+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 64

Тема: Съвместна работа на безчеткови мотори

Threaded View

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Иво горанов View Post
    паралелна работа на безчеткови мотори се използва без проблем.
    Особено при SAW моделите. Там валовете на моторите се разпресоват и се запресова дълаг валр който се задвижва от два или три мотора.
    предимството е че със 3 мотора по малък размер се постига мощност която би дал голям мотор на който нама как да се навие една навивка за да се докара нужното КВ.
    освен това диаматъра на по малките мотори предполага по лесно настройване по малки момепти от съсредочини тежести.
    пример сетъпа на Арне Холдс за 1 клетка

    3 NEU 1110 1D ---> Kv-9200 развива 1200 вата мощност при 3.5 волта.

    не съществува мотор от по-големите серии със такова Кв и при ниско напрежение да отдава повече от 600 вата.

    естествено проблема съссинхронизиране на контролерите стои.
    Колега Горанов такава схема на свързване е допустима само и единствено ако трите или там колкото са моторите са закачени на един и същ контролер за много голям ток и всичките магнитни системи са еднакво ориентирани или ако става на вапрос за стъпкови двигатели от висок клас на точност или голямо фабрично заложено хлъзгане с общо управление!!!

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Колега Горанов такава схема на свързване е допустима само и единствено ако трите или там колкото са моторите са закачени на един и същ контролер за много голям ток и всичките магнитни системи са еднакво ориентирани или ако става на вапрос за стъпкови двигатели от висок клас на точност или голямо фабрично заложено хлъзгане с общо управление!!!
    Пацо, абсолутно съм съгласен със тебе!

    В тези състезателни класове (SAW) няма конфекция или шир-потреба. всичко е свръх технологии.
    спазването на необходимото и достатъчно условие за реализирането и е най-малкия проблем там

    конкретната схеа е със 3 еднакви мотора със обща валолиния задвижвани от 3 еднакви контролера на една клетка липо. ( SAW hydro 1S)
    - нали се досещащ кво трябва да се направи за да може да се накара един контролер да работи при 3.4 волта без да засича фази?
    - досещаш ли се се как се позиционира "0" при въоражаване на трите контролера?
    - А как се синхронизират три контролера (два са ясни) ?

    След като някой го е измислил и го е реализирал значи е отговорил на въпросите

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Иво горанов View Post
    Пацо, абсолутно съм съгласен със тебе!

    В тези състезателни класове (SAW) няма конфекция или шир-потреба. всичко е свръх технологии.
    спазването на необходимото и достатъчно условие за реализирането и е най-малкия проблем там

    конкретната схеа е със 3 еднакви мотора със обща валолиния задвижвани от 3 еднакви контролера на една клетка липо. ( SAW hydro 1S)
    - нали се досещащ кво трябва да се направи за да може да се накара един контролер да работи при 3.4 волта без да засича фази?
    - досещаш ли се се как се позиционира "0" при въоражаване на трите контролера?
    - А как се синхронизират три контролера (два са ясни) ?

    След като някой го е измислил и го е реализирал значи е отговорил на въпросите
    Колега да не бъркаш три контролера с три силови модула управлявани с общ контролер.....Не ми е ясно какъв е проблема един контролер да работи на една клетка и какво значи да засича фази?Там има заложен ,,дет таим,, и той е достатъчен за да няма такъв проблем освен това при съвремените контролери тази величина динамично се променя в зависимост от оборотите...
    Апропо :къде се позиционира 0?И за какво?Това прецизен изпълнителен механизъм ли е? Има ли значение от къде тръгва въртенето на вала и къде точно спира?

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Въпреки че това е трифазен синхронен мотор, който се управлява от спийд контролер, неговата характеристика е мека и се държи като четков мотор. Тоест при увеличаване на натоварването оборотите падат. Това е така, защото спийда във всеки един момент от време подава напрежение на две от фазите и в същото време мери по третата фаза. Увеличаването на товара увеличава обратното ЕДН и спида е наясно с този факт и коригира оборотите в посока надолу. И се получава краен ефект, че при увеличаване на товара оборотите падат. Точно този ефект позволява бръшлес мотори да се включват паралелно на общ спур. Говернора на спида обаче трябва да е изключен и освен това първо трябва да се провери с единия мотор дали наистина оборотите падат с увеличаването на натоварването. Склонен съм да си мисля, че различните спидове имат различна реакция.

    Може всеки един от вас да направи един експеримент и да развърти един бръшлес на празен ход. След това да го натовари, като например натисне оста на ротора в една чамова дъска. Ако оборотите паднат - значи този спийд управлява с мека характеристика и мотори с него могат да се включват в паралел. Ако характеристиката е твърда, трябва с увеличаване на натоварването оборотите да остават същите до последния момент и при много голямо натоварване трябва да се сриват изведнъж (загуба на синхрон с въртящото се поле). Това обаче е опасен експеримент, защото при срива започват да текат токове на късо съединение.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Матеев спида никога няма да тръгне да регулира оборотите надолу , напротив ще разпъва ШИМ-а докато има мегдан и не стигне границата определена от захранващото напрежение и токовата защита тогава ще не ще, ще почнат да падат оборотите ама спида ще почне да грее като за световно, мотора също... това с даската не го правете.... има си динамометрични спирачки за тая работа(може да се използва набор от еталонни витла) с дъската не може да се определи точното натоварване при което токовото ограничение ще изключи спида и периодично ще се стартира и разгъва до максимален ток и изключва докато не отпадне претоварването-дъската...А да и меренето по третата фаза не се прави така, там не се следи натоварването е позицията на ротора тоест не индуктираното от другите две фази напрежение а индуктираното от магнитната система на ротора напрежение по този начин се избира оптималния ъгъл на предварение...

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това с твърдата или меката характеристика трябва да се пробва. Самият аз бях абсолютно убеден в твърдата характеристика на трифазните синхронни мотори (това сме го учили преди много време) и преди около една година влязох в спор с Иван от другия форум. Той твърдеше обратното. Аз се заинатих и направих проба с едно малко моторче и о ужас - оборотите наистина паднаха. Та от тогава си мисля, че двигателя ще има такова поведение, каквото е решил програмиста на спида. Може и така и иначе. Реализуеми са и двата варианта. Просто за всеки конкретен спийд контролер трябва да се пробва. Ако не ти харесва с чамовата дъска, дай идея как да увеличаваме натоварването по-интелигентно, без да си изгорим пръстите от триенето.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Матеев спида никога няма да тръгне да регулира оборотите надолу , напротив ще разпъва ШИМ-а докато има мегдан...
    Сам знаеш, че когато се подаде напрежение на една индуктивност, тока започва бавно да нараства, а енергията се преобразува в разширяващо се магнитно поле. Настъпва обаче един момент, когато тока спира да нараства и от този момент нататък е безсмислено да разширяваме шима, защото енергията вече се преобразува в топлина в намотките. Ако аз бях програмист на спийд контролера, точно това щеше да е момента, в който щях да започна да намалявам оборотите.
    Росимир Матеев

  8. #8
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Сам знаеш, че когато се подаде напрежение на една индуктивност, тока започва бавно да нараства, а енергията се преобразува в разширяващо се магнитно поле. Настъпва обаче един момент, когато тока спира да нараства и от този момент нататък е безсмислено да разширяваме шима, защото енергията вече се преобразува в топлина в намотките. Ако аз бях програмист на спийд контролера, точно това щеше да е момента, в който щях да започна да намалявам оборотите.
    Ще се въздържа от коментар!!! Оборотите започват да падат когато напрежението на захранването вследствие големия ток започва да пада . Натоварването се прави или с витла с определена характеристика или с инерцийони шаиби с определена маса като се следи времето за развъртане и с динамометрична спирачка (каиш с рамо и кантар)...

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Колега да не бъркаш три контролера с три силови модула управлявани с общ контролер.....
    Конкретния сетъп е със 3 контролера LMT custom made
    Моя сетъп ще бъде точно такъв два селови модула на общ команден всичкото на едно ама Марк Зайтцев (MARKUS ESC) още не е готов

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Не ми е ясно какъв е проблема един контролер да работи на една клетка
    проблемът е че една клетка липо(OCV=4.2 V ) няма много контролери серийно производство които могат да работят на такова напрежение без модификация.
    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    и какво значи да засича фази?Там има заложен ,,дет таим,, и той е достатъчен за да няма такъв проблем освен това при съвремените контролери тази величина динамично се променя в зависимост от оборотите...
    имах ЕСК Schulze 12/ 149 който по време на гонка спря след известно време се превъоръжи но смени посоката на въртене и перката ми падна. контролера (не беше изгорял) ми беше подменен като на сервис репорта производителя беше посочил причина засичане на фаза и нолиране на код или нещо подобно.

    можеш да провериш заложения ,,дет таим" на BK- ElectroniK ама преди експеримента си сложи в хладилника вода да имаш поне да "пиеш по една студена за контролера" че там защити няма.


    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Апропо :къде се позиционира 0?И за какво?Това прецизен изпълнителен механизъм ли е? Има ли значение от къде тръгва въртенето на вала и къде точно спира?
    при въоръжаването но контролерите се подава сигнал за положението на ротора спрямо който да се реферира TIMING

  10. #10
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    От изписаното до тук не разбрах защо 2 мотора с 2 контролера няма да работят в паралел и какво ще им пречи да си помагат.
    Дори мисля, че ако бъдат изместени в зацепването магнитните полета на моторите на 60 градуса ще се получи много по-добра работа на системата, като цяло.
    Димитър Пенев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен