+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 6 от общо 6

Тема: Помощ за начинаещ

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Jul 2013
    Живее в
    София
    Мнения
    2

    Помощ за начинаещ

    Привет на всички. Токущо излюпен съм в този форум и се радвам да се присъединя към вас. Видях че това е общ форум и че е не би трябвало да пиша каквото и да е свързано с моделистика в него, но не намерих по-подходящ раздел, за да помоля за малко помощ. Разгледах доста неща от форума и останах .... как да го кажа, като бебе пред лампа. Особено след като видях самолетчетата на хора от тук какви височини достигат.
    Това за което искам да помоля, е някакъв туториал по изработка на авио модели. И по-конкретно авио модели от дърво. Такъв тип Клик
    Изчетох доста из нета, започнах да научавам някои неща, но имам много бели петна все още. Бихте ли ме насочили към някакъв вид туториали, за това как се работи с чертежите. Видях чертежи като този Клик но не ми е ясно кое по какъв начин се копира в/у дървесината. Видях също готови за сглобяване самолетчета като тези на Гого55 Клик и исках да разбера повече за самия процес на изработка.
    Благодаря предварително за отделеново време.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Здравей и добре дошъл!

    Няма никакъв проблем да пишеш в общите теми, защото те са точно за това - независимо дали става въпрос за въпрос, свързан с моделизмите или друг.
    Като начало можеш да разгледаш различните видове модели и да се ориентираш към конкретен. Той може да е пълно умалено подобие на съществуващ самолет (наричаме ги "копие"), а може да бъде и по-свободна интерпретация. При копийните модели се набляга най-вече на външната прилика и поведение във въздуха. Съществуват и много други различни видове модели. Някои са създадени за да летят "по-така" и да изписват различни фигури във въздуха, други са направени за да летят бързо, трети да са много маневрени, а има и такива, които са само за удоволствие. Няма как още в самото начало да знаеш какво точно ти харесва, затова просто избери един самолет, който ти допада най-много и се захвани с направата му. Набави си чертежи. Обикновено в тях са описани всички необходими материали и начинът на сглобяване.

    Това, което си показал не е чертеж, а ръководство за сглобяване. За да изработиш модел, ти е нужен чертеж. В ръководството има подробни указания как се правят сглобките, но те са за кит на самолет, който е предварително закупен като детайли.

    Съществуват и модели, които се продават в различна степен на завършеност - от комплект дървени части за сглобяване до почти готови, че и направо готови. Ако работата с чертежи и изобщо работата от нулата те затруднява, можеш да избереш и такъв вариант.

    С други думи - най-първо огледай и избери модел, който ти харесва. После виж дали за него се предлагат достъпни чертежи (в интернет) и ако не - премини на друг, по-достъпен. Прецени дали имаш време и място за работа (работно помещение и поне час дневно) и ако нямаш - премини на вариант със закупуване на модел, който е изработен донякъде.

    Най-важното - питай за всяко нещо, което те затрудни, а ние ще се постараем да ти отговорим навреме и адекватно.

    Успех!
    Георги Русинов

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    Jul 2013
    Живее в
    София
    Мнения
    2

    Благодаря за топлото посрещане. Харесах си ето това Cloud Dancer Разбирам му чертежа (или поне по-голямата част от него) не ми е ясно как се определя мащаба на частите. Виждам някаква скала (долу дясно), но не разбирам как се отнася спрямо детайлите. На ребрата на крилата например означени с "W" и цифра след това има мащаб 1/8 и 1/16, но никъде не виждам реалния размер. И другото което ми се струва, е че тоя чертеж е доста по-голям от формат А4. Как да го принтирам? Имам питане и са .dwg файловете. След като това са файлове за AutoCAD мога ли да занеса фаела директно някъде където правят лазерно рязане и те по него да ми нарежат частите? Също ме интересува от какво дърво и с каква дебелина се изрязват въпросните части?
    Edit: Мога ли да ползвам материали от ТУК
    Подходящи ли са?
    Последна редакция от Sturzkampfflugzeug; 17.07.2013 на 12:10.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Този чертеж е в растерен формат и е труден за работа.
    Но не и невъзможен...
    В такива случаи аз правя следното - намирам къде има точна информация за някой от детайлите. Например размахът (wingspan) на този модел е 86 инча. Има и опционален (втора възможност), който в случая е даден 98 инча.
    След като е дадена и проекция на цялото полукрило, взимам размерът, който ще работя (да речем 86 инча) и го деля на две защото е дадено само едното полукрило. Отварям празен лист в някоя векторна програма (Корел или Илюстратор) и начертавам права линия с получената стойност (43 инча) . След което импортвам страницата на крилото и увеличавам, докато линията припокрие двата края на полукрилото. Вече имам чертеж в мащаб 1:1.

    Ако разгледаш внимателно детайлите, ще видиш че на всеки от тях е дадена точната дебелина и вид материал, от който трябва да се изработи. Например balsa си е балса. Lite ply е лек шперплат (често тополов или липов). Дебелините са дадени също в инчове - един инч има 25,4 милиметра и съответно можеш да сметнеш, че например 1/8 инча се равнява на 3mm.

    В този чертеж има "закодирана" страшно много информация. Например някои от ребрата имат дупки. Встрани е обяснено, че те са за хората, които искат да направят крилото разглобяемо. Тогава се пробиват дупки и за свързване на крилото се използва алуминиева тръба.
    Георги Русинов

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Ако се ориентираш към радиоуправляеми самолети, този не е лесен нито за направа, нито за пилотиране. Насочи се към нещо по-просто за направа и по-лесно за управление от начинаещ. Например тренер-грноплощник. Нещо такова:




  6. #6
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Ако пред мен сега стоеше въпросът с какво да започна бих започнал с тренер високоплощник, или долноплощник тип калмато, или като моя тр46 с двг 7,5 кубика, или 8,5 кубика, разпереност 1,5м., и тегло около 2 до макс 2,5кг. Ако ми се види труден и бърз модела с двг, то тогава с електрически мотопланер. В никакъв случаи скоростен модел, акробатичен, или пилотажен за първи. По принцип винаги първите три модела са учебни и служат да се добие обща представа, но добивайки тази обща представа и натрупвайки опита тези три модела се чупят по няколко пъти, после се лепят, ремонтират, и така постепенно се натрупва опита и знанието. Човек чак след третия модел може горе-доле да пилотира,, да ремонтира, както и разбира какво точно му е по сърце, и за неговия стил и характер. Ако е електрически модела ще се искат поне 5-6 батерии за да се лети пълноценно по цял ден-идва доста скъпо поне за мен, ако е с двг това се постига с 500мл до 1,5 литра гориво за 1 ден.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен