+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 10

Тема: Доработка на контролери

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Доработка на контролери

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Можеш да си направиш сам толкова мощен контролер колкото ти трябва , просто вземаш произволен друг контролер с подходящи за теб функций и на мястото на неговите мос -фет транзистори монтираш такива за по голям ток или правиш отделен силов модул който управляваш от твоя си контролер желателно да е опто изолиран с транзистори за какъвто си искаш ток и по колкото си искаш в паралел само може да се наложи да си подсилиш драиверите ако транзисторите са повечко и са с по голям гейтов капацитет, така може да си монтираш няколко силови модула и да въртиш няколко мотора на обща ос без проблем управлението им ще е абсолютно синхронно защото ще се следи позицията само на единия мотор а другите по подразбиране трябва да са монтирани правилно на оста, остана само да си пренастроиш токовия сензор(шунта) но това е лесноАко имаш затруднения обади се аз ще ти помогна , вече съм го правил..
    Пацо, идеяа ти е добра. Все пак да спомена че при мен става въпрос за контролер който ще се използва за количка (ако това има някакво значение )
    Ако ще доработваме контролер, то предпочитам той да бъде достатъчно мощен, че да може да устиска на голям мотор, а не да бъде предвиден за няколко моторчета едновременно.
    Казваш да си взема спийд с подходяща програма. Този контролер има достатъчно хубава програма http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=11743 но по характеристика го дават да работи на 4 клетки, което не ме устройва. Аз по принцип карам на 5 или 6 клетки, но бих искал да може да поддържа и 8 клетки (не се знае в бъдеще какво моторче ще си взема) Има ли начин този контролер да се преработи така че да издържа около 300-400А постоянен товар и от 4 до 8 ли-по клетки? Можеш ли да ми препоръчаш някакви подходящо транзистори за целта?
    При мен теглото не е проблем, нито е проблем размера. Мога да си позволя контролера да е с размери 10х10см. Охлаждащата част дори може да бъде самото шаси на модела (то е алуминиево).

    Как мислиш може ли такова нещо да се реализира?
    Неделчо Брънчев

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Препоръчвам ти да си вземеш сензорен спийд и поне един сензорен мотор ако искаш да имаш максимален стартов въртящ момент вече има модели който не са скъпии не е лошо да смениш името на темата , тези занимания си имат име:):):)

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Работата е там че искам да използвам моторчето което имам, а то е
    http://cgi.ebay.com/Leopard-4082-200...item3f03bbf1ff
    Това моторче има предостатъчно стартов момент.
    Общо взто еднственият проблем ми е контролера. Мисля да пробвам Текин контролера, в нета чета доста добри отзиви за него, но си е 300лв...
    Неделчо Брънчев

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Неделчо,
    Ако решиш да минеш на вариант преработка на контролер, то задължително базовия трябва да е с HIGH/LOW SIDE драйвери. Все пак не е толкова просто да замениш 4-5А транзистори с 100А и нагоре и да очакваш да го управляваш читаво и да имаш читави фронтове. Все пак трябва да зареждаме/разреждаме доста по-големи капацитети.
    По принцип няма проблем да се намери/избере контролер с драйвери за полеваците, както и транзистори от 100А нагоре. Примерно можеш да погледнеш фирмите Vishay, IXYS, ON Semiconductor, International Rectifier или ST. Тези фирми имат супер полеваци, които можеш да поръчаш или от Farnell или от Futureelectronics. И за да не съм голословен - ето един пример от Томсън ( ST ) на SMD полевак за 280А - STV300NH02L. Верно, че е само за 24 волта, но в групата има и по-високоволтови.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Още от сега разбирам, че работата не е толкова проста и че не е по моите възможности.
    Има ли някой който ще може да се справи със задачата срещу заплащане?
    Неделчо Брънчев

  6. #6
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Има и без заплащане

  7. #7
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Хе, че така е още по-добре, ама после ще трябва да черпя ако стане работата.
    Пацо, какво мислиш по въпроса, с онзи контролер който го показах по горе ще стане ли работата?
    Друг контролер, който има хубав софтур е този http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=14635
    а при този http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=10370 мозъкът е на една платка, а транзисторите са на друга и двете са свързани посредством мостчета. Само не знам, дали след доработка той ще работи с моето моторче, защото така както е оригинално нещо не иска да го развърти както трябва.
    Неделчо Брънчев

  8. #8
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    какво значи :не иска да го развърти както трябва?

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    За да се развърти моторчето (когато беше монтирано на колата) трябваше много плавно да подавам газ. Ако подам малко по-рязко, моторчето само пищеше. Ефекта се наблюдаваше и при развъртян мотор- количката се движи, подавам малко по-рязко газ и мотора почва да пиши, но количката не ускорява.

    Иначе контролера съм го пробвал и с друг мотор, който е малко по-малък от леопарда и всико е наред. Леопарда съм го пробвал с други два контролера и също всико е наред.

    Пробвах със почти всики възможно комбинации от настройки на тайминг, честота и старт на контролера (този който е ХК150А) но така и не заработи както трябва с леопад мотора.
    Неделчо Брънчев

  10. #10
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Токовата защита спъва спида, пази го да не изгори вероятно...

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен