Визуализирани са от 1 до 10 от общо 95

Тема: Скоростни автомодели

Threaded View

  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    80

    bfams

    Нещо интересно което току що открих! Г-н Филипов, вие сте вече зам.-председател на Българската федерация по автомоделизъм. До скоро тежестта на организацията и провеждането на всички състезания беше на вашите рамене. Каква е ситуацията към момента. Има ли желаещи да участват в надпреварите по автомоделизъм?
    - Най-важното, което постигна нашата федерация в последните години, е да имаме 200 лицензирани състезатели. Това беше една цел, която си бяхме поставили и успяхме да постигнем. А тя показва, че нашият спорт е популярен и набира все повече последователи. Именно тази цифра ние определяме като значителен успех в историята на спорта ни. И най-важното е, че сред тези 200 човека преобладават децата и младежите. Те са малко над 85% от цялата ни членска маса. Това ни гарантира бъдеще.
    - Къде са най-активните ви клубове?
    - В момента почти всички наши клубове се пререгистрираха в частна полза. Защото всички, които им помагаха, се отдръпнаха. А там, където помагаха общините, те се оттеглиха от финансирането на някои спортове, сред които и нашият. Въпреки, че спорта е нещото, което прави общините известни. А на въпроса ви ще отговоря, че един от най-активните ни клубове е “Хоби Дик” - София и още няколко клуба в София, клубът във Враца, където с годините се изгради една отлична база, носеща сега някакви приходи на федерацията, в Левски, в Русе, където членовете във федерацията са най-много. И искам да обясня, че клуба в Русе даде възможност и на румънци да станат негови членове и тази година.
    През 2010-а за първи път във Враца организирахме Балканско първенство за радиоуправляеми модели. На това състезание във всички класове бием румънците и турците, които са ни основните противници. Както знаете, радиуправляемите модели са три вида с мотори и един вид с електродвигатели. Националното ни първенство пък е в три кръга за радиоуправляеми модели с двигатели с вътрешно горене, за модели с електродвигатели и от няколко години - за автомобили с висока проходимост - копия на клас “бъги”. Почти всички модели, които участват в тези състезания са в мащаб 1:10 на реално-съществуващите автомобили.
    - Доколкото си спомням, през годините вие правехте доста повече кръгове от националния шампионат. Сега отчитате 200 свои членове. Кризата ли ви повлия, че намалихте броя на състезанията?
    - Отговорно мога да заявя, че Министерството на спорта за едни федерации е майка, за други - мащеха. И така е от години. В последните години в бившата ДАМС бяха назначени огромен брой некадърни чиновници, че мен за едно и също нещо са ме връщали по 4-5 пъти за различни справки и накрая ми обясняват, че не съм изпратил исканата справка. А ние правим ежегодно предложения за по пет кръга от шампионата при всички модели, плюс скоростните. Тази година в края на юли има Европейско първенство за скоростни модели в Германия, а в края на октомври - Световно първенство в Австралия. В тези класове България има големи традиции. Не е необходимо дори да споменавам името на познатия на всички Илия Царски, който е световен шампион и изобретател на двигател. С конструкция на Царски, както и на покойния вече Петър Цачев, и до днес карат автомоделисти от целия свят. В същото време нашата федерация се финансира от министерството с нищожна сума. При отчет от 100 000 лв. за годината искаме около 30 000 лв. от Министерство на спорта, а ни дават между 4 и 5 хиляди лева и ни обясняват, че са ни пре-достатъчно. Явно чиновниците не разбират от високи технологии. А това е бъдещето на нацията.
    - А единствената в България писта за скоростни модели е в Плевен.
    - И е в окаяно състояние. Тя се намира в двора на Гимназията по транспорт и от години е буренясала. Направо е неизползваема. Сега няколко клуба са подели инициативата и се строят писти за скоростни модели. Доколкото знам ще се изградят такива писти във Варна и в Сопот. Много скоро се надявам да провеждаме и национални надпревари за тези модели. Сега планираме провеждането на такива кръгове, но не ги правим, защото няма къде.
    - Кризата не засегна ли и продавачите на автомодели. Намалиха ли се цените им?
    - Нашият спорт е скъп. Лично на мен не ми е известно да са паднали цените на автомоделите. Но е факт, че се купуват все повече. Ние сме разговаряли с търговците да насочват купувачите към нас, но хората предпочитат да си правят удоволствие, но не и да влизат в благородна битка с други състезатели от други градове.
    - Имате ли информация колко модела се купуват годишно?
    - Имам. Около 5 000 модела се купуват годишно. Това на фона на 200 участници в състезанията ни е огромен процент на неявяващите се. Но нашите надпревари не са задължителни. И отново подчертавам - 200 лицензирани състезатели е огромен успех за нашата федерация.
    - Какви са целите на федерацията за следващите години?
    - Ще се борим да построим поне няколко писти. Защото базата при нас е най-важна. Ако имаме 50 писти, ще имаме 5 000 състезатели. Само като справка ще кажа, че в Америка лицензираните състезатели за радиоуправляеми модели са 5 милиона. С тази страна не можем да се сравняваме, но там всяка седмица има състезания и от тях излизат най-добрите, които представят САЩ на международни състезания.
    Коментари
    Търсене
    +/-
    Коментирай Питам се и не мога да си отговоря какъв ли двигател е изобретил колегата Царски? А къде ли ги е сънувал тези писти Филипов? Или всичко това е като темата за Нероден Петко която много бързо изчезна. Защо ли Филипов не каже причините? Хайде познайте защо????
    Последна редакция от Metalstar; 16.08.2010 на 23:53.
    Любен Изворов Прави каквото трябва пък да става каквото ще!

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен