+ Ново Мнение
Страница 5 от 10
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 41 до 50 от общо 96

Тема: Edge 540

  1. #41
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Започвам!

    "Суровината" или иначе казано изходният материал от който трябва да се получи мотор:




    Направи ми впечатление, че този мотор е по-различен и по-качествен. Цилиндърът има няколко ребра повече и задната им част е с увеличена площ:




    Отвътре нещата също са различни. Има две допълнителни подпори срещу задиране на сегментите, а каналите са по-широки:



    Следите от хонинговането са доста по-отчетливи. Горивната камера ме изненада силно. За нея ще стане дума по-късно.



    Буталото също има разлики. Лагерът ме впечатли:



    Моторчето работи общо около 5 часа на място... а буталото, цилиндърът и сегментите дори не са чули за това:



    Последна редакция от ajcinema; 06.04.2017 на 15:22.
    Георги Русинов

  2. #42
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Изрязах излишното и се получи това:





    За кофата остана това:




    Снощи, докато се мотах покрай вечерята, изрязах гарнитура:



    След това приготвих новите вътрешности:



    И ги поставих по местата им:




    Тук е мястото да споделя една тънкост:
    Много колеги имат проблем със семерингите. Понякога падат или биват изплюти от картерното налягане. В резачката има предпазител отляво и червячна шайба за помпата отдясно. Те пазят семерингите от излизане.
    Тук такива детайли няма да има. Достатъчно е семерингите да бъдат подлепени със силикон.
    За всеки случай ще има и допълнителна защита, но за нея ще стане дума в някой от следващите постове. Причината е, че този двигател ще бъде "тунингован" по-сериозно (както обещах). Първа стъпка е обръщането на коляновия вал обратно на оригиналното му положение и изрязването на излишъците от него. Правя това с цел олекотяване и здравина.
    Преди това, обаче, ще трябва да нарежа резба. С плашка няма как да стане, затова ще му "пусна ножче". Снимки по-късно днес или утре.

    Втора стъпка е свалянето на цилиндъра с 0,8mm надолу. Става лесно - просто гарнитурата отпада. За целта "челата" трябва да са идеално прави и гладки. Погрижил съм се. След тази стъпка двигателят полудява. Снимки ще има след сглобяването.
    Това е правилният начин за смъкване на фазите. Двигателят е твърде високооборотен и му липсва въртящ момент в ниските обороти. Фазите са "нито риба, нито рак" - малко по-високи от нужното, но фабрично няма резонансна тръба. Целта е да се подобри въртящия момент при по-ниски обороти. Единият от начините е да се смъкнат фазите само с няколко градуса. Търкането на каналите (т.нар. "портване") е груба грешка, тъй като неминуемо се поврежда покритието от хром. Необходими са само от 3 до 5 градуса. Камерата също е прекалено голяма. С този прост метод всичко става автоматично.

    Тук е мястото да обърна внимание и на нещо в този двигател, което ме впечатли най-много: ГОРИВНАТА КАМЕРА!!!

    За разлика от всички, които съм виждал до сега в двигатели на резачки, тази е с различна форма - тромпетна с подготвителен канал. Функцията на канала е да насочи фронта на горене равномерно по цялата площ на буталото. Това ми дава основания да изцедя абсолютния максимум. Да видим дали ще се получи.
    Последна редакция от ajcinema; 06.04.2017 на 15:25.
    Георги Русинов

  3. #43
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Преди това, обаче, ще трябва да нарежа резба. С плашка няма как да стане, затова ще му "пусна ножче". Снимки по-късно днес или утре.
    Не е ли закалено ? Какво ножче ще ползваш ? Правиш ли частично отгряване на участъка, където ще е резбата?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  4. #44
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Закалено е, но няма проблем. Не е най-безупречната резба на света, но за моята цел е перфектна:



    Ето и монтираният "наопаки" вал. Стана идеално:







    След това монтирах двойката. Както казах - без гарнитура, само със силикон.
    На мястото, където отрязах излишния конус от бившата "предна" част на вала, пробих отвор и нарязах резба 4mm. Там ще има малка полиамидна шайба, на която ще монтирам магнита:



    Моторът започна да добива вид:






    Следва монтиране на карбуратора, адаптера и запалването. Паралелно с този двигател подготвих и друг. Той ще е драстично орязан и с променен вал. Все още не съм купил донор . Нуждая се от вал и двойка. Снимки ще направя като си набавя частите.
    Георги Русинов

  5. #45
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Първо карбуратора. Две малки планки от неръждавейка заместват тежък фланец:






    Междувременно, след като вчера силиконът изсъхна 100%, късно снощи налях масло в мотора с цел проверка на уплътненията и първоначално смазване.
    След 10 часа престой на топло всичко отвън е сухо:



    Георги Русинов

  6. #46
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    8

    Жоро здравей !

    Мисля ,че проверките за течове най-добре да се правят с горивна смес с която ще работи мотора.Маслото е с доста по-голям вискозитет и може да те заблуди.И в крайна сметка най-добрата проверка ще е когато мотора е в температурен режим.Какво тегло се очаква след трансформацията на този мотор ?
    Ангел Николов

  7. #47
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Здравей, Ангеле!

    Прав си за проверката. Всъщност най-добрата проверка ще е в работен режим. Но опитът ме е научил, че след една нощ на топло няма ли сълзене, няма и да има. Проверката не е за гарнитурата, а за мястото без гарнитура. Тестът е по-скоро за шупли или дефекти. Правил съм го много пъти. Просто в темата илюстрирам моя начин.

    Теглото на този мотор ще бъде около 1300 - 1350грама със запалването, ауспуха и адаптера за витлото. Всичко без витлото. Умишлено го оставям по-тежък, тъй като моделът е носолек, въпреки че е 3Д. В следващия пост ще стане ясно защо.
    Паралелно с този двигател работя по друг. Той ще е около 850-900 грама. Премахвам му задната противотежест на вала. Ще го покажа като сколасам. Отливките на резачките са с различна дебелина. Някои са доста масивни. Именно за едноопорния вариант избрах по-масивна. Още нямам вал и двойка. Като купя ще покажа. Имам и доста заваръчна и стругарска работа.
    Дефакто се получава чисто моделарски мотор, но много олекотен и компактен.
    Целта не е икономия на средства. Аз така или иначе ги давам за части. Целта е повече "моделарска" работа. Нали има грабчевисти, дето мрънкат че сме били "купи-моделисти"... Е, опитвам се да покажа как се прави двигател, ауспух, такива неща. Които обикновено се купуват... Един купува модели, друг ги прави. Аз съм и от двата лагера. Малцина са тези, дето ще си направят сами мотора. Още по-малко са тия, дето биха си направили сами апаратурата и машинките. То няма и смисъл... ама нали е хоби. Всеки го разбира различно. Аз обичам да правя нестандартни неща.
    Георги Русинов

  8. #48
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Реших твърдо този двигател да отиде на Як-54. Няма смисъл да губя време и да бездействам, докато чакам частите. За да не обърквам четящите темата, ще направя нова, специално за Як-а.
    Георги Русинов

  9. #49
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    След като си премахнал конуса на вала ,каква базова повърхност мислиш да използваш за хъба (държателя на витлото), така че да не бие?

  10. #50
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Каквато имат повечето моделни двигатели: засечката на вала или контрагайка, или и двете. Валът е 15mm в зоната на лагера и 12mm при резбата. Точно след семеринга е преходът между двата размера. От друга страна резбата има предостатъчно дължина и мога дори да на използвам засечката. Мога и да си регулирам дължината до витлото с козметична и чисто визуална цел. Ще видиш утре като изстържа адаптера за витлото. Биене гарантирано няма да има. До тук нещата ми се получават. Мисля и за напред да е така. Иначе не бих се захванал...
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен