Нека да приемем, че имаме хеликоптер, който тежи около 1 килограм. По груба оценка тази сила се създава с около 300-350W двигател. При 12V захранване този двигател ще консумира 25-28А ток. Дори и да сложите на хеликоптера 500 или 1000W двигател, пак при Hovering вие ще наблюдавате ток от порядъка на 25A. Дори и да смените пиньона или дължината на лопатите, пак при Hovering ще наблюдавате около 25A ток.
Само една забележка- различните витломоторни групи имат различно КПД, и е възможно ако се сложат лопати с друг размер, те да се окажат по-ефективни и да е нужно по-малко енергия, както и обратното, те да се окажат по-неефективни и мотогрупата да консумира повече енергия.
Пример - преди врем бях направил един Ф22-раптор, за него използвах хели мотор 4400кв и перка 6х5инча. На 11 волта, максималната консумация беше около 50А и даваше тяга 650-700гр. На планерче бях сложил моторче 1400кв, пак на 11 волта и с перка 9х5 имах тяга около 800гр, а консумацията беше не повече от 14-15А. Разбира се тук законът за запазване на енергията също важи в пълна сила. В първият случей имаме много по-висока скорост на въздушният поток (създаван от витлото) спрямо при вторият случей.

Лично според мен, относно избора на витла, най-добре е това да стане с проба. Първо се гледа какво препочъва производителя, и след това се взимат 4-5 различни витла и се пробва с кое от всичките, моделчето ще лети най-добре. Все пак свеки различен авио модел има различна аеродинамика, с която също трябва да се съобразим витло-моторната група.