+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 12

Тема: Компресор от хладилник за аерограф

Threaded View

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Здравейте, тези дни аз също си спретнах едно мини-компресорче за аерограф, по-късно ще пусна снимки.

    Quote Originally Posted by Gogo55 View Post
    [...] има една токова защита обаче, която сработва ако се налага да се включва почти веднага след като е спрял да работи ако го изпусна от крана на веднъж за секунда две. Тоест за да не се включва токовата защита иска да престои поне минутка и тогава няма проблеми[...] Мисля че токовата защита е тръгнала защото доста си грее когато работи компресора което не е нормално. Поради тази причина веднага след като е спрял да работи ел мотора на компресора тази токова защита вече си е гореща и не дава да се пусне ел мотора преди да е изстинала малко поне 30сек или минутка. Сигурно ще я махна или сменя с нова тази токова защита, но за сега не ме дразни толкоз много така че си я оставям. Не съм слагал възвратен клапан, и мисля че няма нужда.
    Гого здравей, Каква е тази защита? С какво реле е компресорът ти? Ако е с PTC реле, то най-вероятно иска малко време за да се охлади. В противен случай, компресорът реално 'тръгва' без да минава ток през пусковата намотка.

    Този компресор който аз ползвах, в самото реле има вградена температурна защита (малка биметална пластина, която се 'нагрява' от корпуса. Може би при теб тя се стопля?
    Възможно е да греша, това са само предположения.

    Quote Originally Posted by rumen View Post
    Компресорът може ли да тръгне да работи под налягане или е необходимо да се постави възвратен клапан?
    Малко пояснение. Това за което Румен говори е разтоварващ клапан.
    На купешките компресори в Метро, Практикер и т.н. се слага комбиниран клапан: невъзвратен и разтоварващ - 2 в 1.
    За тези които не знаят:
    Разтоварващият клапан се управлява от пресостата. Целта е разбира се да падне налягането между главата на компресора и ресивера....

    Ето какъв компресор направих.
    Нарочно използвах минимално количество машини и инструменти.

    Идеята е да се покаже че в домашни условия може да се изработи подобна хоби машинка.

    Всички фитинги и връзки са запоени с най-обикновен тинол 60/40 и малка пропанова горелка, като изключение прави една метална тръбичка към която заварих бързата връзка (на снимките се вижда), защото накрая бързах и не ми се занимаваше да запоявам и да тествам за течове.
    Останалото са неща които не изискват специални инструменти и машини.

    Ресиверът е пропан-бутанова туристическа бутилка, водна проба не съм правил защото тези бутилки са заводски тествани на много по големи налягания (по спомен преди да я грундирам точно тази на табелката мисля че пишеше Tp 1.8 MPa, което е предостатъчно).
    Фитинги и Бързи връзки 3.70 лв от 'Гарвана'.
    Медна тръбичка 3.5, 1 метър, но реално е нужно съвсем малко.
    Пусков кондензатор 6 лв.
    Пусково реле: Оригиналната 'таблетка' на релето беше изпушила, в последствие реших да ползвам друг начин на пускане.
    Пресостат: засега също отпада, евтините китайски са 30-40 кинта, и се скапват адски бързо.
    Масло: източих маслото през сервизната тръбичка, и налях моторно. Някои ползват М10Д.....

    Останалото е самият аерограф и редуцир вентила с влаго/масло отделителят който струва $10 и в комплекта му има бързи връзки.

    Реално единствените фитинги които се наложи да купя са 2 бързи връзки, една мъжка и една женска от 'Гарвана".
    Женската се запоява/заварява към тръбичката от ресивера/компресора към нея се 'включва' редуцирчето.
    Мъжката (с 1/4 резба накрая) се завива на шланга на аерографа и после се мушка в изхода на редуцира.
    Всичко останало е описано на снимките. Има и клипче как работи, но не съм го надувал на повече от 6 бара защото манометърът който имам е до толкова. После ще го сменя с такъв до 10.
    Нямах търпение и закачих и аерографа, но беше късно и не ми се занимаваше да го чистя, затова го пробвах с чиста вода. Някой да даде съвет с каква консистенция трябва да е боята....

    Пробвах да 'пръскам' при работещ компресор: успява да 'захрани' аерографа и освен това вдига налягането в бутилката.

    Невъзвратен клапан няма.
    Предпазен клапан също няма. (Ще нарежа резба и ще сложа по-късно или направо ще запоя, в момента просто нямам такива.)
    Ако правите компресор който се управлява от пресостат предпазният клапан е задължителен!
    Габриел Димитров
    Варна

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Как ще решиш проблема с маслените пари и капчиците масло, които тези компресори отделят в обилно количество?

    Неслучайно компресорите за аерографи са безмаслени!
    Георги Русинов

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Добър въпрос. Разбира се, купешките са безмаслени, най-често мембранни. (Вървят по £80-£90. С доставката до България ще излезе може би £130-£140. За съжаление, резервни мембрани не се намират никъде....)

    Ако действително маслените пари са толкова много, ще трябва аз да правя самоделен отделител....мисля и за някакъв филтър, хартиен или памучен може би??
    Сещаш ли се за някакъв начин да проверя колко точно масло 'излиза'? Пробвах на бяла хартия да пръскам само с въздух но не видях нищо да се 'отделя' по нея. Идната седмица като имам време ще направя още проби. Хем да видя и колко бързо се трупа конденз в бутилката....

    Редуцирът е този: цък
    На последното клипче пръскам с вода (да не си помисли някой че това е масло което идва от компресора).
    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Как ще решиш проблема[...]
    За момента си мисля за метална тръба, например ф 90/350, от едната страна разстъргана и с капачка на резба и О-пръстен?(да мога да я отварям за смяна на филтъра) И вече вътре в нея някакъв 'пух' или материал за филтри? Тук наблизо една фирма която правят филтри по поръчка, освен да отида да питам....
    Може би и Гого ще сподели някакви идеи...все пак той е ползвал такъв компресор досега.
    Габриел Димитров
    Варна

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Браво, много добре!!!

    Малък охладител ще свърши чудесна работа за масло и влагоотделяне. Например пелтиера 100-150 вата. Прикрепена към охладител за водно охлаждане на процесор. През тръбите да мине въздуха и дренаж в най-ниска точка.

    Мисля, че имам 2 пасивни отделители. Трябва да проверя. Ако ги открия, получаваш единия подарък!
    Георги Русинов

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2015
    Живее в
    кв.Дървеница, гр.София
    Мнения
    12

    Компресор от хладилник за аерограф

    Quote Originally Posted by gabriel.dimitrov View Post
    Здравейте, тези дни аз също си спретнах едно мини-компресорче за аерограф, по-късно ще пусна снимки.



    Гого здравей, Каква е тази защита? С какво реле е компресорът ти? Ако е с PTC реле, то най-вероятно иска малко време за да се охлади. В противен случай, компресорът реално 'тръгва' без да минава ток през пусковата намотка.

    Този компресор който аз ползвах, в самото реле има вградена температурна защита (малка биметална пластина, която се 'нагрява' от корпуса. Може би при теб тя се стопля?
    Възможно е да греша, това са само предположения.


    Малко пояснение. Това за което Румен говори е разтоварващ клапан.
    На купешките компресори в Метро, Практикер и т.н. се слага комбиниран клапан: невъзвратен и разтоварващ - 2 в 1.
    За тези които не знаят:
    Разтоварващият клапан се управлява от пресостата. Целта е разбира се да падне налягането между главата на компресора и ресивера....

    Ето какъв компресор направих.
    Нарочно използвах минимално количество машини и инструменти.

    Идеята е да се покаже че в домашни условия може да се изработи подобна хоби машинка.

    Всички фитинги и връзки са запоени с най-обикновен тинол 60/40 и малка пропанова горелка, като изключение прави една метална тръбичка към която заварих бързата връзка (на снимките се вижда), защото накрая бързах и не ми се занимаваше да запоявам и да тествам за течове.
    Останалото са неща които не изискват специални инструменти и машини.

    Ресиверът е пропан-бутанова туристическа бутилка, водна проба не съм правил защото тези бутилки са заводски тествани на много по големи налягания (по спомен преди да я грундирам точно тази на табелката мисля че пишеше Tp 1.8 MPa, което е предостатъчно).
    Фитинги и Бързи връзки 3.70 лв от 'Гарвана'.
    Медна тръбичка 3.5, 1 метър, но реално е нужно съвсем малко.
    Пусков кондензатор 6 лв.
    Пусково реле: Оригиналната 'таблетка' на релето беше изпушила, в последствие реших да ползвам друг начин на пускане.
    Пресостат: засега също отпада, евтините китайски са 30-40 кинта, и се скапват адски бързо.
    Масло: източих маслото през сервизната тръбичка, и налях моторно. Някои ползват М10Д.....

    Останалото е самият аерограф и редуцир вентила с влаго/масло отделителят който струва $10 и в комплекта му има бързи връзки.

    Реално единствените фитинги които се наложи да купя са 2 бързи връзки, една мъжка и една женска от 'Гарвана".
    Женската се запоява/заварява към тръбичката от ресивера/компресора към нея се 'включва' редуцирчето.
    Мъжката (с 1/4 резба накрая) се завива на шланга на аерографа и после се мушка в изхода на редуцира.
    Всичко останало е описано на снимките. Има и клипче как работи, но не съм го надувал на повече от 6 бара защото манометърът който имам е до толкова. После ще го сменя с такъв до 10.
    Нямах търпение и закачих и аерографа, но беше късно и не ми се занимаваше да го чистя, затова го пробвах с чиста вода. Някой да даде съвет с каква консистенция трябва да е боята....

    Пробвах да 'пръскам' при работещ компресор: успява да 'захрани' аерографа и освен това вдига налягането в бутилката.

    Невъзвратен клапан няма.
    Предпазен клапан също няма. (Ще нарежа резба и ще сложа по-късно или направо ще запоя, в момента просто нямам такива.)
    Ако правите компресор който се управлява от пресостат предпазният клапан е задължителен!

    Защо не се отварят снинките?
    Ако са изтрити , бихте ли ги възстановили? Ще са от полза за много колеги от форума.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2023
    Живее в
    гр. Бургас
    Мнения
    4

    Здравейте!
    А не може ли просто да се вземе преходник за 1/8 ? Има компресори за по 100-120лв :) Повечето са с връзка 1/4... Има такива преходници за 1/8, няма ли да стане според Вас ?
    Никога не съм се занимавал с аерографи. Искам да сглобя един модел, но искам да е като хората.
    Благодаря Ви!

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Здравей!

    За аерограф ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си купи оригиналния компресор! Малък, компактен и с много добър поток.
    Компресорите от хладилни системи работят с масло и във въздуха винаги ще остават маслени изпарения и фини капчици.
    Ако искаш да ползваш друг компресор (например автомобилен или за въздушно окачване), то задължително трябва да е безмаслен, да има пресостат с малък хистерезис и напорен съд. Целта е да се изравни въздушния поток (да не е на "тласъци").

    Ето един от тези, които съм реставрирал:

    https://youtu.be/LWKzKp9-fbQ?si=p14j6xpH91wLPDzP

    Има вграден изсушител.

    Така или иначе - варианти много, но най-доброто решение е ОРИГИНАЛЕН компресор за аерограф.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен