И още нещо искам да кажа, за да ми е чиста съвестта. Непосредствено след като Fokke си изтри мненията, написах едно лично съобщение на Ристис. Кандидатирах се за модератор и му обясних, че искам да модерирам справедливо. Отговор все още няма. Между другото трети или четвърти път се кандидатирам за модератор и Ристис все не се съгласява. Така че преди всички мой критики към Моделистика в този форум винаги преди това съм подавал ръка на Ристис, а той я е отхвърлял. Подадох я и преди да създам форума. Така че би могло да се каже, че моите действия са следствие, а не първопричина. Винаги в основата е бил някакъв конфликт, предизвикан от някой злобар, и винаги виновен съм излизал аз. Та сега също подадох ръка. Да видим дали и сега ще я отхвърли.

Като гледам накъде вървят нещата - има две алтернативи. Едната е задълбочаване на конфликтите в Моделистика и в отговор Ристис да налага все по-големи рестрикции и репресии в името на някакъв ред, така, както той си го представя. Другата е Ристис да повярва в доброто на хората и да се опита да постига целите си без репресивни мерки. Безкомпромисно трябва да се отнася само към заядливците и злобарите, без да ги дели на наши и ваши.

Случая с Fokke не го коментирам, защото не знам какъв е. Непосредствено преди заключването на форума обаче видях една тема, в която Fokke най-учтиво обясняваше защо е предприел тези действия, а Ристис най-учтиво му обясняваше, че това не е редно. Модераторските права на Fokke обаче не бяха премахнати, което означава че Ристис му е имал доверие. Не знам какво се е случило после, но явно конфликта се е задълбочил.