Тука ПАЦО не е прав. Аз лично съм виждал с очите си из Добруджа поне 10 различни вида пилони с височина по 50-100 метра, направени от доста тънки тръби само с 3 обтяжки (или 2 нива по 3) и практически без никакъв фундамент. Използват се за мерене на скоростта на вятъра с цел проучване на даден имот за възможността в бъдеще да се сложи ветрогенератор. Даже си мисля, че имам снимки - трябва да се разровя.

Другото което си спомням беше от казармата - аз съм радист малка мощност. Имах колеги, които бяха средна мощност и те имаха джип и камион със сгъваеми антени. Една от техните антени беше един точно такъв много висок кол, който се разпъваше от 3-ма човека под часовник буквално за по-малко от минута.

Според мене идеята на Николай Арсов е много добра. Ако това, което ще се вдига, е просто една лека антенка (парченце жичка), никакъв проблем да му осигурим 20-30 метра сглобяем пилон с възможност двама или трима човека да го разгъват за 10 минути. Последните 8-10 метра ще бъдат просто една готово закупена карбонова сгъваема въдица.