Между другото не знам дали аз греша или е нещо друго, но ъгъла на видимост на камерките, с които експериментирах, е 30 респективно 60 градуса. Това ми се вижда много малко.

Става въпрос за камерките, с които са окомплектовани различните предаватели в Hobby King. Според картинката в сайта това е една и съща камерка. В действителност се оказа, че са две различни и освен разликата в платката, двете камерки са оборудвани и с различни лещи. Видимо едната камерка е с малка леща с диаметър около 2 mm и тази камерка има хоризонтален ъгъл на видимост около 30 градуса. Мерих го като засякох два вертикални обекта по периферията на изображението. После от същата позиция с ъгломер проверих какъв е ъгъла между обектите. Получи се 30 градуса, което ми се вижда страшно малко. Иначе изображението е идеално, няма кривене по периферията и не те лъже за отдалечеността на предметите.

Другата камерка е с леща с видим диаметър около 7-8 мм. Тази камерка има хоризонтален ъгъл на видимост 60 градуса. По периферията изкривява изображението и освен това обектите изглеждат че са на два пъти по-голямо разстояние. Ако се сложи тази камерка в модела, ще има по-голяма видимост, но се рискува човек да се подлъже по разстоянието и да си мисли, че нещо е далеко, а всъщност то да е близо и да се блъсне в него.

Та въпросите ми към знаещите са следните:
1. 30 и 60 градуса нормално ли е или аз нещо греша?
2. Колко е ширината в градуси на човешкото възприятие?
3. В Hobby King в параметрите на лещата има дадено само фокусно разстояние - напр. 3.6мм. Има ли това нещо общо с ъгъла на видимост на обектива?