Понеже се появиха няколко питания, веднага ще илюстрирам къде е точно проблема:

Взимам една произволно избрана страница, в случая номер 18 (във файла). Тя изглежда така:



На мен ми изглежда като привидение, а не като нещо, което може да се прочете спокойно. Даже не коментирам факта, че в оригиналния си вид тя е под номер 22...


След като й оправя нивата, изчистя остатъците от прозиращи предишни страници (надве-натри), се получава ето това:



Тази корекция става за две секунди и резултатът е в пъти по-четим. Не съм си играл да чистя всички остатъци, защото целта ми е да покажа колко по-различно става само след две секунди работа.



Но за съжаление резултатът от ниска резолюция и високо ниво на компресиране е ето този:



Това е фрагмент от същото изображение, който нарочно съм увеличил до ниво, годно за четене, за да се види, че всъщност страницата е абсолютно нечетима и неизползваема. Всичко това се е случило, защото сканиращият не умее да използва скенера и софтуера към него.


Колеги, ако имате желание да направите добрина и да публикувате книжен материал, потърсете специалист, който поне да ви покаже как става. Също като в моделизмите.
А ако все пак желанието ви е прекалено силно, опитайте се да спазите тези две прости правила, за да може все пак сканираното да се използва за нещо:

1. Размери 210 х 297mm (А4)
2. Резолюция 300dpi

Чернобелите книги ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ги сканирайте в чернобял режим. Това ще ви спести много време и място.
Тази книга е в RGB/8, което е отнело около 6 пъти повече място от нужното.



P.s. Моля колегата, извършил сканирането, ДА НЕ СЕ ОБИЖДА, защото не е това целта ми!