+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 7 от общо 7

Тема: FPV правила

  1. #1
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    FPV правила

    Колеги,
    Влезе ми и на мене крастата под кожата :)
    Но да споделя нещо което ме тревожи.
    Миналото лято, като бяхме на едно частно летище бяхме инструктирани постоянно се оглеждаме за приближаващи самолети. Въпреки, че бяхме нащрек един "мъник" почти ни изненада ....
    Тогава още се чудех дали тези самолети приближавайки такива летища обявяват пристигането си ? И ако да, то на какви честоти се прави това и дали може да се слуша?
    Предполагам пилотите на тези малки самолети виждат отдалече, че пистата е свободна от друг самолет, но дали могат да видят радиомодели?!

    Въпросите си останаха до вчера, когато разучавайки варианти за набиване на маршрути в автопилота и гледайки гугълмапа се замислих, че неволно бих могъл да причиня инцидент на нисколетящ малък ИСТИНСКИ самолет. Та аз въобще незнам на каква височина летят те. В района където ходим да летим е и това частно летище. А като се стопли времето доста често насам натам преминават нисколетящи малки самолети. Дори и мотоделтапланери минават.
    И така поразрових за информация на каква височина трябва да се лети, какви правила трябва да се спазват? ... Открих едно голямо нищо...
    Това още повече ме изправи на нокти.
    Някой ще каже не си търсил където трябва - ами да сподели информация.

    Технологиите за FPV позволяват вече доста отдалечени полети, много се изписва за това как да стигаме все по-далече .. но нищо за това как да не станем причина за инцидент при който може да пострадат пилоти на истински самолети.
    Те имат ли си разрешени коридори за летене или всеки си фърка където си ще ?
    Едва ли ...
    Извинявам се ако звуча параноично, но наистина нищо незнам по темата!
    Моля всеки който има познания в областта да сподели. Добре би било да получим отговор и от истински пилот на такъв самолет.
    Моля, нека коментарите да не са от вида "един FPV самолет нищо неможе да направи на един истински - небой се!"
    Ама мен от "небой се", най ме е страх!
    Последна редакция от smarty; 28.02.2014 на 09:21.
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  2. #2
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Aз онзи ден в покрайнините на Пловдив под моя модел на около 50 метра височина мина един Кугар,те си летят доста често насам натам около пловдив ,но точно на такава голяма нива мина на 50 метра над главата ми а аз със самолета бях на 150 метра височина и му видях витлата с камерата ,та е напълно възможно да се стигне до съприкосновение на двете летателни средства

    И ми е интересно друго ,могат ли да ни засекат с нещо или да гледат видеото от предавателя,защото втори път ми се случва да минава самолет над главата ми на малка височина и то все военни и взе да ме съмнява да е случайност.....

    23:13 - Видеото не е кодирано ,дори има координати на осд-то и затова мисля че го виждат и минават да видят какво става,а и си летя над нивата на село,в случея Те са ,,натрапниците''
    Последна редакция от danikronos; 27.02.2014 на 23:15.
    Даниел Георгиев

  3. #3
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Ти нали не летиш над военни или други "забранени обекти" ?

    Всъщност аз се притеснявах да не се вдигаме много високо, а пък те под тебе минавали ... а сега де!
    Риска не е въображаем, има го ...
    Относно гледането - видеото ти не е кодирано- нали?, то е на определена честота и предполагам не им е проблем да се кефят на твоето FPV.
    Очаквай третия път и ще си сигурен :)
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    1

    Над населени места и в планинска местност минимума е 1000 feets над терена, извън населените места - 300. На тези малките летища няма кули, така че няма на кого да обявяват, че пристигат ;-) Ако има кула - честотата би трябвало да е публикувана и да може да се намери от тук: http://www.ead.eurocontrol.int/eadcm...index.php.html (след регистрация)
    Поздрави,

  5. #5
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Goose, благодаря!
    За 1000 feet = 304.8 метра,
    300 feet = 91.44 метра.

    Т.е тавана трябва да е 90 метра
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  6. #6
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    eто днес бях на поляната, няколко часа полети и по едно време оня с хеликоптера се чува от някъде и пак над главата ми мина ,толкова стотици декари ниви точно над мене ...ееее,но този път го снимах

    http://youtu.be/PCDhEQ5fmL8
    Даниел Георгиев

  7. #7
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Уау!
    Интересно дали не извършват някакви полети по едно и също време в тази посока, а отстрани да изглежда като любопитство към теб ?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. ПРАВИЛА НА ФОРУМА
    от Administrator във форум: За форума
    Replies: 11
    Последно мнение: 28.04.2012, 12:37

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен