+ Ново Мнение
Страница 5 от 5
ПърваПърва 1 2 3 4 5
Визуализирани са от 41 до 48 от общо 48

Тема: Покупка на модели и части от чужбина

  1. #41
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by X_NRG View Post
    Някой има ли актуална информация при суми над колко лева, поръчки от държави извън ЕС се облагат с мито, ДДС или и двете?

    За доказани стойности:

    1. До 30 лева не дължиш нищо и си получаваш пратката в пощенския клон или у дома.

    2. Над 30 лева, до 300 лева дължиш ДДС и получаваш пратката в пощенския клон и плащаш ДДС на място.

    3. Над 300 лева дължиш ДДС и мито. Получаваш пратката в пощенския клон, но документите и дължимите такси ги плащаш в митническия клон. За целта трябва да имаш ЕОРИ номер (ако нямаш, издаването е безплатно и става за 10 минути), след което попълваш митническа декларация и плащаш ДДС и мито в някоя банка. Може да ползваш услугите на агенция, където те посрещат с "Добър ден" за 50-80 лева. Можеш и да не ползваш, но ще трябва да си попълниш документите сам.
    Съвет: слагаш унила и тъжна маска, обясняваш, че става дума за играчки на детето, за които ти реве от две години и служителите от митническата агенция те таксуват по минималната тарифа - 10-20 лева. ;)

    *Митото може да е 0%, стига да имаш подходящия TARIC code. Обикновено китайците се съобразяват с това и пишат код с нулева ставка за съответната страна. Но може и ти да се разбереш с тях...
    ** Много често митничарите могат да се усъмнят в достоверността на сумата, която си платил. Тогава официалният ред е банкова справка... неофициалният е разпечатка от плащането (пейпал, директ или каквото ще да е). Плюс фактурата, за да се убедят, че си честен...
    Георги Русинов

  2. #42
    Наблюдател
    Регистриран
    Dec 2011
    Живее в
    София
    Мнения
    19

    Благодаря!

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Искам да добавя към това което Георги Русинов изнесе.
    В случаите когато се ползват пощенските служби се оказва по бързо и по евтино.
    Дори и декларираната стойност много надвишава обмитяемата не съм плащал мито. Особенно когато стойността е близка до реалната и служителите не са провокирани да ползват интернет и проверяват истинската стойност. Почти не съм плащал мито и ДДС просто служителят се убеждава в предназначението на стоката и пише някъкъв параграф подписвам се и доставката е моя за минути.

    Нещастието обаче е когато пратката идва с куриер. В такъв случай българските парньори за да си приберът пари за транзитни документи както и магазинаж влизам във друг сектор на митницата и вече преминавам по описаната от Георги по -горе процедура с плащане.
    На практика пратката с куриер се получава с един най-много два дена преди обикновени пощенски услуги.
    при което се плаща мита, транзити, ддс, декларации.......
    Най - брутални в това отношение са българските партньори на Fedex (Flying cargo Bulgaria) На практика с тях пратката се получава след обикновенни пощи. И плащаш много. А служителката им така подготвя транзита, че без да съществува никъде името и по манифестта митническите служители я разпознават. Спазвам правилата на форума иначе ще цитирам "да кажеш на оная куха........"

    Аз и в друг форум съм споменавал, че за доставка от китай пощите на хонк конг са най-благоприятни

  4. #44
    Автор
    Регистриран
    Dec 2010
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    117

    I. Kогато закупувате нещо от физическо или юридическо лице извън ЕС:

    Ако получавате пратка до 15 евро от лице намиращо се извън ЕС, не дължите мито и ДДС.
    Ако получавате пратка над 15 евро, но под 150 евро от лице намиращо се извън ЕС, не дължите мито, но дължите ДДС (20%). Пратката се освобождава от митницата по ускорена процедура на едно гише.
    За пратки над 150 евро дължите както мито, така и ДДС.
    Алкохолни продукти, парфюми и тоалетни води, тютюн и тютюневи изделия не подлежат на освобождаване от мита и ДДС!


    I. Kогато получавате колет от физическо лице и не става дума за покупка (например подарък от роднина):

    Ако пратката е на стойност под 45 евро, не дължите нито мито, нито ДДС.
    Поздрави,
    Христо Григоров, Бургас

  5. #45
    Наблюдател
    Регистриран
    Dec 2011
    Живее в
    гр.София
    Мнения
    1

    относно освобождаване на пратка

    Вчерашния ден се наложи да освободя пратка от Хонг Конг тежаща 400гр. .със стойност на частите 31$ и транспорт 15$.Беше ми поискана разпечатка на поръчката.Транспорта и стойнотта на частите бяха сумирани и обложени с ДДС 20% плус 3,50лв за пощите.Изпращача е обявил ,че ми е изпратил всички части.Отворих колете и видях ,че липсват два акумулатора.Проверих тежината обявена от изпращача и тази на нашите пощи.Разминаване нямаше.Но от цялата работа ,аз платих ДДС на акумулатори ,които не съм получил.
    Моят съвет към вас е :поискайте отваряне на пратката преди да сте платили каквото и да е.
    Поисках да ми бъдат бъзтановени парите обратно.Тогава ми обясни митничара ,че това били смешни пари да не съм правил проблем за тях.Наистимна става въпрос за около 5 лв. но промислете ,колко човека могат да бъдат обложени по този незаконен начин.Нека вие не бъдете един от тях!
    Успех в хобито.
    Георги Иванов

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Митническите служители са не по малко интелигентни от нас. Много от тях са ни и колеги.
    И те ползват интернет доставки и Google.
    Нещо повече имат достъп до траде сайтове на компании до които обикновенните търсачки не достигат.

    Не знам ама два от състезателните мотори за моделите ми ге получих след като пратката бе спряна от митница. В мое присъствие беше отворена и съдържанието бе проверено дали съответства на фактурата.
    В моя случай при пълно спазване на закона се попълни един документ от служителя на който се подписъх
    и пратката бе моя без да платя нищо освен въпросната пощенска такса.
    Нали се сещаш колко струва състезателен мотор и че изпращача от Сащ няма как да съчинява несъществуващи стойности.
    На същото място при същия служител пратка със перки към полвин кило бе обмитена по реда изнесен по горе (перките струват няколко пъти по-малко )

  7. #47
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    днес намерих един сайт с евтини липо батерии http://www.leaderhobby.com/list.asp?...1&categories=6 незнам какво е качеството но смятам да поръчам и да проверя
    Даниел Георгиев

  8. #48
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    В този магазин всичко е малко по-евтино, но доставката е малко по-скъпа.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен