Quote Originally Posted by dtmf View Post
Доколкото знам NiCd трябва да се разреждат до 0,9V., а NiMH се разреждат до 1 V.
Мисля че 1,1 е висока стойност и може да породи ефекта на паметта.Другата ми умна зареждачка за NiMH е със фабрично зададена стойност на разреждане 1.0 V.
Между препоръчваното от мене и от много други източници 1.1V и действителното (0.9 и 1.0V) напрежение на разряд ИМА САМО 1% КАПАЦИТЕТ !!! Който е виждал стръмнопадащата характеристика в края на разряда, той е наясно с това. Същото важи и за LiPo батериите. Падне ли напрежението до 3.3V, от там надолу до 2.5V има останал нищожен капацитет, който е по-добре да не се използва никога.


Това, че казвам 1.1V за NiMH и NiCd и 3.3V за LiPo акумулатори има и още една много важна обосновка - това че клетките обикновенно са свързани по няколко последователно и образуват батерия. В процеса на разреждане те се разреждат различно и в края на разряда обикновенно една от тях (най-слабата) попада в стръмната част на характеристиката си и нейното напрежение започва интензивно да намалява. В резултат на това се получава, че всички останали NiMH клетки все още стоят на 1.1V, а най-лошата е паднала под 0.5V и дори съм виждал до 0.2-0.3V. Виждал съм и обърната клетка в резултат на дълбок разряд. Та този допълнителен 0.1V не ни дава никакъв капацитет, но в същото време ни защитава да не повредим най-лошата клетка (винаги има такава). Тази логика важи и за NiCd, LiPo, LiIon, LiFe и дори за Pb акумулаторите.