+ Ново Мнение
Страница 4 от 4
ПърваПърва 1 2 3 4
Визуализирани са от 31 до 39 от общо 39

Тема: Баланс на липо

  1. #31
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Колегата Penev вчера ми донесе една LiFe клетка, на която имаше ръчно етикетче с написани 2 стойности на капацитета. Клетката е била от повредена LiFe батерия 3S2P. Каза ми че на всички клетки е имало такова ръчно етикетче, но не си спомня какво е пишело на тях. Ще го помоля да ги погледне и да каже какви точно стойности пише на всяка една клетка, за да си направим изводите в какъв диапазон са клетките и дали са подбирани правилно.
    Росимир Матеев

  2. #32
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Стойностите които пише върху всяка една клетка са 2600-2620, като не е ясно какво означават.
    Предполагам тези стойности са толеранса на капацитета за конкретната клетка. С други думи производителя произвежда клетки, като след това тества и групира в групи: Примерно 2440-2460, 2460-2480, 2480-2500, 2500-2520, ............., 2600-2620, 2620-2640 и така нататък. След това така подбраните клетки се групират в една батерия. Ето и снимка на клетките.
    Click image for larger version

Name:	DSC_0499.jpg
Views:	901
Size:	99.3 KB
ID:	1105

    Станислав беше отварял същата батерия, но няма спомен да е имало подобни етикети.

    Смятам, че тези клетки са тествани ръчно за да се групират в батерия. Като има нещо много важно. Клетките са от 3S2P батерия, което задължително въвежда условието клетките да са с много близък капацитет. А дали така се произвеждат 1P клетки или допуска (големината на интервала) за групиране не е пъти по-голям.

    Въпреки всичко въпросната батерия е само на едно зареждане и разреждане. При разреждането се отдели голямо количество топлина. Резултатът беше - средните 2 клетките с пълно късо.
    Димитър Пенев

  3. #33
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    "Станислав беше отварял същата батерия, но няма спомен да е имало подобни етикети."

    Не , такива етикети в моята батерия нямаше,но на една от средните клетки се вижда голяма жълта лепенка с напечатани неразбираеми за мен йероглифи и големи цифри 2460 попълнени "на ръка"............
    Последна редакция от steysi_gb; 08.05.2010 на 08:50.
    Станислав Христов

  4. #34
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    И ас съм виждал такива етикети но не съм обръщал внимание но има такива
    Николай Николов

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Надписи и етикети не означават нищо
    Ако искаш ще ти напиша и името по клетките!

    По принцип клетките се надписват когато този който си ги е поръчал иска да си ги селектира. Също много често клетки от различни серии се формират в една и съща геометрична форма и ако не са надписани този които ще ги ползва ще ги обърка при сглобката във батерия

    Един друг въпрос който се прокрадва е свързването на клетки в паралел или 2Р, 3Р....
    Миналата година докато имаше лутане липо 2S или лифе 3S 2Р си загубих много време да разработвам математичен модел за оптимално селектиране на лифета. И се оказа че ако се селектират по отдаваема енергия когато са в паралел не се зареждат после еднакво и при следващото и разреждане става още по лошо.
    Знам че Тесла-моторс се мъчиха да направят нещо подобно ама след като промениха зареждачката няколко пъти щото само със смяната на алгоритъма и софта не се е получавало.
    Не навсякъде може да се надялкат клетки със размер на врата и ще се налага паралелна работа

  6. #36
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Иво с повечето неща съм съгласен, но не съм сигурен в следното.
    Съществува ли нормален производител, който хей така от любов към уплътняване на работното време е замолил персонала си съвсем любезно докато се чуди, какво да прави всеки чудещ се да слагат надписи по продукцията Много се съмнявам.

    Днес нарочно направих 5 цикъла на една лифе клетка - от тези на снимката. Средно аритметично стойност на отдадена енергия на въпросната клетка е 2608 mA. Може и случайно да съвпада с надписа на клетката, но аз си мисля, че не е - просто това са измерили някъде на друго място други хора и са залепили етикетче.

    Аз не съм наясно въобще с химията на лифе клетките, но проявявам голям интерес, към алгоритмите за заряд на лифе клетки за които говори Иво Горанов. Най-учтиво го моля да даде повече инфо, ако е наясно с тези алгоритми и разбира се ако има желание да сподели.
    Димитър Пенев

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by Penev View Post
    Иво с повечето неща съм съгласен, но не съм сигурен в следното.
    Съществува ли нормален производител, който хей така от любов към уплътняване на работното време е замолил персонала си съвсем любезно докато се чуди, какво да прави всеки чудещ се да слагат надписи по продукцията Много се съмнявам.
    Без всякакви съмнения си прав!
    Ако този за когото са клетките не изисква идентификация няма да има такава.
    Аз също имам въпрос
    Ако в един ден бъдат направени (еднакво покритие по електродите еднакъв електролит)
    клетки със едни и същи геометрични размери но различни капацитети как ще ги различа после?



    Аз моля още веднъж да се прави разлика ЛИПО от останалите Литиеви батерии.
    При Лифетата разброса по капацитет е около 5%. При тях капацитета е РЕЗУЛТАНТЕН.

    Относно алгоритмите за зареждане на лифета Владо от София беше докопал сайт със алгоритми.
    Този който ми е направил зареждачката ми е дал и програма за конвертиране на инструкциите. Аз лично ползвам МАТНСАД . Той си има собствен конвертор матн-конект и от там програматора на зареждачката.
    Аз съм ползвател и е много вероятно да не съм обяснил правилно. Така че се извинявам ако за програмистите това е прозвучало като някоя глупост

  8. #38
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Вчера ми дойде един колет от HobbyKing и в него имаше 5 броя батерии 1000mAh 3S. Купих ги за едни акробатични депронки, които в момента много са на мода сред моделистите от Габрово. По навик ги проверих с тестера за повредени клетки и установих, че една от батериите имаше само една здрава клетка. Другите две въобще не се детектираха от тестера. Извадих волтметъра за допълнителна диагностика и установих, че всъщност и трите клетки са здрави, но средната Е С ОБЪРНАТ ПОЛЯРИТЕТ !!!

    Няма лъжа, няма майтап. Притежател съм на батерия, едната от клетките на която е с обърнат поляритет. Ако бях направил глупостта да пробвам да я заредя, щях да съм свидетел на взрив и може би на пожар и изгаряне на цялата къща.

    Батериятя все още е цяла целиничка. Все още не съм я отварял да погледна вътре. Сега имам много работа, но до 2-3 дена ще гледам да се поосвободя, да я разпоря и да направя малко снимки.

    ИЗВОД:
    Много внимавайте с батериите, които получавате от Китай, защото някоя от тях може да ви подпали къщата. Не казвам да не купувате от Китай - все пак там е евтино. Просто бъдете много внимателни и предварително проверявайте всичко.
    Росимир Матеев

  9. #39
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Аз също искам да предопредя, че не винаги конекторите са добре запоени особенно на батериите с дебели кабели. Преди си бях взел два пакета липо 3300мач 30С 3клетки. Китайците им буха сложили 4 мм2 кабели и 4мм позлатени конектори, които бяха запоени само на няколко "косъмчета". Явно при запояването не са калайдисали кабела.
    Неделчо Брънчев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен