+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 18

Тема: Приемник Turnigy 9X 8C v2

Threaded View

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това са бъгове в софтуера на апаратурата или на приемника. Такива бъгове могат да се очакват по всички RC устройства. Подобни проблеми (с бъгове) имах и аз в неделя, но не знам дали бъга беше в приемника или в спийд контролера.

    Първия ми проблем беше с този спийд контролер:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=10331
    Не можеше да вдигне обороти на мотора. При стик на макс хелито едва се отлепяше от земята. Програмирането на спийда беше направено с апаратурата. След като се намери истински програматор и прегледахме параметрите, оказа се, че един от параметрите имаше стойност 9 при възможни стойности 1 или 2. Как се е набутала такава стойност там един бог знае (и програмиста на спида).

    Втория проблем го забелязахме след кацането на хелито. При Throtle Hold от -5% мотора продължаваше да върти лопатите с бавна скорост.

    И третия проблем едва не доведе до нещастен случай. След кацане на същото хели (клас 500) и гасене на мотора с Throtle Hold перките не спряха, а продължиха да се въртят бавно. Колегата Пенев отиде и се наведе над хелито в опит да спре перките. След като те не спряха аз върнах газта до нула и изключих Throtle Hold. И ефекта беше, че спийда за момент развъртя лопатите на пълни обороти и чак тогава спря. Хелито подскочи, Пенев също. Добре че Пенев имаше рефлекси и много много късмет, че не пострада. Но лопатите прелетяха на милиметри от ръцете и краката му. Пенев оцеля, а хелито се крашна. И причината за това според мене е бъг или в спийд контролера, или в приемника.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Аз мисля, че по скоро не е бъг а не добре направени настройки на спида първоначално, тоест не дефинирани стойности на тротъла, там има няколко режима като:автоматично установяване , ръчно установяване и установяване по подразбиране 1,1 -2,3мс( не съм работил точно с този спид но повечето са със сроден софт, ако помниш в Казънлък ме попита защо всеки път дефинирам референтните стойности, е заради това е)И , освен това златно правило е ,че никакви пренастройки в апаратурата не се правят при включен модел освен тримиране!!
    А за постинга на колегата със приемника и страното държане на сервотата мисля че просто приемника е с дефект най вероятно ресета за първоначално установяване на декодиращия процесор е преди установяването на приемната част и засича некоректни данни , след това като навърти няколко цикъла се установява правилно....но не е лошо да си зададеш въпроса защо приемника се е ресетирал във въздуха и дали нямаш проблем с бека или батерията!!

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Има слаба вероятност бека да не може да нахрани машинките. Особено ако са бързи или цифрови... От там пад на напрежението и ресет на приемника. Често срещан проблем, особено при хелитата - твърде "лакоми" машинки.
    Георги Русинов

  4. #4
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Съвсем прости серва са HXT900
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...?idProduct=662

    Чудя се защо и при трите приемника включените към първи канал серва не помръдват (или то е едва забележимо) при включване ?

    При другата апаратура си мърдат еднакво при начално включване и трите серва.

    Моля, някой, който има наблюдения върху повече приемници, спийдове и серва да каже
    всъщност при включване нормално ли е да мърдат сервата и до колко са отклоненията ?
    Каква е ситуацията при различните производители ?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Човек нормално е при първоначално включване докато се установят нещата да има трепкане наместване и тн... не е нормално това да се случва във въздуха когато първоначалното установяване е минало отдавна...

  6. #6
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Благодаря
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  7. #7
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Тези приемници (пробвал съм всички 40MHz и 41MHz от 4 канални до 9 канални) се държат по-абсолютно същия шантав начин. Разликата е в това, че ъгъла на отклонение е както им падне. Throtle също мръдва за момент в някой случаи. Предавателя е Graupner MX-12.

    Смятам, че е бъг в софтуера или хардуерния ресет на чипа не е направен читаво.
    Димитър Пенев

  8. #8
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    ............
    И третия проблем едва не доведе до нещастен случай. След кацане на същото хели (клас 500) и гасене на мотора с Throtle Hold перките не спряха, а продължиха да се въртят бавно. Колегата Пенев отиде и се наведе над хелито в опит да спре перките. След като те не спряха аз върнах газта до нула и изключих Throtle Hold. И ефекта беше, че спийда за момент развъртя лопатите на пълни обороти и чак тогава спря. Хелито подскочи, Пенев също. Добре че Пенев имаше рефлекси и много много късмет, че не пострада. Но лопатите прелетяха на милиметри от ръцете и краката му. Пенев оцеля, а хелито се крашна. И причината за това според мене е бъг или в спийд контролера, или в приемника.
    Не съм съвсем сигурен, но доста мислих какво и защо се случи. Не мисля, че беше проблем с електрониката. Най-вероятно ключето за избор на flightmode е останало в положение 1 или 2. Там Throtle е със стойност >70% във всяко положение на лоста. Това е довело до развъртането при изключване на Throtle hold.
    Не твърдя, че така е станало - просто това е една възможност.
    Димитър Пенев

  9. #9
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    И аз си мислих дали не съм сбъркал нещо с ключетата, но дефакто това, което се случи при тебе, беше за втори път. Първия път се случи час по-рано при мене и Десо. И двамата бяхме клекнали до хелито и тогава при изключването на Throtle Hold се случи абсолютно същото, но стана по-бързо и лопатите само притрепнаха. Чу се обаче едно здраво ПИУ за 1-2 десети от секундата.

    Нещо подобно ми се случи и миналата година, ако си спомняш. Тогава включих Throtle Hold по време на приземяването на една-две педи височина. И вместо да кацне, хелито подскочи с един метър и след това се крашна.

    Има някаква вероятност всичко това да се е случвало по-моя вина. Това ще го проверим следващия уйкенд, като внимателно повторим експеримента.
    В цялата тази история има още един неясен момент - защо лопатите продължават да се въртят при настройка на Throtle Hold от -5%? Това не е нормално. Може би двете неща са свързани. Просто следващия уйкенд ще свалим лопатите и после ще си поиграем с настройките на апаратурата и с щракане на ключета. Трябва да си изясним какво става. Може би и при мене, както при smarty, има някакъв бъг точно в този приемник.
    Росимир Матеев

  10. #10
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Експерименти само при изключен мотор или без витла нали
    Пенев , ако имаче бъг в софтуера нали половината свят щеше да ревне по форумите....

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен