+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 9 от общо 9

Тема: Дълго летящ самолет

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    Дълго летящ самолет

    Здравейте, започвам един проект на самолет, който ще е способен да лети между 45 и 60 минути. Бавно летящ, и благодарение на размерите си осигуряващ спокоен полет. Изходните налични материали са следните: ДВГ Магнум 7,5 кубика, шперплат 3 и 4 мм, серва футаба 3003 и желание....
    До преди малко писах разни глупости, но и аз се обърках затова ще пробвам така:
    Крило: Какъв профил според вас ще е най добре, проценти дебелина, разпереност и широчина. В главата ми се върти разпереност към 2 до 2,5 метра и тясно крило. Крилата ще трябва да се свалят щото иначе няма пренасяне.
    ДВГ и резервоар: За да е икономична моторетката трябва да работи на и под средни обороти иначе резервоара трябва да е над 1 литър, а това си тежи.
    Перка: Понеже аз си го представям бавно летящ трябва да е с голям диаметър и малка стъпка за да има тяга при тези обороти. Ама колко? в момента имам 11х4.
    Тяло: задължително с най малкото челно съпротивление. шперплат само до изходния на крилете, а до опашката тръба. Кой от двата размера шперплат които имам да ползвам?
    Тегло: тази моторетка е до към 2,5 килограмов тренер, ама тогава се върти доста над средните обороти и си смуче горивце.
    Ами нека да чуя вашите мнения. посоката в която разсъждавам правилна ли е? давайте обоснованите си предложения за тегло, перка, крило, крилно натоварване, тяло. Някой ако има подобен модел може и снимки да покаже. Въобще всяка информация е полезна.
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    А защо не летящо крило? И 4-тактов мотор?

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    Ами защото имам двутактова моторетка и едва ли някой ще се навие да я сменя за 4-тактова. Да 4-тактовия консумира по-малко гориво, но с това разполагам. И да се има предвид, че гаргата ще се вози в Опел Вектра комби и ширината на багажника е към 1,6 метра. Крило с тези размери и то неразглобяемо............ ми се вижда доста място. та това са отговорите.
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  4. #4
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    От крилното натоварване зависи скороста на летене, и възможноста за по-дълго планиране, но също така и летенето при вятър. Тука трябва да правиш компромис значи, нема друг чалъм. По-голямо натоварване дава по голяма скорост и възможност за летене при по силен вятър, но планирането го няма-иска си двигател. По-малко натоварване по голяма възможност за планиране и по ниска хоризонтална скорост, но при вятър самолета се мята доста повече. Натоварване 20 до 40гр/кв.дм дава добро планиране но самолета трябва да е лек, и при вятър трудно се лети.Натоварване от 40 до 50 според мене е добър вариант, ще лети и при спрял мотор с добро планиране и ще има и що годе ниска скорост. Натоварване от 50 до 60 отиваме към класически тренер лети добре, може и да планира, ама няма възможностите на планера, не се влияе много от вятъра. Натоварване 60-70 вече почва да става тухла четворка без двигател, но още може да лети добре с леко планиране, иска си скорост вече обаче. Над 70 забравяме за планиране и само на ръчка от излитането до кацането.
    Относно профила плоско изпъкнал или планерджииски вдлъбнато изпъкнал за този случаи, с минимална дебелина за по малко челно съпротивление но тука пак зависим от размаха за да се получи нужната ни здравина на крилото като цяло. Не може да се направи с дебелина от 20м и размах от 2 метра защото нема как да стане и здраво. Избира се според скороста и натоварването, както и какъв вид полет се иска. И тука избора е огромен, но най-добре от опита на другите да се почерпи-избираме даден доказал се самолет през годините с характеристики който ни харесват и му копваме профила :), или за по лесно просто го повтаряме. Форма на крилото или V или \_____/, втория вариант е по добър при планери защото съм ги пробвал и двата варианта по няколко пъти. Винаги съм бил по доволен от втория вариант защото се хоризонтира сам много по бързо във времето.Значи тука моя съвет е крило от три части-центроплан и две полукрила с лек ъгъл от 7-8градуса. Полукрилата стесняващи се към края си за да не се срива лесно, може и 1-2 градуса да се даде усукване също в края пак с цел да не се срива лесно. За бавно летящ и със ниска скорост тяга към тегло 0,5 до 1 стига-значи може да е доста тежък модела при този двигател и следователно доста голям, сигурно ще дойде над 2метра разпереност. Трябва да има и достатъчна площ защото само двг и машинките ще отидат към 1кг като сложим и гориво, приемник и батерия става 1,5кг плюс самата конструкция още едно около1,5кг. Може би ще се получи нещо с размах около 2 до 2,7 метра, крилото от три части средно по 80см дълги някъде, средната част центроплана с максимално голяма хорда примерно 1:7 до1:8 спрямо дължината което идва около 30-40см хорда на центроплана и наполовина някъде в краищата на крилото да кажем 20-25см. Тегло 2,5 до 3,5кг с натоварване около 40 до максимум 50гр./кв.дм.-тука вече сметки за площ трябва да се правят за да се докара това натоварване.Дължина тяло към разпереност на крилото от 1:2 до 1:1,5, тоест тяло с дължина около 1 до 1,7метра някъде. Мисля че това което нахвърлях набързо е може би оптималния вариант в този случай за да се получи нужното ни натоварване, и от там бавното летене с този двг.

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Този самолет предвижда ли се за полет по камера?

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    по камера не се предвижда, но ще му бъде монтирана камера. поради малкото и тегло на камерата може и да е изнесена на едното крило, а на другото ако се наложи ще има противотежест. но тук говорим за тегло от порядъка на до 50 грама...... колкото е една камера.
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ако имаш път към Пловдив, заповядай да покараш точно 45 минути един от моите модели.
    Двигателят е .46, резервоар 250 милилитра. Точно 45 минути полетно време, бих могъл да го докарам и до 1 час, но досега това не ми е било цел.

    Подробности, снимки, видео от борда и други подобни - на лични или skype. Причината да не желая да публикувам повече информация е за да се филтрират нежеланите коментари на хора без работа и с желание да спамят (последният случай бе на поляната от Стефан - "капията", а аз такива особено много ги "обичам").

    Накратко - целта ти е много лесно реализируема, нищо сложно и нищо невъзможно. На практика това го може всеки един фабричен тренер с мотор с по-затворен карбуратор.
    Георги Русинов

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Ако имаш път към Пловдив, заповядай да покараш точно 45 минути един от моите модели.
    Двигателят е .46, резервоар 250 милилитра. Точно 45 минути полетно време, бих могъл да го докарам и до 1 час, но досега това не ми е било цел.

    Подробности, снимки, видео от борда и други подобни - на лични или skype. Причината да не желая да публикувам повече информация е за да се филтрират нежеланите коментари на хора без работа и с желание да спамят (последният случай бе на поляната от Стефан - "капията", а аз такива особено много ги "обичам").

    Накратко - целта ти е много лесно реализируема, нищо сложно и нищо невъзможно. На практика това го може всеки един фабричен тренер с мотор с по-затворен карбуратор.
    в една друга тема ми обеща информация. Моля те прати ми всичко което сметнеш за полезно и не секретно. niko_ov@abv.bg това ми е елпощата. каквито и условия да ми поставиш за използването и или оповестяването на инфото ги спазвам без уговорки.
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Няма нищо тайно или секретно.

    Всеки един фабричен тренер е способен да свърши работа и да лети до час без особени проблеми с оригиналния си резервоар. Ще се постарая да ти опиша с подробности начина по който да постигнеш целта си.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен