетка след запалването си прегряваше следващата клетка, окъсяваше я, тя се подуваше, пукваше и на свой ред прегряваше следващата.
    Ако сте забелязали много често, след сваляне на батерия от модела я оставям в тревата (по възможност на сянка). Правя това когато батерията е по-топла от 40-45 градуса, определям го на пипане. Изчаквам да се охлади и я прибира.

    Това което пропусна г-н Матеев е да спомене, че на външен вид батерията не беше смачкана. Почети не и личеше, че е преживяла някаква травма. С две думи изглеждаше кажи речи нова. Чиста случайност и късмет е това, което се случи. Вниманието на всички беше в крашнатия хеликоптер и батерията можеше да се намира при останалите 3-4 батерии в куфарчето с батерии. Тоест в автомобила...............

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Пиша всичко това, защото чак сега осъзнах каква огромна опасност представляват тези LiPo батерии.
    Предлагам по нататък в темата всеки да изложи своите предпазни мерки и идеи свързани с LiPo батерии. Идеята е да обменим мнения за да се предпазим от злополуки и грешки взаимно, доколкото това е възможно.
    Димитър Пенев

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Миналият ден аз изнасилих едно липо. Контролера ми правеше мизерии и ми включваше кът офф, когато си иска, затова го махнах. Изцедих батерията до краен предел (бях на състезание), може би беше на макс 1-волт на клетка защото дори приемника отказа (беше на авто модел). Съоветно батерията освен че пареше, толкова се беше надула че беше скъсала термо-свиваемото фолио с което са обвити 3-те клетки.
    Батерията беше 3 клетки 3000мач 30-40Ц, на може би над 60 цикъла.
    След като я оставихме на безопасно място, поизтина малко и също така и спадна. След това явно някой си я е харесал.
    Не се запали, нямаше и пушек.
    Неделчо Брънчев

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    Dec 2010
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    117

    Това да се съхраняват батериите в тенджерата под налягане звучи смешно но е супер идея, не се бях сетил.

    Аз ги съхранявам в една метална кутия от сладки. В ХК продават евтино специални торбички. Мисля да си взема. Казват, че вършели добра работа. Вадиш от хелито пъхаш я в торбичката пък каквото ще да става.
    Поздрави,
    Христо Григоров, Бургас

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен