+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 11

Тема: Малко по-различен моделизъм

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Малко по-различен моделизъм

    Тъй като не намерих друго място, реших да споделя"изделието", което направих в "Общи приказки". Ще се радвам, ако и други колеги покажат свои неща.

    Накратко - напоследък доста пътувам за удоволствие на две колела. По тази причина оборудвах мотора си с всевъзможни помощни аксесоари, които да направят разходките ми още по-приятни. Няма нищо по-хубаво от това да се качиш с мотор на върха на България (например Беклемето) и да почерпиш другарите, дошли с теб с чаша ароматен чай. Или топла супа...

    Преди много години един приятел ми показа сгъваемо котлонче на сух спирт. По негови думи е било част от ЗИП-а на немската армия. Тъй като не успях да се сдобия с оригинално такова, реших да си направя. От останала ми излишна кутия, "скалъпих" ето това:














    Котлончето е изработено от неръждаема стомана и работи със сух или желиран спирт. Размерите са като на цигарена кутийка. Всичко е занитено с неръждаеми нитове. Някои от нитовете са всъщност отрязани болтчета. С едно зареждане на контейнерчето може да се заври литър вода в продължение на половин час. Може да подгрява съдове с диаметър от 5 сантиметра до 28 сантиметра. Има си ръчно изработено кожено калъфче, в което освен котлончето влизат магнезиева запалка и отварачка за бира и консерви.
    Поставих и инициалите на любимите ми жени, вградени в моите собствени.
    Котлончето влиза в комплект от няколко неръждаеми съда - 2 х 50ml за "сгряващи" напитки, 250 милилитра за чай или супа и 600 милилитра, които се "заключват" един в друг и заемат минимално място. Снимки... все още нямам...
    Георги Русинов

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Следва "Парен двигател", само че малко по-съвременен...
    Георги Русинов

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Малко ще повдигна завесата. Механиката е сглобена пробно:





    Георги Русинов

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Идеята ми хрумна във връзка с един проект. Беше необходимо да се измисли двигател, който да може да се използва "гъвкаво" за две коренно различни нужди. В единия случай трябваше да се постигнат определени обороти с минимален разход на енергия, а в другия случай беше нужен голям въртящ момент при ниски обороти. Едно от най-важните условия беше в зоната на работа да няма високи напрежения. Друго условие беше двигателят да може да работи във влажна среда или във вода.
    И така се роди идеята за съвремена версия на добре познатия принцип на парния двигател.
    Разработката, която показвам не е (само) настолен модел. Тя е напълно функционираща система, която е в състояние (и ще) извършва полезна работа денонощно - без прекъсване. Не се нуждае от смазване и обслужване.
    Системата е толкова мощна, че с подходящ редуктор може да задвижи дори превозно средство.
    На този етап малкото ангренажно колело е оставено без функция. Планирам към него да бъде монтиран малък генератор, който да осигурява необходимото захранване на системата. За целта трябва да изработя такъв от моделен безколекторен двигател. Все още издирвам подходящ.
    Последна редакция от ajcinema; 29.03.2017 на 18:19.
    Георги Русинов

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Първите проби:

    https://youtu.be/CYF6kJewTPg
    Георги Русинов

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    И след няколко настройки:

    https://youtu.be/vIPAe8z7MZw
    Георги Русинов

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Чудих се дали тук или в "Необходими принадлежности...".
    Накрая реших да е тук, защото:

    Този уикенд времето ми изигра лоша шега. Тази година напреднах с моделите, но имах и доста пречки. Два сериозни здравословни проблема ме "събориха" - един през пролетта, а другият наскоро...
    В другото хоби - моторите нещата също се усложниха... спукана по брутален начин гума ме върна доста назад...

    Та плановете ми бяха есента да покарам самолети на воля. Уви, този уикенд не стана. Надявам се другия времето да е по-добро.

    Налегнаха ме Карастанчовите...
    И за да не скучая, се хванах да чопля. Изчоплих няколко неща:

    1. От стари, ненужни охладители за процесори и други непотребни части, направих две супер компактни и мощни диодни лампи, подходящи за туризъм (пикници), и окъснели моделисти. Стават и за работни лампи.
    Съответно 50 и 100 вата:







    Чиповете са 100% водозащитени. Поиграх си да направя матови разсейващи капаци. Всеки от тях е от два слоя поликарбонат, залепени един за друг. Един по формата на чипа и втори покриващ.


    2. Малки "моделарски" шлакови чукчета. Отново от отпадъци:








    3. И накрая Майката на всички захранвания... 1 киловат!!!
    Идеята ми дойде миналата зима. В службата имахме сериозен проблем с паленето в големите студове. С това захранване акумулаторът на бус се дозарежда само за няколко минути. Настроих го на 14,4 волта. Добавих букси и куплунг за входното захранване:







    Надявам се тази зима да ни реши проблема с паленето. Разбира се, ще има и други полезни приложения - ще храни портативна печка и 600 ватова диодна лампа. Лампата ще покажа като я довърша.
    Ще се ползва и като захранване за всякакви други нужди.


    За този уикенд толкова!



    Разбира се, окомплектовах диодите със съответните драйвери и кутии за тях, както и нужните конектори.
    Георги Русинов

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Подушвам, че Грабчев е лазил тук...
    Георги Русинов

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    За да не разводнявам темата за електровелосипеда, продължавам тук:
    Идеята е да подобря охлаждането на скутер с принудително въздушно охлаждане, като монтирам байпас на маслената магистрала, отклоня и охладя маслото и го върна обратно.

    Монтажът се оказа кошмар.
    За да стигна до мястото, където искам да сложа радиатора, трябва да разглобя всичко без двигателя...

    Накрая реших да използвам нестандартен инструмент и да разглобя частично само пода. Отворих си място за работа, но ми коства цял ден...

    Днес монтирах и вентилатора - супер ефективна високооборотна турбинка. Има вграден контролер и функция за софт старт, в случай че контролерът не се ползва:



    Постарах се да фиксирам турбината надеждно, въпреки оскъдното място:



    Турбината е доста мощна, на пук на миниатюрния си размер. Лапа 1,5 ампера при номинал 12 волта:





    Ето го и термостът, който гарантира, че дори управляващата електроника да дефектира, турбината ще заработи на пълна мощност при достигане на 85 градуса на изхода на радиатора:





    Ето и работата на самата турбина:

    https://youtu.be/74sFAPZ4hEM

    Ето и софтстарт функцията, програмирана на 2 секунди:

    https://youtu.be/LSZxlHAwaeI
    Георги Русинов

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Резултатът си оправда очакванията:











    Ето го и байпасът:



    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен