Нека и аз да разкажа за опита си по темата.
Повечето предаватели могат да работят или с 1 батерия от 8 клетки или с 8 клетки размер АА. Някои предаватели дори се продават с държач за 8 клетки (изключвам предавателите, в които може да се наредят 8 батерийки). В този държач могат да се наредят и 8 алкални батерийки, като по този начин общото напрежение е малко по-голямо от 12В. Дотук нищо притеснително.
Притесненията започват ако оригиналния NIMH (NICD) пакет започне да сдава багажа, а това става почти винаги след година употреба или след първата зима (тогава по правило се събира повече време без използване и "тоците клякат"). За да поддържам един такъв пакет в кондиция, ми се налага не просто да го зареждам, а да му правя цикли. Това е много изнервящо и времемко. За да съм сигурен, че батерията няма да клекне, още от предния ден й правя цикъл и горе-долу се ориентирам в какво състояние е. Но това не е работа...

Реших да пробвам с ЛиПо. Най-голямото ми притеснение беше, че ЛИПО-то е само от 3 клетки. Ако нещо се случи с една от тях по време на работа, предавателят даже няма да изпищи, а направо ще угасне. Второто ми притеснение бе, че не мога да РАЗРЕЖДАМ през буксата и трябва всеки път да отварям капачето. Имам гадния навик винаги да разреждам преди заряд и никога да не дозареждам каквато и да е батерия. Третото ми притеснение беше, че дълго време една такава батерия седи без наблюдение (като я заредя и карам месеци) и на практика ако претърпи промени (поддуване), ще забележа твърде късно. Освен това балансери, букси...

И ето - нещата станаха на кантар. Дали да използвам старата хидридка или да инвестирам в полимерка. Спрях се на полимерка с вграден балансер. Удобна за употреба и може да се зарежда през буксата (но с малки токове). Притесненията, които имах за тази батерия до ден днешен не са се изпарили. За мен единственият плюс е, че с едно зареждане мога да карам седмици, месеци.
Както нееднократно съм казвал, идеалният (за мен) вариант е SANYO ENELOOP. Не бих купил втори път полимерна батерия за предавател. Предпочитам да направя пакет от 8 клетки, които да използвам 2 години и после да заменя с нов, отколкото да бъда все нащрек. Въпросните Санио имат реален капацитет от 1900 милиамперчаса. Карат почти толкова, колкото полимерката и саморазрядът им е нищожен. Вярно, малко са скъпички, но не повече от "маркова" полимерка. А и една полимерка би устискала пак горе-долу толкова - 2 години.

Quote Originally Posted by Mateev View Post
3. JR апаратурите имат един голям недостатък - паметта за моделите не е енергонезависима, а се поддържа от вътрешна батерия. И ако тази батерия се изтощи (а това задължително става след 5-6 години), тогава паметта разчита само и единствено на външната батерия. Но проблема не е в това, а във факта, че ако извадиш батерията при включена апаратура, то тогава в голям процент от случаите вътрешния софтуер се обърква и замазва. И ефекта е, че апаратурата се побърква (показва цапаници по екрана). С мене не се е случвало, но от 2-3 места съм чувал, че са пращали JR апаратури на производителя да ими ги оправя. Освен пари това струва и пълна загуба на всички запомнени модели, което си е направо трагедия.
Проблемът с вътрешната батерийка реших успешно като... я премахнах. На нейно място монтирах цокъл за същата батерийка (крачетата пасват) и така мога да я сменям без проблеми, когато се изхаби. Освен това на тези JR, които съм срещал (нисък клас), ключето за вкл./изкл. прекъсва директно захранването. В този случай няма разлика дали ще се дръпне батерията или ще се изключи. В по-високия клас не е така. Но там опасността за скапване на софтуера се запазва, дори батерийката за памет да е наред.