Здравейте!

По молба на з.м.с. з.т. Алтимир Воденичаров публикувам неговото открито писмо:


До
УС на Българската Федерация по Корабомоделен Спорт


До
Председателя на съдийската колегия към
Българската Федерация по Корабомоделен Спорт


До
Председателя на секция S – F5 към
Българската Федерация по Корабомоделен Спорт




ОТКРИТО ПИСМО
от
з.м.с. з.т. Алтимир Воденичаров
състезател в класове F5, член на СМК – Габрово


УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,

Съгласно общите правила в Правилниците на БФКС за провеждане на състезания, за всички класове е задължително изнасянето на резултатите от завършените стартове на информационно табло. Така също и след завършване на стартовете в отделен клас е необходимо крайните резултата поне 1 /един/ час да престоят на това табло. Тези правила не са спазвани през цялото време, през което аз съм състезател в класове F5 /от 2006 г. насам/, с изключение на четири състезания проведени в гр. Габрово и едно състезание проведено в гр. Батак. Още в началото забелязах, че когато резултатите не се изнасят на информационното табли има случаи на манипулиране на резултатите от страна на съдийската маса. За да се избегне това с помощта на Квалитет 21 Стара Загора изработих 20 комплекта табла за междинни и крайни резултати, които предадох на съдиите. Те ги приеха с насмешка, с обяснението, че няма кой да се занимава с окачване на резултатите. На едно от състезанията предложих съпругата ми, която е съдия РК, да поеме отговорността, да отбелязва резултатите на таблото. Председателят на секцията, не се съгласи и всичко продължи по старому.
Конкретната причина да напиша това писмо стана последното състезание в класове F5, в гр. Каварна. Там, по време на стартовете в клас F5 – 10, Старшият и Главен съдия Димитър Ганчев и „вечния” Секретар Надя Липчева, допуснаха поредната „грешка”, отнемайки ми 2.6 точки и съсипвайки класирането ми. Съответно тази „грешка” беше открита чак след приключване на състезанието именно поради липсата на изнесени на информационното табло резултати.
Моля УС на Българската Федерация по Корабомоделен Спорт, да задължи Председателя на секция S – F5, да не допуска започване на състезания в класове F5, без наличие на информационно табло - т.е. да изпълнява правилниците на БФКС.
Може би също така е време и в нашия спорт да поговорим за „Конфликт на интереси” и за някои необходими промени, въпреки крещящата липса на съдии. Съдиите са приоритетен въпрос по който трябва да се вземе решение, тъй като в класове F5, такива практически няма.
Предлагам УС на БФКС да организира и финансира два курса за съдии – по един за класовете М и S – F5, съответно. Курсовете предлагам да се провеждат в началото на седмиците в които са насрочени първите състезания от съответния клас за годината. Градовете домакини да предоставят необходимите условия и поне по 2-3 души желаещи да бъдат съдии в съответните класове, като останалите бъдат предложени от клубовете, членуващи в БФКС. Заедно с председателите на секции М и S – F5, да бъдат определени лекторите.
Моля с помощта на Секретаря на БФКС, да бъде направен план за това начинание и призовавам всички заедно да помогнем на Председателя на съдийската колегия към Българската Федерация по Корабомоделен Спорт, да сглоби отново съдийски състав.
Последното ми предложение се отнася до хората, които бидейки едни от малкото съдии, по наше време често отиват на състезание плащат с пари от собствения си джоб и отнасят виковете и псувните на 10-50 души състезатели. Аз съм един от тях – съдия “OS” за всички класове на NAVIGA. Категория „А” от 1983 година, по – късно снета на „В”, сега международната ми книжка обикаля Европа. Един съдия изхарчва за състезание минимум 200 /двеста/ лева, като Старши съдиите и Главните съдии получават по около 100 лева на състезание, останалите по 50. Тези суми често се заплащат от клубовете организатори на състезанията, което натоварва и техния бюджет.
Във връзка с това предлагам УС на Българската Федерация по Корабомоделен Спорт да върне командировъчните, като в тях да се заплащат дневни, нощувки в средните за страната норми и най – вече пътни, които за сега са най – непосилни за нас.
Моля не приемайте това писмо като лична нападка към някого, единствената му цел са предложения как да „свържем двата края” и да върнем поне малко от отдавна позагубения блясък на корабомоделния спорт в България.



С уважение:……………../п/……………….
з.м.с. з.т. Алтимир Воденичаров
състезател в класове F5, BUL 13,
“OS” BG 09





Гр. Габрово
8.08.2013 г.