Апаратурата е JR/Spectrum DSX9, а приемника е нейния оригинален приемник. Тази вечер направих експерименти на сухо - с включен мотор, но без лопати. Не можах да предизвикам точно това, както се случи на поляната. Открих обаче следните проблеми:

1. При включване на приемника без апаратура стават странни неща - всички сервомашинки претрепват и застават в някаква позиция, но всеки път тя е различна. Мотора не се развърта, но съм склонен да си мисля, че заслугата за това е на спийд контролера, а не на приемника. Явно приемника няма Fail Safe или има, но не е включено.

2. При включване на приемника след апаратурата всичко е наред - сервомашинките отиват на верните си позиции по най-краткия път и без притрепване. Ако обаче изключа апаратурата преди приемника, сервомашинките остават в последното си положение, но мотора развърта на максимални обороти. Обратното включване на апаратурата ми връща контрола върху сервомашинките, но мотора остава без контрол и не мога да го спра. Това чудо не мога да си го обясня по друг начин освен с бъг в спийд контролера.

3. Явно спид контролера се прави на много интелигентен и това може би е довело до проблема с развъртането. В апаратурата Throtle Hold беше настроено на минус 5%. В нормална ситуация при пускане на приемника спийда се самообучава за нулата и всичко е наред. После развъртам и спирам мотора без проблеми. В момента обаче, в който включа Throtle Hold и му подам -5%, спийда спира, но явно се обучава, че нулата е на -5%. След това изключването на Thtrotle Hold развърта двигателя, защото спийд контролера го възприема като +5% газ.

Това са експериментите до момента. Повторих ги няколко пъти, за да се убедя, че всичко е наред. От експериментите стигам до извода, че приемника НЯМА Fail Safe, а спийд контролера е прекалено умен, което води до изненади. Освен това в спийда също няма Fail Safe или по-скоро има някакъв бъг, иначе защо ще развърта мотора при спиране на сигнала от приемника.

С колегата Станислав обсъдихме този спийд и той каза, че при програмирането явно нещо сме объркали. Проблема е в това, че програматора, с който програмирахме и който се препоръчва от Hobby King , е с 9 параметъра за програмиране, а в книжката на спида тези параметри са 10. Явно има някакво несъответствие и божа работа какво сме програмирали в действителност. Един параметър определено не сме програмирали, а на останалите не знаем какво е съответствието и дали си отговарят на това, което го пише на програматора. Самия факт, че в един от параметрите намерихме записано 9, при възможни 1 или 2, говори за това, че май няма съответствие между програматора и спийд контролера. Същото число 9 го е намерил и Станислав и той се е отказал от програматора и просто е ресетнал спийда до фабрични настройки и всичко му е заработило както трябва. А аз с този програматор божа работа каква каша съм забъркал.

Става въпрос за този спийд контролер:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=10331