+ Ново Мнение
Страница 1 от 41
1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 409

Тема: Хидро U1 Miss Budweiser 2001 в мащаб 1/8

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Хидро U1 Miss Budweiser 2001 в мащаб 1/8

    От много време имах желание да направя копие на този легендарен модел. За съжаление никъде няма негови свободни чертежи, а цената на платените е доста висока. Писах си по форумите с доста фенове на модела, но никой не се съгласи да сподели с мен чертежи. Реших да пробвам сам да се справя.
    Преди около 3 месеца започнах да събирам всевъзможни снимки от ИНТЕРНЕТ на Miss Budweiser, както и всякакви свободни чертежи на подобни модели. Използвах някои неща от чертежите за корпуса, но основната част, особено външният вид на модела, кокпита, кожуха на турбината, крилата ги чертах, като ползвах само снимките. Знаейки габаритните размери на оригинала, от снимките свалих пропорциите и външният вид на всичко. В момента корпуса е готов за кит и боя, чакам тази седмица да ми пристигнат и стикерите, оказа се, че тук не могат да ми ги направят. Размерите на модела са 1070 Х 530 мм., предполагаемото му тегло, готов за плаване ще бъде около 3500 - 4000 г. Казвам предполагаемо, защото още не съм решил с какъв двигател ще бъде. Мислите ми клонят повече към ДВГ 10 куб. см., но ще мисля още малко време. За двигателя няма да гоня мащаб , защото ще е трудно, все пак двигателя на оригинала е 3000 конски сили, а максималната му скорост е около 350 км/ч.
    Ето и две снимки, на оригинала, и на най-популярното 1/8 копие на Дейвид Нютън, т.е. това, което правя и аз.






    Тъй като не искам да пускам скучни и безмислени теми, ако наистина има интерес към този модел, ще продължа да пиша, като започна от самото начало на работата ми по него, със снимки и използвани материали. Модела е изцяло дървен, изработен по класическата технология.
    Последна редакция от GMateev; 12.11.2012 на 14:38. Причина: правописна грешка
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Имам същата играчка.
    Бях я купил употребявана от мой колега който също се мъчеше с нея и въртеше Нулите по състезанията в щатите. Трупа някъде прах.
    Полезното от опита ми с нея е, че ако я правиш с ДВГ можеш да си спестиш нервите и я направиш с гъвкав вал а не с прав както е оригинално.
    Наздраве от Нигерия

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Иво, благодаря ти за съвета, не все пак, какъв е проблема с правият вал ?
    Аз не съм виждал как е в оригинал, защото, както казах не можах да се докопам до готови чертежи.
    Подготвил съм прав вал, нямам идея, откъде да се сдобия с гъвкав.
    Относно прашасалият ти модел, склонен ли си да се разделиш с него ?
    Наздраве от България, ние тук сме вече на домашно червено винце, не знам на какво сте в Нигерия...
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Здравей
    Това беше в щатския ми период.
    Тази играчка ми беше втората след като реших да се върна към хобито.
    Първата беше 1/12 същата само че с 3.5 мотор. С първата профуках 2 състезания и имах само нули от предварителните групи. В последствие проумях че нитрото работи по добре без нитрометан за тези модели а като се обезводни метанола и като се добави повече рециново масло.
    Нямах щастието да подкарам 1/8 щото локвата която си бях заплюл се оказа защитена и не трябва нарушавам спокойствието животинките. До други локви нямах време да ходя щото работата ме уморяваше достатъчно.
    Впоследствие реших да си сменя местоработата и играчките останаха там
    За екстра багаж ще платя повече от самите играчки, така че аз съм се разделил с нея.

    Проблемът с правия вал – иска сериозен мотор. На моята бе PICCO 61 но този от когото я купих си го свали. На практика лесен модел става труден, защото ъгълът на вала и водната повърхност е много над 2.5 винтовете така наклонени дърпат много голям момент. Не че няма тръгване но с много опити и нерви.
    И докато тръгне бирата се стопля.

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Разбирам... Докато търсих по форумите чертежи на този модел, един колега по хоби от Шотландия ми подари (странно за шотландец) OS MAX 61 VRM, та си мисля да ползвам него, но не ми е ясно какъв винт ще свърши работа. Няма да ходя по състезания, но все пак да не е много бавна, че докато врътна едно кръгче и да се стопли бирата
    То поради факта, че нямам подробни чертежи, а импровизирам по снимки (над 100), имам доста неяснотии по модела.
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Мен ми е ясно че това няма ходи по състезания То такива само в Щатите, Канада Австралия и ЮАР
    се състезават.
    На моето винта беше трилопатен Х646 на Octura ама ако е с гъвкав вал бих сложил Prather 245 или 250
    Ако е електро със много малка грешка мога да отговоря ама за ДВГ нямам опит нито програма за пресмятане.
    Тези играчки са значително по лесни от хидро еко моно просто няма състезания за тях

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    Браво ! но ... тази лодка заслужава не по-малко от 4 -ри цилиндъра
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  8. #8
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Чудесна идея, но нямам такъв двигател, макар че най-добрият вариант е турбина



    но е малко скъпичка....
    Последна редакция от GMateev; 30.10.2012 на 21:22.
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by sides View Post
    Браво ! но ... тази лодка заслужава не по-малко от 4 -ри цилиндъра
    А не е ли по-добре направо 6 цилиндъра?
    Динамиката на мотора по точно последствията и към вибрациите на въртящите се части ще са минимални и нама смисъл от намиране на оптимален ъгъл на поставяне на винта спрямо ГМТ на първи цилиндър.

    Малко конкретика
    за еднобутален двутактов ДВГ съществува минимална работа на пулсациите на усукващата сила на валолинията породени от ъгловата неравномерност на работа на двигателя.
    За двулопатен винт виброзадачката е решена и резултата е 17 градуса между изходящия ръб на винта и ГМТ(при съставане на математичния модел е пренебрегнат ъгъла на Хоенберг)

    това се прилага при 2 и 4 полусни безколекторни мотори също но там няма кажа отговора

  10. #10
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Quote Originally Posted by Иво горанов View Post
    .................
    На моето винта беше трилопатен Х646 на Octura ама ако е с гъвкав вал бих сложил Prather 245 или 250.............
    Колега от щатски форум ще ми ги изпрати и двата винта, както и гъвкав вал.
    Относно управлението, мисля да ползвам серво, с метални зъбни колела, 6 кг., надявам се че е подходящо.
    Каква трябва да е площа на руля и на skid fin (не знам как се нарича на български, може би бекил !?)
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен