+ Ново Мнение
Страница 6 от 10
ПърваПърва ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 51 до 60 от общо 96

Тема: Edge 540

  1. #51
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Както вече казах, работя паралелно по два двигателя. Тъй като за Як-54 ми е нужно тегло в носа, двигателят е сравнително "стандартно" окастрена резачка.
    Но за Edge ми трябва лек мотор и затова резачката ще бъде окастрена до неузнаваемост.

    Най-напред подбрах резачка с по-дебели стени на отливките, след което изрязах двете половини. Този път премахнах постамента, който обичайно оставям. Той няма да ми трябва:




    После очертах къде трябва да играе ножовката:



    И отрязах излишното:




    Обърнете внимание: двигателят се првръща в чисто моделарски мотор с едноопорен вал!!! Тотална промяна на концепцията "резачка". Тук стигам и до същината на идеята "двигател от резачка". Ще покажа как една евтина "суровина" се превръща в надежден, мощен и лек авиомоделен двигател с помощта на прости инструменти. Дефакто всеки, дори дете, може да си го направи сам вкъщи с евтини хоби-инструменти и съвсем малко стругарска работа.

    И ето какво се получава:



    Валът, който е вътре, няма да се използва. Това е стар, негоден вал, който използвам за мярка.

    Мярката е важна за да се нагласи картерния обем и отстоянието от задната капачка.
    А капачката ще бъде затворена с алуминиева ламарина 1,2 mm, която ще заваря с новия електрожен и електроди за алуминий.

    Много важна подробност е разрязването на коляновия вал. Мястото на среза трябва да е точно тук:



    А останалата пластинка от противотежестта НЕ се изхвърля. Тя ще получи най-важната роля за безпроблемното функциониране на двигателя. Но за това ще стане дума по-нататък.
    Последна редакция от ajcinema; 15.04.2017 на 20:00.
    Георги Русинов

  2. #52
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2017
    Живее в
    София
    Мнения
    18

    Каква марка е резачката?

  3. #53
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Няма марка. От Руския пазар. Струва 65 лева. На пазара в Димитровград - 60. Без шина, верига и капак - 40. Само двигателя може да се спазари за 25-30...
    Георги Русинов

  4. #54
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Днес изстъргах предния ръкав:





    И го напаснах към лагерното легло на вала:







    Утре ще го заваря. На този възел имах колебание: дали да поставя семеринг или да разчитам на гумената капачка на лагера. И двете решения имат предимства и недостатъци. Ако поставя семеринг, няма да мога да разпределя аксиалното усилие между двата лагера. Ако разчитам само на гумената капачка, ще имам по-добра основа за адаптера, но рискувам тапата да сълзи масло. Мога да се справя със сълзенето, но то може и да не се появи. Конструирал съм предния ръкав така, че да има преграда, но не знам какви ще са отклоненията при натоварване. Реших да заложа на вариант без семеринг. В най-лошия случай ако се появи теч, рискувам само вала. Ще обясня нагледно в следващия етап.

    Между другото, направил съм скици във векторен формат на всички детайли, които изработвам за тези двигатели. Ще ги предоставя безвъзмездно на всеки, който пожелае. Разбира се, след като двигателят бъде изпробван и е 100% сигурно че функционира както се очаква и е безопасен.
    Георги Русинов

  5. #55
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Готово!
















    На острата сгъвка при резбите се получиха две малки шупли. Запълних ги с Alumaloy:







    Натрупаният материал не е само от припоя. Повечето е от заварката. Ще бъде шлайфан. Целият картер ще бъде шлайфан, след което ще го обработя със стоманени топченца и накрая ще го избеля в азотна киселина.
    Георги Русинов

  6. #56
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    И колко грама спестихме до сега от алуминия само?

  7. #57
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    За теб не знам, но за мен това е съкрушителен въпрос! Надявах се да не го зададеш...

    От алуминия с адски много зор и търкане спестих 85 грама...

    И тук е момента да ме попиташ що ги ручам жабетата за едни пикливи 70-80 грама?

    Както вече казах - въпросът е съкрушително наивен. По детски наивен...

    Аз вече няколко пъти обясних защо правя преработката, но явно не си го разбрал. Ще обясня за по-младите (децата), които не са длъжни да знаят устройството на ДВГ и принципа му на работа. На тях ще им е полезно:

    Целта на занятието е да направя двигателя с едноопорен (по-точно едностранноопорен) вал. Това ми дава следните предимства:

    1. СпестявАМ над 200 грама тегло. Спестяването не идва САМО от алуминия, а от няколко компонента:
    - половината вал - това са 150 грама.
    - като добавя и тези 85 от алуминия, сметката надхвърля 235.
    - като добавя и разликата в теглото на единия лагер (който е заменен с по-малък), липсващите семеринги и олекотяването на буталото, под чертата се мъдри едно число:
    =======================
    между 240 и 270 грама РЕАЛНО СПЕСТЕНО ТЕГЛО.

    2. Намалям картерния обем с близо 30%. Това ми дава доста сериозно предимство при пълненето.

    3. Намалям вибрациите, които и без това са малко, но ще станат нищожни.

    4. Намалям жироскопичния момент от въртенето на тези 150 грама, които премахнах.

    5. Двигателят става по-отзивчив и по-мощен.

    6. Елиминирам аксиалната нестабилност на вала.

    7. Разпределям аксиалното усилие от витлото на два лагера, а не само на един (както е оригинално при този двигател). Така валът получава по-добра опора и е фиксиран аксиално - точка 6.
    Георги Русинов

  8. #58
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Как ще се балансира вала(двигателя) , като е премахната едната противотежест?
    За картерния обем-добре, поздравления.
    За кривощипа на сглобка към вала- (ако не фиксираш по друг начин)- не е добре.
    За аксиалната фиксация- ще видя реалното изпълнение.
    За уплътняване на вала- може би с един сух и един мокър лагер е добре(така ще намалиш още картерното пространство).
    Това мисля,но не ми обръщай внимание-прави както виждаш нещата.

  9. #59
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    За картерния обем-добре, поздравления.
    Можех да намаля още картерния обем, но не искам да усложнявам конструкцията с клапи. Под определен обем с този вид хранене би се получил нежелан ефект.


    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    За кривощипа на сглобка към вала- (ако не фиксираш по друг начин)- не е добре.
    Вероятно имаш предвид биелата? Както вече казах - при отрязването на вала, оставям една "филийка" от другата половина, която ще набия обратно и ще подсигуря със заварка. Тя ще предотврати излизането на биелата и триенето в задната капачка. Освен това цилиндърът ще бъде отклонен с около 0,3 градуса назад.


    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    За аксиалната фиксация- ще видя реалното изпълнение.
    Реалното изпълнение се вижда от снимките. Засечките на вала лягат едновременно и на двата лагера. Задният лагер е ограничен от новия ръкав, а предния лагер ще е набит в тялото и допълнително се държи от усилена зегерка.

    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    Как ще се балансира вала(двигателя) , като е премахната едната противотежест?
    Както се вижда от снимките, не е премахната противотежест, а цялата задна част на вала. Имам предвид, че отрязаният детайл съдържа в себе си както противотежестта, така и остатъка от чопа, който също тежи. Двете противотежести не балансират само буталото, но и големия и тежък чоп.
    С премахването на половината от вала ще мога да олекотя допълнително буталото и така ще балансирам двигателя. На практика без половината вал този двигател има по-малко вибрации, отколкото с цял вал и мога дори да не пипам буталото.


    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    За уплътняване на вала- може би с един сух и един мокър лагер е добре(така ще намалиш още картерното пространство).
    Никога не използвам сухи лагери в двигателите с вътрешно горене. Рано или късно се скапват. Решението при този двигател е в предния ръкав. Той има зона, която е плътно по вала. Това ми дава възможност да махна задната капачка на предния лагер и да оставя само предната. Така лагерът ще се маже, а картерният обем няма да се увеличи, тъй като плътната зона не позволява бърза циркулация на сместа през себе си.



    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    Това мисля,но не ми обръщай внимание-прави както виждаш нещата.
    Когато мненията са конструктивни и изпълнени с позитиви, не мога да не обърна внимание. Може да не толерирам заяждането, но не мога да си изкривя душата и да карам наред с един аршин лошото и доброто.
    Георги Русинов

  10. #60
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    От много време се каня да си купя пескоструен пистолет и най-сетне се реших. Не устоях на изкушението и набързо изпръсках корубите, преди да съм приключил с грубото шлифоване. Резултът е много добър! Използвах сода бикарбонат:










    Още малко грубо шлайфане и ще изпръскам още веднъж финално.

    Ето как ще бъде фиксирана биелата аксиално (показвам на стар тестов вал):





    Разбира се, "филийката" ще бъде заварена.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен