Здравей,
Сигнала от апаратурата през микрофонния вход ли се подава към компютъра?
Не споменаваш операционната система на компютъра. Имам същата апаратура и на два компютъра се държи различно. Ако я прекарваш през микрофонния вход, много е важно какво ниво на чувствителност задаваш. Ако е прекомерно засилена или пък е пуснат "микрофон бууст" тогава ще има много смущения.

Отговарям хипотетично в случай, че използваш ППджой със Смарт пропо плюс конзола.
Ако е така, бих те посъветвал да изтеглиш програмка осциолоскоп и да видиш доколко е чист сигнала.
Например при мен, когато ползвам симулатора на лаптопа имам доста смущения и е необходима игра с нивата на микрофонния вход за да получа правилен сигнал - нито много чувствителен (вкарвам и много шум) нито много слаб. Осциолоскопа определено помага.

Другото което пускам е и "термометъра" за да видя дали разчита сигнал от апаратурата.

Пиши моля по какъв начин ползваш симулатора.

Това, че дори при разкачена апаратура и гледайки в менюто и виждаш, че джойстика не отговаря на позицията не е радостно :(

Ако желаеш отвори апаратурата и виж дали кабелчетата от потенциометрите са добре запоени и закрепени. Внимавай при отварянето да не скъсаш нещо.
Може и потенциометър да създава проблеми.
Моята май беше сглобявана в петък следобед и едно кабелче се напрягаше при движение на джойстика. Рано или късно щеше да се скъса и ето ти беля.