Quote Originally Posted by denisista View Post
Б
Има нещо което никак не харесвам в моята апаратура и това е една функция, дето много мрази моят модел.
Това важи за всички управляващи плоскости. А най-лошото е при завой: Давам команда за завой, но когато я върна, моделът продължава да завива, влиза в свредел и... сантиметри от земята. Това ужасно затруднява летенето и го превръща в мъчение. Някой би ли ми помогнал да се справя с този проблем?
Този проблем не идва от апаратурата. Проблемът идва от немарлива работа по модела и по-точно връзката между машинките и кормилата.
Най-често това се случва, когато се използват жила. Грешката е сумарна от недобре фиксираните кожуси на жилата и/или големи луфтове.
Решението, което винаги препоръчвам е да се използват колкото се може по-къси тяги (а не жила) и машинките да са колкото се може по-близо до съответното кормило.

Ще дам две примерни решения:

1. Машинката се поставя в непосредствена близост до съответното кормило. За тяга се използва спица от велосипед (продават се различни дължини). Завитата страна на спицата може директно да се ползва на рогчето на машинката. Става идеален стопер и е невъзможно да се откачи в полет по никакъв начин. На мястото на резбата на спицата се навива щипка 2mm. По тази "технология" е нужно да се съобрази мястото на машинката, спрямо дължината на спицата. За малко по-напреднали юзъри препоръчвам флашка 2mm, с чиято помощ на спицата се навива резба. Режем колкото ни трябва, навиваме резба и слагаме 2mm щипка.

2. В Бриколаж се продава чудесна стоманена, твърда, неръждаема ПРУЖИННА тел в размери от 0,5 до 3 милиметра. Размерите вървят през 1-2 десети. Най-често налични има 1 - 1,5 - 1,8 - 2mm... Тази тел може да се използва за тяги чрез Z-образно огъване при рогчетата.
Наименованието, под което можете да я търсите е "Струна за пиано" ("Piano wire"). Това е словосъчетание, което се използва за подобни здрави телове в англоговорящите страни.

Решение номер 1 успешно използвам от години за модели до и малко над 2 метра!

П.п. Все пак не отхвърлям възможността да си попаднал на кофти машинки, както казва Матеев. Това можеш много лесно да провериш, наблюдавайки отклоненията на машинката, без да е закачена за тяга. Дори най-лошите аналогови машинки рядко дават подобен дефект. Лично аз съм срещал само един вид (Конрадските стандартни от 10 лева).