Здравейте, тези дни аз също си спретнах едно мини-компресорче за аерограф, по-късно ще пусна снимки.

Quote Originally Posted by Gogo55 View Post
[...] има една токова защита обаче, която сработва ако се налага да се включва почти веднага след като е спрял да работи ако го изпусна от крана на веднъж за секунда две. Тоест за да не се включва токовата защита иска да престои поне минутка и тогава няма проблеми[...] Мисля че токовата защита е тръгнала защото доста си грее когато работи компресора което не е нормално. Поради тази причина веднага след като е спрял да работи ел мотора на компресора тази токова защита вече си е гореща и не дава да се пусне ел мотора преди да е изстинала малко поне 30сек или минутка. Сигурно ще я махна или сменя с нова тази токова защита, но за сега не ме дразни толкоз много така че си я оставям. Не съм слагал възвратен клапан, и мисля че няма нужда.
Гого здравей, Каква е тази защита? С какво реле е компресорът ти? Ако е с PTC реле, то най-вероятно иска малко време за да се охлади. В противен случай, компресорът реално 'тръгва' без да минава ток през пусковата намотка.

Този компресор който аз ползвах, в самото реле има вградена температурна защита (малка биметална пластина, която се 'нагрява' от корпуса. Може би при теб тя се стопля?
Възможно е да греша, това са само предположения.

Quote Originally Posted by rumen View Post
Компресорът може ли да тръгне да работи под налягане или е необходимо да се постави възвратен клапан?
Малко пояснение. Това за което Румен говори е разтоварващ клапан.
На купешките компресори в Метро, Практикер и т.н. се слага комбиниран клапан: невъзвратен и разтоварващ - 2 в 1.
За тези които не знаят:
Разтоварващият клапан се управлява от пресостата. Целта е разбира се да падне налягането между главата на компресора и ресивера....

Ето какъв компресор направих.
Нарочно използвах минимално количество машини и инструменти.

Идеята е да се покаже че в домашни условия може да се изработи подобна хоби машинка.

Всички фитинги и връзки са запоени с най-обикновен тинол 60/40 и малка пропанова горелка, като изключение прави една метална тръбичка към която заварих бързата връзка (на снимките се вижда), защото накрая бързах и не ми се занимаваше да запоявам и да тествам за течове.
Останалото са неща които не изискват специални инструменти и машини.

Ресиверът е пропан-бутанова туристическа бутилка, водна проба не съм правил защото тези бутилки са заводски тествани на много по големи налягания (по спомен преди да я грундирам точно тази на табелката мисля че пишеше Tp 1.8 MPa, което е предостатъчно).
Фитинги и Бързи връзки 3.70 лв от 'Гарвана'.
Медна тръбичка 3.5, 1 метър, но реално е нужно съвсем малко.
Пусков кондензатор 6 лв.
Пусково реле: Оригиналната 'таблетка' на релето беше изпушила, в последствие реших да ползвам друг начин на пускане.
Пресостат: засега също отпада, евтините китайски са 30-40 кинта, и се скапват адски бързо.
Масло: източих маслото през сервизната тръбичка, и налях моторно. Някои ползват М10Д.....

Останалото е самият аерограф и редуцир вентила с влаго/масло отделителят който струва $10 и в комплекта му има бързи връзки.

Реално единствените фитинги които се наложи да купя са 2 бързи връзки, една мъжка и една женска от 'Гарвана".
Женската се запоява/заварява към тръбичката от ресивера/компресора към нея се 'включва' редуцирчето.
Мъжката (с 1/4 резба накрая) се завива на шланга на аерографа и после се мушка в изхода на редуцира.
Всичко останало е описано на снимките. Има и клипче как работи, но не съм го надувал на повече от 6 бара защото манометърът който имам е до толкова. После ще го сменя с такъв до 10.
Нямах търпение и закачих и аерографа, но беше късно и не ми се занимаваше да го чистя, затова го пробвах с чиста вода. Някой да даде съвет с каква консистенция трябва да е боята....

Пробвах да 'пръскам' при работещ компресор: успява да 'захрани' аерографа и освен това вдига налягането в бутилката.

Невъзвратен клапан няма.
Предпазен клапан също няма. (Ще нарежа резба и ще сложа по-късно или направо ще запоя, в момента просто нямам такива.)
Ако правите компресор който се управлява от пресостат предпазният клапан е задължителен!