+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 8 от общо 8

Тема: Делта-пик на NiMHi акумулатори

Threaded View

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Харманли
    Мнения
    74

    Даже според едни статии в rcdesign.ru 0.6V за NiCd и 0,9V за NiMh.
    Георги Георгиев

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Прагът на разреждане зависи от тока на разреждане! Би следвало колкото е по-висок разрядния ток, толкова да е по-ниска границата ПРИ ТОВАР. Границата от 1V е оптимална и за двата вида акумулатори, но БЕЗ ТОВАР.

    Обикновено зареждачките имат граница 0,8V и тя е за да компенсира товара. Освен това при условие, че веднага следва зареждане.

    Ако правите цикъл разряд-заряд, добре е долната граница да остане 0,8. Ако правите само разряд и зарядът няма да е веднага, оставете прага на 1V.

    Неслучайно доста зареждачки имат функция за ръчно настройване на прага САМО при разряд и липса на такава функция при цикъл.

    ПРОВЕРЕНО ПРИ ДЪЛГОГОДИШНА УПОТРЕБА!!!!!

    И сега най-важното, валидно и за двата вида акумулатори:
    Разрядът може да достига 0,5С или 1С, но зарядът е най-добре да става с 0,1 или 0,15С. Така никеловите клетки "попиват" най-много ток и делтапикът е сравнително точен. В практиката ми съм имал САМО един случай на несработване на делтапик и то при чисто нови клетки.

    Тук следва да споделя още малко опит: При мен се получава така, щото колкото са по-стари и амортизирани клетките, толкова по-рано сработва делтапикът. Всъщност това е основният ми проблем със старите клетки - изключват много по-рано от нужното. Това е така, защото зарядните, които ползвам отчитат първия или втория ясно изразен пик на пакета. Когато зарядното "разпознава" даден пакет, в автоматичен режим настройва чувствителността към пик според броя на клетките и дефакто този пик не е константен. Ако се зададе ръчно, тогава е друга работа.
    Последна редакция от ajcinema; 15.09.2010 на 10:41.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен