+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 24

Тема: Силитронов Мустанг

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    В последните апаратури от този вид наблюдавам, че не само спойките са направени, но и няма прищипани кабелчета. Всичко е както трябва.
    Очевидно е спестено не от качеството, а от качествения контрол. И на трите мои апаратури от този вид имаше едни и същи "детски болести" - кабелчета, минаващи опасно близко до щипчицата на капака за батериите отдясно; недобре направени и фиксирани "коремчета" на кабелчетата, които излизат от потенциометрите; криви, отлепящи се декоративни елементи.

    В последните апаратури, които закупих за приятели всичко това липсва. Но намерих недозавит ключ. Общо взето апаратурата е качествено замислена, добре изработена, но липсва звеното, което проверява всяка отделна бройка.

    П.п. Напоследък стана модно да се слага въпросната подсветка. Всъщност има ли логична причина или нужда да се слага или е инерционна мода?! На летището подсветката не върши работа. Вкъщи, когато се правят настройки - това не се прави на тъмно. Остава единствено за тия, дето карат нощно време, ама те не са в пълен мрак...
    Ще ми е интересно да прочета и други мнения.

    П.п.п. Очаквам всеки миг на пазара да се появи тази или друга апаратура с USB порт и елементарна памет + възможност за наливане на софтуер. Представете си - две ръчки и десетина ключета. И толкоз. Включваме USB-кабела, наливаме нужния ни софтуер за съответния модел на дадена памет и точка. За какво ми е делтамиксер, след като на самолет "Едикойси" не го ползвам? Ама на самолет"Делта-крило" ми трябва точно тоя миксер, но нямам нужда от елевон...

    Очавам с нетърпение кухите кратунки да узреят и да започнат да произвеждат апаратури с 5 прости компонента -
    1 Джойстици и десетина ключета
    2 Тъчскрийн
    3 Вградена литиева батерия
    4 Достатъчно памет или айде - слот за памет.
    5. Предавателен модул на 2,4

    И всеки да налива сам нужния му софтуер. Като джобните компютри, като GSM-мите, като навигациите...

    Айде, добре - само USB и слот за МикроСД... Друго няма нужда. Пък после да печелят от софтуер... Чудя се само защо още никой не го прави?!

    В този ред на мисли за мен най-идиотската апаратура е FX40. Гордите собственици на тази "играчка" наистина имат повод за гордост - не всеки може да ръсне 5 бона...
    за mp3-ка... и после да си чеше гъза, че приемниците са колкото една минимална заплата. :)
    С което не искам да ги обидя, разбира се! Ако апаратурата беше лишена от софтуер и струваше 500 лева (колко пък да струва една кутия с няколко потенциометъра и малко памет), можеше да се продадат най-малко хиляда у нас... срещу десетина бройки (няма и толкова).
    Поживëм, увидим!
    Георги Русинов

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Денисчо, преди да се ръсиш за нова апаратура, понаправи някой и друг модел и тренирай летенето. Каквато и да купиш, към нея няма ръчички, коити да карат вместо теб. Онзи ден на Бохот видя ли Любо



    как кара? С такава като твоята Хобикинг.
    Та каране му е майката...

    Снимката не е от оня ден и не е от Бохот!

  3. #3
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    П.п. Напоследък стана модно да се слага въпросната подсветка. Всъщност има ли логична причина или нужда да се слага или е инерционна мода?! На летището подсветката не върши работа. Вкъщи, когато се правят настройки - това не се прави на тъмно. Остава единствено за тия, дето карат нощно време, ама те не са в пълен мрак...
    Ще ми е интересно да прочета и други мнения.
    Е за другите незнам, но при мен не е заради модата ...
    На летището не я ползвам (изключвам я софтуерно*), а в къщи определено се вижда по-добре!
    Лампата ми е над главата и отблясъците от екрана ме дразнят. Мое си мнение.

    Тъпнята в случая е когато се слага подсветка без да се ползва er9x (или th9x) софтуер!
    Софтуера ползва свободен изход на процесора с който управлявам "електронен ключ" тип N-channel MOSFET а той активира подсветката. * В менюто се наглася колко секунди искам да свети екрана след като не съм пипал нищо по бутоните. Може да си програмирам и превключвател, който да я светне за определения интервал време - например тренерския превключвател.
    Китайците се метнаха да правят подсветки ама са постоянно активирани. Захранват ги от междинен куплунг. Включиш ли апаратурата светят - независимо дали искаш или не (освен ако не си монтираш още едно ключе за нея )

    Куплунга на програматора ми е изведен удобно на апаратурата. През USB-то към софтуера - специално направен за er9x. Има си и симулатор - удобно се работи, виждаш какво си направил с настройките.
    Аха и още малко ще стане тази дето я описваш от близкото бъдеще
    Софтуера на PC-то и апаратурата е OpenSource! А това си е голямо предимство!

    Така, че смятам апаратурата си заслужава. Вчера дори я ползвах с тази на сина ми в режим учител - ученик
    Поздрави и безаварийни полети!
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by smarty View Post
    ...
    Куплунга на програматора ми е изведен удобно на апаратурата. През USB-то към софтуера - специално направен за er9x. Има си и симулатор - удобно се работи, виждаш какво си направил с настройките.
    Аха и още малко ще стане тази дето я описваш от близкото бъдеще
    Софтуера на PC-то и апаратурата е OpenSource! А това си е голямо предимство!

    Така, че смятам апаратурата си заслужава.
    Караш ме да завиждам!
    Апаратурата си заслужава и само като апаратура.

    Запазвам си правото някой път да те разпитам подробно за тези неща! Аз използвам оригиналния софтуер - напълно достатъчен ми е. Но в главата ми се върти налудничавата идея да купя още една апаратура, плюс джобно компютърче с тъчскрийн, което да замести дисплея. Лошото е, че не разбирам много от електроника и програмиране... но поне мога да си помечтая.
    Георги Русинов

  5. #5
    Автор Аватар на denisista
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    135

    Благодаря на всички за съветите, които ми дадохте. Та сега друг проблем се зададе
    Има нещо което никак не харесвам в моята апаратура и това е една функция, дето много мрази моят модел. Тя представлява ето това:
    Click image for larger version

Name:	проблем.png
Views:	788
Size:	9.7 KB
ID:	2844
    Това важи за всички управляващи плоскости. А най-лошото е при завой: Давам команда за завой, но когато я върна, моделът продължава да завива, влиза в свредел и... сантиметри от земята. Това ужасно затруднява летенето и го превръща в мъчение. Някой би ли ми помогнал да се справя с този проблем?
    Денис Стоянов
    ВСИЧКО ОПИРА ДО МЕРАК

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това не би трябвало да е така. Вероятно използваш лоши аналогови сервомашинки, които не могат да държат позицията си под товар. Сложи цифрови и ще видиш как всичко ще се оправи.

    При аналоговите машинки контрола на позицията се извършва на принципа на усилването на грешката. Тоест за да работи машинката, ВИНАГИ трябва да има някаква грешка в позиционирането. Тази грешка е толкова по-голяма, колкото е по-голямо натоварването на сервото.

    При цифровите сервомашинки този проблем е премахнат с интелигентни софтуерни алгоритми. Една цифрова машинка е в състояние да позиционира много точно и да държи позицията си при нарастване на натоварването.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Чак цифрови...
    Вземи си такива:

    http://www.hobbyking.com/hobbycity/s...?idProduct=663

    http://www.hobbyking.com/hobbycity/s...?idProduct=662

    Според големината на модела. Аз съм само с такива, работят добре. Около мен колегите са 80% също с тях. За самолет са перфектни.

  8. #8
    Автор Аватар на denisista
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    135

    Quote Originally Posted by muns View Post
    Чак цифрови...
    Вземи си такива:

    http://www.hobbyking.com/hobbycity/s...?idProduct=663

    http://www.hobbyking.com/hobbycity/s...?idProduct=662

    Според големината на модела. Аз съм само с такива, работят добре. Около мен колегите са 80% също с тях. За самолет са перфектни.
    Точно такива серва използвам. Имам три причини да смятам, че причината е в апаратурата и те са:
    1. Обсъдих това с един друг моделист и разбрах, че това е функция, която се използва при авто моделите и я има в самия софтуер.
    2. Всички плоскости по модела са максимално олекотени и се движат с лекота.
    3. Това се случва дори когато използвам апаратурата за симулатор.
    Сервата са на такава далечина каквато описана на чертежа, така че не смятам, че в тях е проблема. Ще пробвам да сложа апаратурата на приятеля ми (Spektrum DX5) и да се надяваме, че причината е в модела.
    Последна редакция от denisista; 17.05.2011 на 11:58.
    Денис Стоянов
    ВСИЧКО ОПИРА ДО МЕРАК

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Как така се използва при автомоделите?! Сефте чувам... Не казвам, че не е възможно.
    Георги Русинов

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by denisista View Post
    Б
    Има нещо което никак не харесвам в моята апаратура и това е една функция, дето много мрази моят модел.
    Това важи за всички управляващи плоскости. А най-лошото е при завой: Давам команда за завой, но когато я върна, моделът продължава да завива, влиза в свредел и... сантиметри от земята. Това ужасно затруднява летенето и го превръща в мъчение. Някой би ли ми помогнал да се справя с този проблем?
    Този проблем не идва от апаратурата. Проблемът идва от немарлива работа по модела и по-точно връзката между машинките и кормилата.
    Най-често това се случва, когато се използват жила. Грешката е сумарна от недобре фиксираните кожуси на жилата и/или големи луфтове.
    Решението, което винаги препоръчвам е да се използват колкото се може по-къси тяги (а не жила) и машинките да са колкото се може по-близо до съответното кормило.

    Ще дам две примерни решения:

    1. Машинката се поставя в непосредствена близост до съответното кормило. За тяга се използва спица от велосипед (продават се различни дължини). Завитата страна на спицата може директно да се ползва на рогчето на машинката. Става идеален стопер и е невъзможно да се откачи в полет по никакъв начин. На мястото на резбата на спицата се навива щипка 2mm. По тази "технология" е нужно да се съобрази мястото на машинката, спрямо дължината на спицата. За малко по-напреднали юзъри препоръчвам флашка 2mm, с чиято помощ на спицата се навива резба. Режем колкото ни трябва, навиваме резба и слагаме 2mm щипка.

    2. В Бриколаж се продава чудесна стоманена, твърда, неръждаема ПРУЖИННА тел в размери от 0,5 до 3 милиметра. Размерите вървят през 1-2 десети. Най-често налични има 1 - 1,5 - 1,8 - 2mm... Тази тел може да се използва за тяги чрез Z-образно огъване при рогчетата.
    Наименованието, под което можете да я търсите е "Струна за пиано" ("Piano wire"). Това е словосъчетание, което се използва за подобни здрави телове в англоговорящите страни.

    Решение номер 1 успешно използвам от години за модели до и малко над 2 метра!

    П.п. Все пак не отхвърлям възможността да си попаднал на кофти машинки, както казва Матеев. Това можеш много лесно да провериш, наблюдавайки отклоненията на машинката, без да е закачена за тяга. Дори най-лошите аналогови машинки рядко дават подобен дефект. Лично аз съм срещал само един вид (Конрадските стандартни от 10 лева).
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен