Втория клип отразява по-вярно какво точно се случи. Дефакто огън нямаше, но пушека за сметка на това беше 10 пъти повече от това на клипа. Ето историята, разказана от първа ръка:

Пилот на хеликоптера бях аз. Става въпрос за T-Rex 600 с батерия 5000 mAh 20C. По едно време хеликоптера престана да ме слуша, мина над главите ни и над колите и се тръшна на земята зад тях. Не съм допускал грешка в управлението. Елерон, елеватор, рудер - всичко си беше наред и ме слушаше. Тротъла обаче отказа. След излизане от една фигура подавам газ, за да набера височина (стика стигна до горен упор), но хелито не ме слуша. Тръшна се на земята и после след огледа се оказа, че е имало мъртва спойка на една от жиците на куплунга на спийд контролера към батерията.

Събрахме частите в радиус от десетина метра и се наканих да оставя батерията в буса. И добре, че не го направих. Разглеждаше я Пенев и на него му направи впечатление, че в задния край на батерията едното ръбче е по-топло от останалата част, а впоследствие започна дори да пари. Това се случва няколко минути след краша. След това още няколко минути държахме батерията в ръка, опипвахме я и обсъждахме какво може да се случи. Най-накрая решихме благоразумно да я оставим на тревата по-далече от нас.

Дефакто първата клетка подпуши чак на петата или шестата минута след краша. Всяка следваща се палеше 30-40 секунди след предишната. Получи се нещо като ефект на доминото. Ако бяхме охладили батерията с вода след първата клетка, щяхме да спасим останалите пет. Дефакто всяка една клетка след запалването си прегряваше следващата клетка, окъсяваше я, тя се подуваше, пукваше и на свой ред прегряваше следващата.

Пушека беше гъст и плътен с някаква силно отровна миризма. Неволно помирисах силно разреден пушек в периферията на облака (докато бягахме след първото изпушване) и веднага осъзнах, че едно-единствено вдишване на концентриран пушек вероятно ще отрови човек на секундата и може дори и да предизвика смърт. При всички случаи ако това се беше случило вътре в затворена стая, пушека щеше да я изпълни за по-малко от 1 секунда. Ако вие сте вътре в стаята, ще се случи следното:
1. Няма да можете да видите къде е вратата или прозореца.
2. Ако вдишате, не се знае дали ще доживеете да намерите вратата. Най-вероятно на секундата ще се сгънете да кашляте, да повръщате и да се гърчите.

Пиша всичко това, защото чак сега осъзнах каква огромна опасност представляват тези LiPo батерии.