+ Ново Мнение
Страница 1 от 10
1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 96

Тема: Edge 540

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Edge 540

    Реших да направя тази тема не за да се похваля с нова играчка, а за да споделя някои похвати, техники и решения, които използвам. Тъй като няма много теми за построяване на модели от вида ARF (на мен са ми любимите), ще опиша подробно целия процес и ще обясня как да се избегнат най-често допусканите грешки.

    И така, да започваме!

    Помещението:


    Тази стая е част от моя клуб - малък апартамент, който е само за мен и моето хоби. Има стая за гости, "склад" за готовите модели, кухня и т.н. Тук работя по моделите, запивам с приятели, отсядат мои гости, помагам на начинаещи моделисти. Все още има доста работа по подреждането, затова ще помоля да игнорирате разхвърляната обстановка. На този етап ще започна работа в стаята за гости, а когато нещата станат мръсни - ще се пренесем в работилницата.
    Стаята тепърва ще се подрежда. На този етап в нея има всички елементарни удобства - легла, работно бюро, компютър, малко видео-техника, течаща вода, заряден кът, хладилник за напитки, кафемашина и музика. Осветлението е изцяло светодиодно и екологично (енергия от слънцето).


    Избирам модел:


    Понеже мястото е ограничено, няколко нови ARF-а не можаха да се поберат в "склада". Пречат, но докато успея да завърша целия клуб, ще трябва да се примиря. Избирам си един от тях (Edge 540).



    Визия на модела и ТТ данни:



    Окраската ще бъде нещо средно между тези двете. Предварително облечения с фолио модел не отговаря 100% на картинката от кутията. В процеса на работа може и изцяло да сменя облика, това ще преценя по-нататък.


    Слагаме кутията на масата:



    И я отваряме:


    Най-хубавото от цялата работа е точно този момент.


    Държа да предупредя, че ще напредвам бавно, защото времето, което мога да отделя е максимум 10-15 минути дневно. Служебните ангажименти и семейните задължения напоследък са по-важни. Жегата също не е за подценяване.
    Георги Русинов

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Продължавам нататък:


    Цялото съдържание е извадено и следва проверка за липси.


    Всички части на модела са налице. Хардуерът ще бъде проверен по-късно, когато започна същинската работа по модела. Засега проверявам само най-важните неща - дали има достатъчно рогчета, щипки и най-важния крепеж. Повечето от него (крепежа) ще заменя с качествен, тъй като обикновено това е слабо място на китайските модели.

    Книжката с упътване за сглобяването е ценен помощник.


    Тя е първото нещо, което прочитам подробно няколко пъти, колкото и да ми се струва "постна". Винаги има изненади. Изваждам я настрана и след като приключа работата по модела ще я добавя към другите от колекцията.


    Следва подробен оглед за дефекти:
    Последна редакция от ajcinema; 30.07.2011 на 21:55. Причина: Отстраняване на правописни грешки.
    Георги Русинов

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Проверката показа, че дефекти липсват, с изключение на тук-там набръчкано фолио (което е нормално, предвид разликата в климатичните условия) и леко недозалепване в краищата пак на фолиото.
    Недозалепването ще е първото нещо, което ще отстраня, за да не развалям лепилния слой на фолиото, докато пипам с ръце.

    Продължавам с огледа за евентуални слаби места или недостатъчна здравина. Набелязвам местата, които трябва да бъдат подсилени и местата, на които трябва да се сложи допълнително лепило. Това са местата на свръзките в "кутията" (основната част на модела в средата на тялото).

    Ето един слаб участък, на който ще обърна специално внимание:


    Страничната плоскост свършва, на всичкото отгоре балсовият надлъжник е наставен и мястото е доста слабо. Ще подсиля с борова летвичка или тънък борд шперплат.


    Някаква гадинка е свила пашкулчета...




    Тук работникът от късната смяна в петък се е поолял с лепилото. Ще премахна доколкото мога стеклите се капки.



    Сигурно повечето от вас ще ме упрекнат, че отделих 3 поста само за отварянето на една кутия. Бързам да ви успокоя, няма да бъда толкова подробен. Както казах в началото, пиша тази тема, за да бъде в помощ на онези, които ще се сблъскат за пръв път с "пакетиран" модел. В българските форуми подобни теми са рядкост. Допускат се много грешки не само от млади или начинаещи моделисти, а и от такива с опит. Основната цел е в края на процеса да получим здрав, летящ и траен във времето модел, за който думите "китайска му работа" не важат.

    Вероятно ще има остра критика и от страна на моделистите, които изработват сами моделите си от начало до край. Те доста негодуват срещу т.нар. "купи-моделисти". Преди 10 години аз самият бях в този отбор, но динамиката на ежедневието ме принуди да надникна и "отсам". Полуготовите модели са за хора като мен - с малко време, но с много желание. Мога да сглобя модела за ден и после да го карам седмица-две, докато се разпадне, но мога да подходя "моделарски" и от един полуфабрикат да получа модел, който по нищо не отстъпва (и дори превъзхожда) правените от нула. А ако не ми харесва полетът му... ще захвана нов. Това също е моделизъм, защото освен една купена, проста база, се влага труд, творчество, хъс и позитивизъм. Изработеният в завод модел просто ми спестява купчина боклук и камара изгубено в шкурене време. На поточната линия е свършена трудоемката работа и то перфектно - прави плоскости, идеално шлайфани и профилирани криле, идеално право тяло и т.н. От мен се иска да вдъхна живот на този полуфабрикат.


    Правя си глупава снимка за спомен:


    И продължавам нататък...
    Георги Русинов

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Следващата стъпка е свързана с лепене. Трябва да се заздравят слабите места и да се предпазят тези, които са открити или в близост до двигателя и горивото.

    За целта използвам най-обикновена българска епоксидна смола.


    Тя е едно от най-добрите лепила за дърво. Поради киселинното съдържание на втвърдителя и нейното бавно втвърдяване, тя има способността да пропива в порите на дървесината и така мястото на слепване става изключително здраво с минимален разход на лепило (респ. тегло).



    Когато тубичката е нова или не съм я използвал по-дълго време, задължително правя 24 часова проба:
    Георги Русинов

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Пробата е успешна, но преди да се захвана с лепенето, трябва да приключа работата по фолиото. Тя е малко - да се изпънат нагънатите места, да се подлепят зачепнатите крайчета и да се изрежат отворите за машинки, тяги и други.

    Заемам се с отворите. Тук е мястото да споделя и първото "ноу хау" - начинът на изрязване. В упътването и във всички подобни теми, които съм прочел в наши и чуждоезични форуми, се препоръчва това да става с макетно ножче. Аз, обаче, си "измислих" друга технология. Казвам измислих в кавички, защото е възможно тя да си съществува отдавна, но до този момент не съм срещал подобна практика.
    С макетно ножче на мен ми е неудобно, а и резултатът не ми харесва. Понякога се наранява дървото, а друг път ножчето отскача на здрава повърхност. Затова тази процедура аз я правя с... ПОЯЛНИК

    Малък, тънък и слаб поялник (5W) е достатъчен. Колкото по-слаб, толкова по-добре. Ето как става:

    Отвор за машинка:



    Предимството на този метод е абсолютно точното изрязване на фолиото, като крайчетата се самозалепват и впиват в дървесината и след това тяхното самоволно разлепване е невъзможно. Получава се много хубаво прилепване точно в зоната на сряз - обичайното слабо място.
    Кръглите отвори също не са проблем и се режат за секунда (с ножче е трудничко)



    В процеса на работа ще споделя още много подобни "хитринки", които са ми хрумвали през годините и използвам успешно. Всъщност с темата целя точно това - да споделя малко знания и натрупан опит, които да са полезни и на други моделисти.
    От тук насетне няма да показвам в подробности всички процедури, които се повтарят със снимки, за да не се разводнява много темата. Например само една шахта за машинка е напълно достатъчна.
    Георги Русинов

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Най - ценното на тези теми е КАК се правят нещата. Винаги може да се научи нещо ново, затова следя с интерес.

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Точно така! Всеки може да си купи модел, всеки може да го сглоби.
    Но не всеки може да го направи качествено, а и не всеки споделя знанията си.

    До края на седмицата прогресът ще се увеличи. Все още чакам част от оборудването и съм с вързани ръце. Надявам се до ден-два да пристигне.
    Георги Русинов

  8. #8
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Брависимо
    Би ли споделил от къде долетя моделчето.
    www.willhobby.com нещо го хванала липсата
    Поздрави!
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Пловдив/Пазарджик
    Мнения
    6

    въпрос

    Надявам се да не разводня темата , а похвата с поялника може ли да се приложи при отстраняване на фолиото покрайщата .
    Поздрави
    Стоян :)

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by smarty View Post
    Би ли споделил от къде долетя моделчето.
    Сдобих се с модела благодарение на Явор Йотов и неговия магазин Servo-Expert



    Quote Originally Posted by _ZIGI_ View Post
    похвата с поялника може ли да се приложи при отстраняване на фолиото покрайщата .
    Трябва да пробваш! Аз лично винаги подгъвам и застъпвам фолиото, що се касае за край на крило или плоскост. В случаите, когато застъпвам, не използвам поялник. Но ако става дума само за подгъв (вътрешна част на тяло или мястото, където лягат крилете), тогава излишъка се изрязва много лесно с този метод. Ето какво имам предвид: оградената със синьо зона е подгъната и излишъка е изрязан с поялник.

    Резултатът е хубав подгъв и запечатано ръбче. Тази снимка е на 5-годишен модел, който се експлоатира сериозно и досега няма нито милиметър отлепване. Нарочно показвам тази зона, защото моделът е с ДВГ и точно там има омасляване. Но както се вижда, фолиото не е мръднало.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен