+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 37

Тема: Чертежи на МОНО от балса

Threaded View

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    34

    По препоръка на Неделчо би било хубаво да се изработи моното по оригиналният чертеж.Ако ти решиш да използваш някой от двата чертежа аз поемам обещание да ти го подготвя за лазерно рязане,вторият за mono_2 не съм се занимавал с него и за това ще го направя само ако проявиш интерс към него.При така дадени чертежи дължината на корпуса при mono_1 е 900мм.Ако искаш къският вариант също не е проблем.Нека Неделчо да каже какъв проблем може да се появи при по-къс модел.От към чертеж гарантирам за точноста на смаляването по всички параметри.Ребрата може да ги изрежеш и на ръка с лъкче или със зеге.Аз лично не бих ти го препоръчал.На лазер стават много точни и прецизни и после е лесно при сглобяването.В стандартният вариант ще са ти необходими 6 мм шперплат за ребрата,2 и 4 мм за надстройката, 3 мм за обличане на корпуса и летви 6х6 мм.За по-малкият вариан чертежът съм го направил за 4 мм шперплат за ребрата,2 и 3 мм за надстройката и 4х4 мм летви.Мисля,че няма да се разминеш и без обличане на корпуса със стъклоплат.Поне аз така съм направил на моите яхти.С използване на ламинатни технологии резултатът е друг,но аз съм много слабо запознат с тях и по тази причина не ги използвам.И без тях лодките ми вървят,но това си е само за мое удоволствие и почивка сред природата,ако смяташ да се състезаваш без да се нацапаш със смоли и отделители няма да станеАма там помощ от мен недей чака.Аз се бях спрял на ето този катамаран

    Целият е само от шперплат и ще е с електро задвижване,за това съм го намалил спрямо оригинала,който е с ДВГ.С твойта тема ме провокира да го започна.Така,че ще видим кой до къде ще го докара.Относно лазерното рязане аз си го правя в Габрово.Но в Пловдив има доста фирми с такъв вид услуга така,че няма да имаш проблем.Ако не намериш ще ти дам една с която работим във фирмата.Тя е специализирана в изработването на щанци,но ще ти изрежат и шперплата.
    http://www.4d-dies.com/
    Димитър Иванов Тодоров

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Ако моделът се смали, той ще стане значително по-нестабилен. При промяна на размера, аеро и хидро динамиката също се променя, което също може да доведе до отрицателен ефет.
    Според мен 900мм е идеална дължина за такова корабче- имаш голям избор от мотори контролери и батерии. Също така при по-големите лодки по-лесно се бърника вътре.
    Според мен не дей се чуди, ами започвай. Само с приказки не става...
    Неделчо Брънчев

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Ако моделът се смали, той ще стане значително по-нестабилен. При промяна на размера, аеро и хидро динамиката също се променя, което също може да доведе до отрицателен ефет.
    Според мен 900мм е идеална дължина за такова корабче- имаш голям избор от мотори контролери и батерии. Също така при по-големите лодки по-лесно се бърника вътре.
    Според мен не дей се чуди, ами започвай. Само с приказки не става...
    Да така е,не трябва мотане,но нали трябва да се пообуча малко за да съм мотивиран,за което много допринасяте и вие.
    май започвам да клоня към моното 900 мм,така е монтажа на механиката и електрониката ще е по лесно

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by m_itko View Post
    По препоръка на Неделчо би било хубаво да се изработи моното по оригиналният чертеж.Ако ти решиш да използваш някой от двата чертежа аз поемам обещание да ти го подготвя за лазерно рязане,вторият за mono_2 не съм се занимавал с него и за това ще го направя само ако проявиш интерс към него.При така дадени чертежи дължината на корпуса при mono_1 е 900мм.Ако искаш къският вариант също не е проблем.Нека Неделчо да каже какъв проблем може да се появи при по-къс модел.От към чертеж гарантирам за точноста на смаляването по всички параметри.Ребрата може да ги изрежеш и на ръка с лъкче или със зеге.Аз лично не бих ти го препоръчал.На лазер стават много точни и прецизни и после е лесно при сглобяването.В стандартният вариант ще са ти необходими 6 мм шперплат за ребрата,2 и 4 мм за надстройката, 3 мм за обличане на корпуса и летви 6х6 мм.За по-малкият вариан чертежът съм го направил за 4 мм шперплат за ребрата,2 и 3 мм за надстройката и 4х4 мм летви.Мисля,че няма да се разминеш и без обличане на корпуса със стъклоплат.Поне аз така съм направил на моите яхти.С използване на ламинатни технологии резултатът е друг,но аз съм много слабо запознат с тях и по тази причина не ги използвам.И без тях лодките ми вървят,но това си е само за мое удоволствие и почивка сред природата,ако смяташ да се състезаваш без да се нацапаш със смоли и отделители няма да станеАма там помощ от мен недей чака.Аз се бях спрял на ето този катамаран

    Целият е само от шперплат и ще е с електро задвижване,за това съм го намалил спрямо оригинала,който е с ДВГ.С твойта тема ме провокира да го започна.Така,че ще видим кой до къде ще го докара.Относно лазерното рязане аз си го правя в Габрово.Но в Пловдив има доста фирми с такъв вид услуга така,че няма да имаш проблем.Ако не намериш ще ти дам една с която работим във фирмата.Тя е специализирана в изработването на щанци,но ще ти изрежат и шперплата.
    http://www.4d-dies.com/
    Да мисля да се съобразя с препоръката на Неделчо,и да мина на вариант оригинален размер,т.к там всичко е по лесно за изработка и после за монтаж на механиката.МОНО_1 ми харесва и ако го имаш в готов,по-добре него ,не се занимавай да го мащабираш,нека да е в оригинален размер .Не мисля да го режа на ръка т.к ,не съм толкова обигран.Баща ми имаше един голям приятел а бяхме и комший,казваше се Неделчо Шишков от Пазарджик,може би си чувал за него, правеше старини модели и доста медали от международни състезания ,включително и световна титла,и двамата са покойници лека им пръст,та исках да кажа че ако беше жив чичо Делчо,нямаше да има проблем с изрязването,но това е история да не те занимавам.Ще ти бъда благодарен ако има такава възможност да получа чертежа за лазерно рязане и да ме насочиш къде в Пловдив мога да нарежа детайлите.Пък после за сглобяването ако проявиш все още търпение да ме насочиш и към тази манипулация.За дървените модели не се прави "флуид канал,предполагам,както при моделите от фибростъкло.
    А по отношение на смолата не ми пука ,аз съм техничар човек,занимавам се с продажба на авточасти за камиони,така че не ми пука колко мръсни ще са ръцете ми.
    А този модел го правя за удоволствие ,не мисля да се състезавам,или с комерсиални цели.Имам каравана и редовно лятото си обикалям по язовирите,не съм рибар,просто си харесвам природата и така реших ,че с направата на едно корабче ще допълня удоволствието ми сред природата и язовира

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Чертежи
    от Velizar във форум: Литература
    Replies: 3
    Последно мнение: 29.05.2010, 16:34

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен