+ Ново Мнение
Страница 2 от 2
ПърваПърва 1 2
Визуализирани са от 11 до 17 от общо 17

Тема: Мачти за антени

  1. #11
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Що спорите?

    Тук въпросът май е доколко би била ефективна и икономически изгодна една мачта. Пробата може да се направи много лесно на някое естествено възвишение. Веднага се сещам за нашето Джендем-тепе. Надморска височина 307 метра и релативна 143! Идеално място за проби!


    Хайде, още един запалянко от Пловдив и съм готов още сега да тръгна с няколко предавателя пеша нагоре!!! Имам даже готов видео предавател, барабар със захранването за цял ден проби.

    П.п. 15 метрова мачта е детска игра да се направи от алуминиеви тръби. Точно толкова висока мачта имам собственоръчно правена и издигната на покрива на съседна сграда само с 3 укрепящи въжета на 6-ия метър! 3х5 метра, влизащи една в друга, като телескоп. Вече 12 години тази мачта не е мръднала. Антената, която държи също си е жива и здрава. Бях я слагал за радио-телефон SENAO. Бяха хит навремето. Очаквах сама да се скърши или падне, за да я демонтирам, защото отдавна не я ползвам.
    Георги Русинов

  2. #12
    Потребител Аватар на ralenekov
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    57

    Евтин трансмитер/рисийвър и дълъг прът:


    Може да видите и другите клипчета на пича за доказателство Има и интересни тестовете.
    Иван Раленеков

  3. #13
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Твоята мачта е доста охранена. Не знам откъде си намерил снимката, но на мене повече ми прилича на петролопровод.
    Честита нова година на всички много здраве и успехи.
    Това е най високия пилон в Европа 51м (поне според нашите медии) намира се във Варна и така изглежда в основата си, няма оптяжки самоноси се!!
    Последна редакция от ПАЦО; 01.01.2012 на 08:17.

  4. #14
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by ralenekov View Post
    Евтин трансмитер/рисийвър и дълъг прът:


    Може да видите и другите клипчета на пича за доказателство Има и интересни тестовете.
    Съвпада с моето мнение, 2,5-3 метра са достатъчни за да се изтегли обхвата, това е повдигане с доста ланди спрямо земята, при средните и късите вълни мачтите трябва да са високи за да направт поне 12 ланди затова при наъ дългите вълни ги катерят по разни върхове и баири но при нашите честоти няма смисъл от повече както няма смисъл и от вдигането на мошностите защото за да се увеличи обхвата два пъти мощноста трябва да се увеличи 4 пъти , продължавам да твърдя ,че по доброто и по ефтиното решение е ПО ДОБРИ И ЕФЕКТИВНИ АНТЕНИ а не много високо вдигнати спрямо земята антени(НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ЗА РАДИО СЯНКАТА ПОД АНТЕНАТА КОЯТО Е С КОНИЧНА ФОРМА И ДИАМЕТЪРА И Е ПРОПОРЦИОНАЛЕН НА ВИСОЧИНАТА НА АНТЕНАТА) и да не забравяме ,че така или иначе при тези честоти обхвата е ограничен заради спецификата в разпространението и затихването....
    Последна редакция от ПАЦО; 01.01.2012 на 11:45.

  5. #15
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Що спорите?

    Тук въпросът май е доколко би била ефективна и икономически изгодна една мачта. Пробата може да се направи много лесно на някое естествено възвишение. Веднага се сещам за нашето Джендем-тепе. Надморска височина 307 метра и релативна 143! Идеално място за проби!


    Хайде, още един запалянко от Пловдив и съм готов още сега да тръгна с няколко предавателя пеша нагоре!!! Имам даже готов видео предавател, барабар със захранването за цял ден проби.

    П.п. 15 метрова мачта е детска игра да се направи от алуминиеви тръби. Точно толкова висока мачта имам собственоръчно правена и издигната на покрива на съседна сграда само с 3 укрепящи въжета на 6-ия метър! 3х5 метра, влизащи една в друга, като телескоп. Вече 12 години тази мачта не е мръднала. Антената, която държи също си е жива и здрава. Бях я слагал за радио-телефон SENAO. Бяха хит навремето. Очаквах сама да се скърши или падне, за да я демонтирам, защото отдавна не я ползвам.
    И аз имам същата на покрива за същия телефонедна цяла сутрин я дигахме с двама приятели не съм сигурен дали още е там или са я откраднали.....

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Честита Новата 2012 момци! Да сте живи и здрави и да не спирате да фъркате.....без значение от обхвата.

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    ....Другото което си спомням беше от казармата - аз съм радист малка мощност. Имах колеги, които бяха средна мощност и те имаха джип и камион със сгъваеми антени. Една от техните антени беше един точно такъв много висок кол, който се разпъваше от 3-ма човека под часовник буквално за по-малко от минута.....
    Сигурен съм, че, ако човек се поразрови по поделенията ще намери стари релейки за продан. Тук, като закриваха едното поделение какви неща отидоха на вторични и на разпродажби - не е истина.


    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    .....А какво ще кажете за един четирикоптер, които е вдигнат на 1 километър височина и влачи под себе си кабел, по който тече енергия от земята, за да го захранва. На практика при такава концепция четирикоптера ще седи там в небето дни, седмици или месеци - докато се повреди и падне.
    Не съм сигурен дали нама да се наложи малко по-високо захранващо напрежение по кабела с последващо преобразуване, за да може да си носи кабела.

    Матеев,
    Ето ти едно предизвикателство - Хкоптер с фотоволтаично захранване или по-скоро летящ фотоволтаичен панел. Поне през светлата част на деня ще има пауър.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  7. #17
    Заслужил Автор Аватар на Bovyanski
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    243

    Честита Момци
    Много Здраве Късмет и Парички.
    И все така да вдигате мачтата
    Анатоли Бовянски
    София

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен