+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 9 от общо 9

Тема: Тренер-горноплощник с тикащ винт.

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Тренер-горноплощник с тикащ винт.

    Тази концепция я обмислям от доста години, поне 4. След първият ми тренер, с който стъпих в RC света, мислех да правя нещо такова, но го отлагах. Просто до сега нямах подходящ мотор и мотивация, а и повече ме привличат акробатичните самолети.
    Преди няколко месеца се сдобих с моторче Aeolian 2822-1400, а в един магазин видях рибарски телескоп от 3 части за 4.50. Та с малко фибран 20 и 30 мм, депрон 6 мм и няколко дена, сътворих това самолетче.
    Размах - 1100, хорда - 180 мм. 2 сервомашинки - 9 и 5 грама, мотор около 120-140 вата, 25А спид и батерия 1300 - 1500 мАч.
    Колесникът е 3-точков, неуправляем. Съчетано с липсата на вертикално кормило - сериозен недостатък, но не ми се усложняваше конструкцията.
    Ето какво се получи:















    Профилът на крилото е плоскоизпъкнал, 11% дебелина. Крилото е изрязано с кантал от фибран, има 2 надлъжника 12х1.5 мм от балса до средата на полукрилото. Облечено е с тиксо, диедърът е много малък.

    Самолетчето лети много послушно, удоволствие е да се пилотира. Поради малките елерони не е много пъргав на ротация, но е изключително стабилен в спазването на пправа линия на полета. Планира стархотно, по-добре от предишните ми тренери.

    Това са клипчета от днес, снимани са със статив, че оператора ми е зает.
    http://www.youtube.com/watch?v=mf8hw...zUIgX79uE8o5Jg
    http://www.youtube.com/watch?v=nqPbv...zUIgX79uE8o5Jg

  2. #2
    Потребител Аватар на Bruchpilot
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    84

    Браво изглежда страхотно! Със здраве да си го хвъркаш!
    Константин Фъртунов

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Благодаря!

    Може би ще го кача и на поплавъци, искам да пробвам как ще е излитане и кацане на вода.

  4. #4
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Поздравления!
    Отново изчистен и добре изпипан модел - типично за теб
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Моделчето е бижу! Много ми хареса концепцията.

    Струва ми се, че елероните ще са доста по-ефективни ако се използват твърди тяги или две отделни машинки на елерон, вързани непосредствено до рогчето. Може би така ми се струва, но телчетата (ако са телчета) ми изглеждат като да се гънат. Май работи нормално само тогава, когато е в положение на опън. Ако греша - Ники да ме поправи!
    Георги Русинов

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Щангите на елероните наистина са заваръчна тел 0.8 и се гънат, но при по-голямо натоварване. Самолетчето лети с малка скорост и не му пречи това. Правя ги така, за да се избегне трошенето на машинка при евентуално циганско колело при кофти кацане. Затова правя и скосяване на външната част на елероните.



    С 2 машинки се усложнява конструкцията. Трябва разклонител, а не обичам излишните връзки, или да ползвам миксер. 9-грамовата машинка е достатъчна като мощност даже за по-големите ми тренери.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    Nov 2013
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    7

    Поздравления, изглежда много добре и съм сигурен, че лети още по-добре! Определено тикащият винт има своите предимства.
    Разгледайте блога за радиоуправляеми самолети www.rcsamoleti.com
    Николай Николов

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Самолетчето е трепач. Сложи му една щанга и едно серво за вертикалния стабилизатор и....си стискаме ръцете.
    Поздрави
    Арсов
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Сега му правя братчето, 2 метра размах. То ще си има всичко.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен