Пробата е успешна, но преди да се захвана с лепенето, трябва да приключа работата по фолиото. Тя е малко - да се изпънат нагънатите места, да се подлепят зачепнатите крайчета и да се изрежат отворите за машинки, тяги и други.

Заемам се с отворите. Тук е мястото да споделя и първото "ноу хау" - начинът на изрязване. В упътването и във всички подобни теми, които съм прочел в наши и чуждоезични форуми, се препоръчва това да става с макетно ножче. Аз, обаче, си "измислих" друга технология. Казвам измислих в кавички, защото е възможно тя да си съществува отдавна, но до този момент не съм срещал подобна практика.
С макетно ножче на мен ми е неудобно, а и резултатът не ми харесва. Понякога се наранява дървото, а друг път ножчето отскача на здрава повърхност. Затова тази процедура аз я правя с... ПОЯЛНИК

Малък, тънък и слаб поялник (5W) е достатъчен. Колкото по-слаб, толкова по-добре. Ето как става:

Отвор за машинка:



Предимството на този метод е абсолютно точното изрязване на фолиото, като крайчетата се самозалепват и впиват в дървесината и след това тяхното самоволно разлепване е невъзможно. Получава се много хубаво прилепване точно в зоната на сряз - обичайното слабо място.
Кръглите отвори също не са проблем и се режат за секунда (с ножче е трудничко)



В процеса на работа ще споделя още много подобни "хитринки", които са ми хрумвали през годините и използвам успешно. Всъщност с темата целя точно това - да споделя малко знания и натрупан опит, които да са полезни и на други моделисти.
От тук насетне няма да показвам в подробности всички процедури, които се повтарят със снимки, за да не се разводнява много темата. Например само една шахта за машинка е напълно достатъчна.