+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 12

Тема: Компресор от хладилник за аерограф

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Компресор от хладилник за аерограф

    Направата на този малък компресор се наложи след като няколко пъти поред ми се налагаше да пръсна малък детайл, а не ми се слизаше в гаража да пускам големия компресор вечерно време и да будя комшиите заради 5-10 минути работа. Идеята на този малък компресор е да се работи с него в къщи на масата, или на терасата за съвсем дребни детайли като се ползват бои на водна основа така че да няма проблем с миризми и цапане. За целта се спрях на компресор от хладилник защото се намира лесно-от всеки един хладилен техник, и струва 20 до 30лв според настроението на дадения техник. Единствения проблем при този вид компресори е че работят в масло и трябва да се поставя маслоуловител. За да избегна този маслоуловител обаче реших въпроса съвсем хитроумно-просто поставих бутилката над компресора и така цялата система порасна на височина с едно 50-60см но пък в замяна на това маслото от компресора не може да се качи и да отиде в бутилката защото гравитацията е константа и не му позволява. За да има и пълно щастие цялата система я събрах в един шкаф на колелца, който шкаф може да се ползва и като работна масичка. За бутилка първо смятах да използвам от фреон, но после се усетих че е голяма и няма смисъл, от вторични взех бутилка за газ пропан бутан 2кг. Манометър, пресостат и редуцил-вентил купих от бриколажа. Накрая плоскости от дърводелски магазин който слепих във формата на шкафче с външни размери 40х40х90см.
    Вдига 10бара за около 1 минута в 2кг. бутилка, работи почти безшумно, и е на практика вечен този вид компресор. Отделно че каквото и да се развали някога в бъдеще неопределено време то го има налично във всеки един магазин тип железария, или бриколаж, или метро, вследствие ремонта ще бъде бърз и евтин!!!
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
    За сведение ако бях купил купешки мини компресор с малка бутилка точно за аерограф, то идва на всичкото отгоре двойно по скъп, без резервни части, с по малка мощност, с по малък дебит, и с много по малък ресурс /живот/, и най-вече има ограничение от 20 мин. работа и 20 мин. почивка, което е крайно не изгодно ако се работи по сериозно!!!
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	1.Kompresor na Gogo 4asti 18.III.2013.JPG‎
Views:	6202
Size:	119.8 KB
ID:	5677   Click image for larger version

Name:	3.Kompresor na Gogo gotov 21.III.2013.JPG‎
Views:	3273
Size:	76.2 KB
ID:	5678   Click image for larger version

Name:	4.Kompresor na Gogo gotov 22.III.2013.JPG‎
Views:	2249
Size:	57.9 KB
ID:	5679   Click image for larger version

Name:	2.Kompresor na Gogo 4asti 20.III.2013.JPG‎
Views:	6029
Size:	124.5 KB
ID:	5680   Click image for larger version

Name:	5.Kompresor na Gogo 22.III.2013.JPG‎
Views:	2958
Size:	87.3 KB
ID:	5681  


  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Мнения
    277

    Компресорът може ли да тръгне да работи под налягане или е необходимо да се постави възвратен клапан?
    Румен Драганов

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Quote Originally Posted by rumen View Post
    Компресорът може ли да тръгне да работи под налягане или е необходимо да се постави възвратен клапан?
    Този компресор тръгва без да се чуди от налягането-има си достатъчно мощност, има една токова защита обаче, която сработва ако се налага да се включва почти веднага след като е спрял да работи ако го изпусна от крана на веднъж за секунда две. Тоест за да не се включва токовата защита иска да престои поне минутка и тогава няма проблеми - тръгва си от ряз при налягане от 8 бара съм го тествал няколко пъти. Мисля че токовата защита е тръгнала защото доста си грее когато работи компресора което не е нормално. Поради тази причина веднага след като е спрял да работи ел мотора на компресора тази токова защита вече си е гореща и не дава да се пусне ел мотора преди да е изстинала малко поне 30сек или минутка. Сигурно ще я махна или сменя с нова тази токова защита, но за сега не ме дразни толкоз много така че си я оставям. Не съм слагал възвратен клапан, и мисля че няма нужда.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by Gogo55 View Post
    Единствения проблем при този вид компресори е че работят в масло и трябва да се поставя маслоуловител. За да избегна този маслоуловител обаче реших въпроса съвсем хитроумно-просто поставих бутилката над компресора и така цялата система порасна на височина с едно 50-60см но пък в замяна на това маслото от компресора не може да се качи и да отиде в бутилката защото гравитацията е константа и не му позволява.
    Проблемът при маслото не е в неговото изтичане, а в маслените пари, които се образуват в системата вследствие на загряването. При фреоновите системи това не е проблем, защото системата е затворена, но при отворена система винаги има "теч" на масло. Това, че си поставил бутилката нависоко не те спасява, дори напротив - ако тя се нагрява от сложения под нея компресор, маслото не може да кондензира в нея и излиза от системата... при боядисване това означава ПРОБЛЕМИ!

    Не е лошо да помислиш за някакъв кондензатор, който да ти отделя водата и маслото. Другият вариант е маслен сепаратор, уловител и/или някакъв обезвлажнител, но се губи идеята за простота.

    Ако намериш начин да охлаждаш компресора и неговата температура да не надвишава 50 градуса, тогава няма да имаш никакви проблеми. Същият ефект можеш да получиш ако охлаждаш разширителния съд или тръбата до него, но трябва да имаш опция за източване на конденза...
    Георги Русинов

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    След направени проби установих че компресора изобщо не загрява и по никакъв начин не може да нагрее бутилката която е над него когато пръскам примерно един модел за има няма десетина минути. На мен ми трябва да може да работи толкова време. Не правя моделите серийно все пак за да има нужда да работи нон стоп на три смени всеки ден, нито пръскам коли с него. Установих също че дебита които дава е доста по голям от този на аерографа, тоест може да се пръска нон стоп с отворена до край игла, и въпреки това налягането в бутилката се дига бързо все едно няма изтичане на въздух от аерографа. В този случаи мога да сложа една по малка бутилка нещо от рода на 0,5 до 1литър максимум и цялата система да се събере в долната част на шкафчето и тогава вече ще иска маслоуловител. Горната част може да се прегради в този случаи на две или на три и да събирам в нея принадлежностите като бои и там квото дойде още. Компресора е доста по мощен от колкото трябва за малък аерограф.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Здравейте, тези дни аз също си спретнах едно мини-компресорче за аерограф, по-късно ще пусна снимки.

    Quote Originally Posted by Gogo55 View Post
    [...] има една токова защита обаче, която сработва ако се налага да се включва почти веднага след като е спрял да работи ако го изпусна от крана на веднъж за секунда две. Тоест за да не се включва токовата защита иска да престои поне минутка и тогава няма проблеми[...] Мисля че токовата защита е тръгнала защото доста си грее когато работи компресора което не е нормално. Поради тази причина веднага след като е спрял да работи ел мотора на компресора тази токова защита вече си е гореща и не дава да се пусне ел мотора преди да е изстинала малко поне 30сек или минутка. Сигурно ще я махна или сменя с нова тази токова защита, но за сега не ме дразни толкоз много така че си я оставям. Не съм слагал възвратен клапан, и мисля че няма нужда.
    Гого здравей, Каква е тази защита? С какво реле е компресорът ти? Ако е с PTC реле, то най-вероятно иска малко време за да се охлади. В противен случай, компресорът реално 'тръгва' без да минава ток през пусковата намотка.

    Този компресор който аз ползвах, в самото реле има вградена температурна защита (малка биметална пластина, която се 'нагрява' от корпуса. Може би при теб тя се стопля?
    Възможно е да греша, това са само предположения.

    Quote Originally Posted by rumen View Post
    Компресорът може ли да тръгне да работи под налягане или е необходимо да се постави възвратен клапан?
    Малко пояснение. Това за което Румен говори е разтоварващ клапан.
    На купешките компресори в Метро, Практикер и т.н. се слага комбиниран клапан: невъзвратен и разтоварващ - 2 в 1.
    За тези които не знаят:
    Разтоварващият клапан се управлява от пресостата. Целта е разбира се да падне налягането между главата на компресора и ресивера....

    Ето какъв компресор направих.
    Нарочно използвах минимално количество машини и инструменти.

    Идеята е да се покаже че в домашни условия може да се изработи подобна хоби машинка.

    Всички фитинги и връзки са запоени с най-обикновен тинол 60/40 и малка пропанова горелка, като изключение прави една метална тръбичка към която заварих бързата връзка (на снимките се вижда), защото накрая бързах и не ми се занимаваше да запоявам и да тествам за течове.
    Останалото са неща които не изискват специални инструменти и машини.

    Ресиверът е пропан-бутанова туристическа бутилка, водна проба не съм правил защото тези бутилки са заводски тествани на много по големи налягания (по спомен преди да я грундирам точно тази на табелката мисля че пишеше Tp 1.8 MPa, което е предостатъчно).
    Фитинги и Бързи връзки 3.70 лв от 'Гарвана'.
    Медна тръбичка 3.5, 1 метър, но реално е нужно съвсем малко.
    Пусков кондензатор 6 лв.
    Пусково реле: Оригиналната 'таблетка' на релето беше изпушила, в последствие реших да ползвам друг начин на пускане.
    Пресостат: засега също отпада, евтините китайски са 30-40 кинта, и се скапват адски бързо.
    Масло: източих маслото през сервизната тръбичка, и налях моторно. Някои ползват М10Д.....

    Останалото е самият аерограф и редуцир вентила с влаго/масло отделителят който струва $10 и в комплекта му има бързи връзки.

    Реално единствените фитинги които се наложи да купя са 2 бързи връзки, една мъжка и една женска от 'Гарвана".
    Женската се запоява/заварява към тръбичката от ресивера/компресора към нея се 'включва' редуцирчето.
    Мъжката (с 1/4 резба накрая) се завива на шланга на аерографа и после се мушка в изхода на редуцира.
    Всичко останало е описано на снимките. Има и клипче как работи, но не съм го надувал на повече от 6 бара защото манометърът който имам е до толкова. После ще го сменя с такъв до 10.
    Нямах търпение и закачих и аерографа, но беше късно и не ми се занимаваше да го чистя, затова го пробвах с чиста вода. Някой да даде съвет с каква консистенция трябва да е боята....

    Пробвах да 'пръскам' при работещ компресор: успява да 'захрани' аерографа и освен това вдига налягането в бутилката.

    Невъзвратен клапан няма.
    Предпазен клапан също няма. (Ще нарежа резба и ще сложа по-късно или направо ще запоя, в момента просто нямам такива.)
    Ако правите компресор който се управлява от пресостат предпазният клапан е задължителен!
    Габриел Димитров
    Варна

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Как ще решиш проблема с маслените пари и капчиците масло, които тези компресори отделят в обилно количество?

    Неслучайно компресорите за аерографи са безмаслени!
    Георги Русинов

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Добър въпрос. Разбира се, купешките са безмаслени, най-често мембранни. (Вървят по £80-£90. С доставката до България ще излезе може би £130-£140. За съжаление, резервни мембрани не се намират никъде....)

    Ако действително маслените пари са толкова много, ще трябва аз да правя самоделен отделител....мисля и за някакъв филтър, хартиен или памучен може би??
    Сещаш ли се за някакъв начин да проверя колко точно масло 'излиза'? Пробвах на бяла хартия да пръскам само с въздух но не видях нищо да се 'отделя' по нея. Идната седмица като имам време ще направя още проби. Хем да видя и колко бързо се трупа конденз в бутилката....

    Редуцирът е този: цък
    На последното клипче пръскам с вода (да не си помисли някой че това е масло което идва от компресора).
    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Как ще решиш проблема[...]
    За момента си мисля за метална тръба, например ф 90/350, от едната страна разстъргана и с капачка на резба и О-пръстен?(да мога да я отварям за смяна на филтъра) И вече вътре в нея някакъв 'пух' или материал за филтри? Тук наблизо една фирма която правят филтри по поръчка, освен да отида да питам....
    Може би и Гого ще сподели някакви идеи...все пак той е ползвал такъв компресор досега.
    Габриел Димитров
    Варна

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Браво, много добре!!!

    Малък охладител ще свърши чудесна работа за масло и влагоотделяне. Например пелтиера 100-150 вата. Прикрепена към охладител за водно охлаждане на процесор. През тръбите да мине въздуха и дренаж в най-ниска точка.

    Мисля, че имам 2 пасивни отделители. Трябва да проверя. Ако ги открия, получаваш единия подарък!
    Георги Русинов

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2015
    Живее в
    кв.Дървеница, гр.София
    Мнения
    12

    Компресор от хладилник за аерограф

    Quote Originally Posted by gabriel.dimitrov View Post
    Здравейте, тези дни аз също си спретнах едно мини-компресорче за аерограф, по-късно ще пусна снимки.



    Гого здравей, Каква е тази защита? С какво реле е компресорът ти? Ако е с PTC реле, то най-вероятно иска малко време за да се охлади. В противен случай, компресорът реално 'тръгва' без да минава ток през пусковата намотка.

    Този компресор който аз ползвах, в самото реле има вградена температурна защита (малка биметална пластина, която се 'нагрява' от корпуса. Може би при теб тя се стопля?
    Възможно е да греша, това са само предположения.


    Малко пояснение. Това за което Румен говори е разтоварващ клапан.
    На купешките компресори в Метро, Практикер и т.н. се слага комбиниран клапан: невъзвратен и разтоварващ - 2 в 1.
    За тези които не знаят:
    Разтоварващият клапан се управлява от пресостата. Целта е разбира се да падне налягането между главата на компресора и ресивера....

    Ето какъв компресор направих.
    Нарочно използвах минимално количество машини и инструменти.

    Идеята е да се покаже че в домашни условия може да се изработи подобна хоби машинка.

    Всички фитинги и връзки са запоени с най-обикновен тинол 60/40 и малка пропанова горелка, като изключение прави една метална тръбичка към която заварих бързата връзка (на снимките се вижда), защото накрая бързах и не ми се занимаваше да запоявам и да тествам за течове.
    Останалото са неща които не изискват специални инструменти и машини.

    Ресиверът е пропан-бутанова туристическа бутилка, водна проба не съм правил защото тези бутилки са заводски тествани на много по големи налягания (по спомен преди да я грундирам точно тази на табелката мисля че пишеше Tp 1.8 MPa, което е предостатъчно).
    Фитинги и Бързи връзки 3.70 лв от 'Гарвана'.
    Медна тръбичка 3.5, 1 метър, но реално е нужно съвсем малко.
    Пусков кондензатор 6 лв.
    Пусково реле: Оригиналната 'таблетка' на релето беше изпушила, в последствие реших да ползвам друг начин на пускане.
    Пресостат: засега също отпада, евтините китайски са 30-40 кинта, и се скапват адски бързо.
    Масло: източих маслото през сервизната тръбичка, и налях моторно. Някои ползват М10Д.....

    Останалото е самият аерограф и редуцир вентила с влаго/масло отделителят който струва $10 и в комплекта му има бързи връзки.

    Реално единствените фитинги които се наложи да купя са 2 бързи връзки, една мъжка и една женска от 'Гарвана".
    Женската се запоява/заварява към тръбичката от ресивера/компресора към нея се 'включва' редуцирчето.
    Мъжката (с 1/4 резба накрая) се завива на шланга на аерографа и после се мушка в изхода на редуцира.
    Всичко останало е описано на снимките. Има и клипче как работи, но не съм го надувал на повече от 6 бара защото манометърът който имам е до толкова. После ще го сменя с такъв до 10.
    Нямах търпение и закачих и аерографа, но беше късно и не ми се занимаваше да го чистя, затова го пробвах с чиста вода. Някой да даде съвет с каква консистенция трябва да е боята....

    Пробвах да 'пръскам' при работещ компресор: успява да 'захрани' аерографа и освен това вдига налягането в бутилката.

    Невъзвратен клапан няма.
    Предпазен клапан също няма. (Ще нарежа резба и ще сложа по-късно или направо ще запоя, в момента просто нямам такива.)
    Ако правите компресор който се управлява от пресостат предпазният клапан е задължителен!

    Защо не се отварят снинките?
    Ако са изтрити , бихте ли ги възстановили? Ще са от полза за много колеги от форума.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен