Резултати от анкетата: Imax B6 или Accucell 6

Гласували
25. Вие не можете да гласувате в тази анкета
  • Imax B6

    15
    60.00%
  • Turnigy Accucell 6

    10
    40.00%
+ Ново Мнение
Страница 3 от 3
ПърваПърва 1 2 3
Визуализирани са от 21 до 29 от общо 29

Тема: Imax B6 или Accucell 6

  1. #21
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Въпроси!!!

    По какво се различава автоматичния от ръчния режим на зареждане при никелметалхидридни и никелкадмиеви? При ръчния делта пика деактивиран ли е? Защото не мога да намеря никъде в менюто как да деактивирам делта пика и затова просто увеличавам стойността му повече от тази на default-а когато трябва да зареждам така.

    Другият ми въпрос е следния до колкото знам ако сикам да си зареждам пакета 8те NIMh батерии на предавателя през жака който е на амия предавател, трябва да изпозлвам обикновено зарядно а не умна зареждачка защото има диод който пречи на зарядното да отчита вярно. Или ако искам да изпозлвам умна зареждачка трябва да си изведа кабелче директно към батерията? Вярно ли е това или не? Защото преди малко пуснах зарядното да зарежда предавателя през буксата му и не ми дава connection break но от време на време когато се "спира" заряда за да измери реалното напрежение на пакета, то започва да пада под това което е всъщнос- може би точно този диод е причината да не може да се осъществи обратната връзка.
    Ще мога ли да зареждам през буската на предавателя с това зарядно или да си изведа кабелче директно от пакета? Мога ли в ръчен режим да зареждам през тази букса или пак трябва да си изаведа кабелче?
    Тругият ми въпрос е заслужава ли си да търся схеми на платка и кабел за свързване на зарядното към компютъра и да използвам софтуера logview или не си заслужава?
    Габриел Димитров
    Варна

  2. #22
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Зареждам си JR 12 С с букса свързана с B6 на ръчен режим ,защото мога да контролирам заряда и делта пика.Подобни нередности не съм наблюдавал.
    Станислав Христов

  3. #23
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Аз пък го правя по хамалският начин-отварям си капачето и хващам крокодилчетата за крайните изводи на батериите. Никога не съм имал проблеми.
    Този начин според мен е особенно подходящ, ако батериите се зареждат със сравително по-големи токове, от порядъка на 1С (ако бързаш).
    Неделчо Брънчев

  4. #24
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Quote Originally Posted by gabriel.dimitrov View Post
    Заслужава ли си да търся схеми на платка и кабел за свързване на зарядното към компютъра и да използвам софтуера logview или не си заслужава?
    На този въпрос имам два отговора:
    1. Заслужава си да използваш софтуер за наблюдение, дори само от любопитство. С такъв софтуер можеш да наблюдаваш какво се случва с батериите ти, клетка по клетка. Да прецениш какъв е потенциала им или оставащия живот. С две думи много интересни и полезни неща.
    2. Не си заслужава да търсиш каквото и да било или да свързваш жици. Върви в първия магазин където продават компютри или кабели за компютри (ТЕХНОМАРКЕТ или нещо такова). Купи си готов кабел мини USB към стандартно USB. Това е кабела и би трябвало да струва стотинки. Имам много такива кабели от разни играчки, които съм си купувал. Мога да ти подаря такъв кабел, но куриерската услуга и разкарването ще е по-скъпо от кабела.

    Click image for larger version

Name:	pcabusbx0001_acc.jpg
Views:	927
Size:	31.0 KB
ID:	1122
    Димитър Пенев

  5. #25
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Потърсих...

    Здравей!
    Първо такъв кабел имам даже няколко
    2ро с такъв кабел зарядно IMAX b6 не трябва да се свързва защото ще изгориш компютъра (или зарядното)!!!ТОВА КОЕТО ПИШЕ -USB ПОРТ не е никакъв USB порт... (де да беше толкова лесно)
    3то моето зарядно даже няма такъв порт (мини 'usb"
    Зарядното се свързва чрез 3те крачета които се използват за температурния сензор
    ( и тук идва въпроса може ли едновременно да се свърже към компютър и да се изпозлва температурната сонда защото менюто на зарядното дава само 1 от 2те опции а не 2те...)
    Колкото до самото свързване осъществявано чрез тези 3 крачета изпозлвани и при свързването на температурния сензор- изпозлва се TTL протокол през сериоен порт-демек трябва един конвертор от TTL към RS 232 (сериен порт)
    След този конвертор вече връзката може да се осъществи..
    Кoлкото до мини usb порта който е заблуда, (има го нан якои фалшиви зарядни копия на imax b6 - например mystery) е свързан към същото място и апк трябва конвертор и връзка не към USB ами към сериен порт
    Така че внимавайте USB порта на IMax B6 НЕ Е ИСТИНСКИ!
    информация за платката която се използва за връзка към компютър ТУК : http://e-savage.com/forums/showthread.php?t=3921
    с тази платка можете да свържете направо чрез USB
    има и друга самоделна схема която изпозлва серийния интерфейс който съм описал по горе: http://www.rcgroups.com/forums/attac...mentid=1680223
    (и действително докато е свързано към компютъра зарядното не може да изпозлва темп. сензор)
    И 2та случая не може да вземете кабела и да го ръгнете и да тръгне- най много да изгорите нещо...
    ЩЕ трябва допълнителен хардуер

    А пред ималко поапднах на нещо интересно! Може да се изпозлва кабел за програмиране на апаратура hobbyking !! http://www.hobbycity.com/hobbycity/s...idProduct=9043 Пвоече информация тук.
    http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1046318
    ВЪВ ТОЗИ ЛИНК ПИШЕ И КАК СЪС ЗАПОЯВАНЕТО НА НЯКОЛКО SMD ЕЛЕМЕТНА Е ВЪЗМОЖНО ДА СЕ ИЗПОЗЛВА ВРЪЗКА КЪМ КОМПЮТЪР И ТЕМПЕРАТУРЕН СЕНЗОР ЕДНОВРЕМЕННО! - за арядно акусел 6! НЕ знам дали при IMAX B6 ]е е същото но ако реша да пробвам ще разбера...
    Последния начин със купуването на кабел за хобикинг е най евтиния и лесен
    Аз засега няма да се занимавам със свързване към компютъра защото зарядното ми върши работа и така но някой ден може и да пробвам!
    Който се реши- успех!
    Последна редакция от gabriel.dimitrov; 24.05.2010 на 08:59.
    Габриел Димитров
    Варна

  6. #26
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Quote Originally Posted by gabriel.dimitrov View Post
    Другият ми въпрос е следния до колкото знам ако сикам да си зареждам пакета 8те NIMh батерии на предавателя през жака който е на амия предавател,...................
    На различните предаватели съществуват различни схеми на свързване между батерията и куплунга за външно зареждане. Като принципа е един и същ, последователно свързани - куплунг (за зареждане) - диод - ключ (някъде е електронен) - батерия. Като при включване на предавателя ключа изключва външното захранване от батерията и превключва батерията към предавателя. Зареждане през външния куплунг ще се осъществява само при изключен предавател.
    Диода е свързан последователно на веригата, като целта е да се предпази батерията от обръщане на полиаритетите (плюса и минуса) при зареждане. Зависимост от вида на диода, пада на напрежение върху него е между 0.2V-0.6V. Не съм обръщал внимание, но съм почти сигурен, че в предавателите слагат най обикновени изправителни диоди. Това ще рече пад на напрежение върху диода 0.6V. Следователно зареждачката ще отчита напрежение с 0.6V по-голямо от това, което реално е при акумулаторите. Когато зареждачката "спира" заряда за да измери реалното напрежение на пакета, диода се запушва и не би трябвало да измери напрежение. Ако измерва нещо това е в резултат на някакъв капацитет и измереното няма нищо общо с напрежението на батерията.
    Възможен е вариант да изведеш външно кабелче или да шунтираш диода, но аз бих те посъветвал да направиш следното. Намери диода в предавателя и паралелно на него запой един резистор от 470 Ω - 1kΩ. В този случай зареждачката пак ще отчита по-високо напрежение с 0.6V, което не е голяма беда. А когато спре заряда за да извърши измерване ще отчете точната стойност на батерията или с минимална грешка, която ще е след третия знак след запетаята. Резултатът от това ще бъде абсолютно същия все едно зареждаш батерията директно свързана със зареждачката, но си сложил по-дълги кабели.
    Димитър Пенев

  7. #27
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by gabriel.dimitrov View Post
    По какво се различава автоматичния от ръчния режим на зареждане при никелметалхидридни и никелкадмиеви? При ръчния делта пика деактивиран ли е? Защото не мога да намеря никъде в менюто как да деактивирам делта пика и затова просто увеличавам стойността му повече от тази на default-а когато трябва да зареждам така.
    При автоматичен режим в края на цикъла зареждачката започва постепенно да намалява тока, поддържайки постоянно напрежение. При ръчен режим тока винаги е такъв, какъвто сте го задали.

    Делта-пика не може да се деактивира. Можете обаче много да увеличите неговата стойност и това практически е равно на деактивиране. По принцип няма никакъв смисъл от деактивиране на делта-пика. Той е безпогрешен. Щом се е активирал, значи батерията наистина е заредена. Грешка може да стане в обратната посока - батерията да е заредена, а делта-пика да не е достатъчно дълбок. Това се получава ако клетките, съставящи пакета, имат различен капацитет и техните локални делта-пикове са на различно място. При това положение е напълно възможно глобалния делта-пик да е размазан и трудно уловим дори за човешкото око, а какво остава за някаква тъпа електроника.
    Росимир Матеев

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    10

    Делта пик

    Няколко пъти се случва да ми презареди батерии ни-мх саньо 2700 мАч ,като според зарядното капацитета им достига 2900 мАч. Според вас трябва да намаля или увелича настройката на delta peak?

    Знам че има настройка за изключване при максимален капацитет, но е неудобно всеки път да я пипам за различните батерии.

  9. #29
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ако тези акумулатори имат действителен капацитет около 2700, значи всичко е нормално.


    Какво означава действителен капацитет и как да провериш дали всичко е точно:

    След зареждане ги пускаш на разряд с примерно 400-500ma до 0,8V на клетка. Ако отдадат поне 2400mA, значи капацитетът, написан на тях е верен.
    При зареждане (особено на Sanyo), зарядното налива около 10% отгоре (които дефакто са загуба в топлина и други фактори), така че 200mА върху написаното са си точно колкото трябва.

    Ако проверката съвпадне с написаното от мен, значи имаш ПЕРФЕКТНИ акумулатори и не ти трябва да пипаш нищо по зареждачката!
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен