+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 31

Тема: Историята на един HK-450MT

Threaded View

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    37

    Виждам какво си направил, и не съм казал че не е добре, но все пак се замисли над това което те питах в предишният пост.

    Задай си и въпроса дали си летял в 3Д режим с яко товар и как ще му е тогава на контролерчето.

    П.П. С 450-ка авторотацията е трудно нещо, но като ти изключи два три пъти спида се замисляш какво не е наред.
    Ивайло Трайков, София

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Не бъркайте мене и сина ми. Аз съм Росимир Матеев, а той е Светослав Матеев. Хеликоптера си го прави той и експериментите са си негови. Не му се меся и не му давам акъл, освен разбира се ако не ме попита.

    Аз си имам мое мнение, той си има свое. Моето мнение е, че за охлаждането на спийд контролера трябва да се предприемат сериозни мерки. Трябва да се сложи на една от страниците. Двата радиатора от двете страни трябва да са оголени и да са освободени за обдухване. Стягането се прави със свински опашки, а не с термоизолационни лепенки.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    37

    Росимире, извинявай ама съм писал едновременно с тебе и сега чак прочетох как звучи след твоите постове ;)

    Аз визирах направената подредба от Илко, а иначе съм АБСОЛЮТНО съгласен с казаното от теб!
    Моята препоръка е контролера да е от едната страна на рамата, но в по задния край. Така той остава открит изцяло за обдухване, а и в НК450МТ страниците са алуминиеви - действат като допълнителен радиатор.
    Още една препоръка от моя страна е да се ползва външен BEC защото обикновено вградените са до 2-3А и то за кратко време, а машинките при хелито работят през цялото време под товар и си дърпат доста ток, особено ако са дигитални и цикличните.
    По моя скромен опит най-добре е с SBEC около 5-6А пиков ток и постоянен 3-4А.
    Турниги-то е с две 7805-ки по 1А (1.5А пиково) в паралел и се оказва, че ВЕС-а грее повече от мощните транзистори ;) , а и напрежението си "кляка" доста точно когато ти трябва най-много.

    Успех!
    Ивайло Трайков, София

  4. #4
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    аз съм поставил върху плочката на спееда друг радиатор
    такъв http://www.electron-pv.com/images/HobbyKits/HK030.jpg
    намазах с топлопроводима паста задължително и отгоре радиатора,резултата е че с 20А контролер си карам хелито без проблем,преди поставянето на радиатора обаче ,контролера изключваше на третата минута
    Даниел Георгиев

  5. #5
    Потребител Аватар на Svetoslav
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    172

    Първи сериозен краш

    Днес моделът претърпя и първият си сериозен краш. Не съм сигурен дали ме заслепи слънцето или просто се разсеях. Счупиха се перките, за жалост в краката ми.

    Добрата новина е, че след десетки изтощени батерии вече смело вдигам машината на метри от земята.

    Click image for larger version

Name:	P1010195.JPG
Views:	707
Size:	221.6 KB
ID:	1342
    Светослав Матеев

  6. #6
    Автор Аватар на skymaster
    Регистриран
    Jul 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    174

    Лелее човече това е много опасно...
    Като изчислих с колко какви обороти се върти лопатата направо ми стана лошо като си представя да се одари в крака ми....
    3800 обората на волт/мин
    х
    11.1 волта батерия
    =42180!
    Внимавай много!!!(това е на моето 450)
    Аз затова никога не карам срещу слънцето при залез и изгрев!!!
    Илко Щирков Варна

  7. #7
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Илко, не забравяй, че има редуктор, който понижава оборотите. Това което си сметнал ти, са оборотите на моторчето. Ако хелисата се върти с такива обороти, то периферната скорост , ще е много по голяма от скоростта на звука, а това ще доведе до разрушаването и.
    Неделчо Брънчев

  8. #8
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Правил съм си труда да смятам периферната скорост на различен клас хеликоптери - малки и големи, модели и истински, и съм стигнал до извода, че конструкторите не си позволяват да я правят повече от 50-60% от скоростта на звука. Явно много ги е страх от звуковата бариера, защото тя наистина може на майтап да строши перките.

    Колкото до сина ми Светослав Матеев - днес беше ден на много полети, но за съжаление завърши с куцукане и риванолови компреси. Крака му посиня и се поду в мястото на удара. Цяло чудо е, че се размина с такива малки рани. Можеше да се стигне и до болница.

    ИЗВОДИ:
    1. При много на брой и продължителни полети в рамките на един ден - НЕ СЕ РАЗСЕЙВАЙТЕ !!!
    2. Дръжте хелито далеко от вас, а не като Светльо на 2-3 метра.
    3. На всеки 3-4 полета правете проверка на техническото състояние. Глупаво е да разберете чак във въздуха, че даден винт се е развил.
    4. Ако хелито тръгне бързо и заплашително към вас или към друг човек поради някаква причина - веднага го забийте в земята. Не правете опити да го спасявате. Кое е по-важно? Хелито или здравето?
    Росимир Матеев

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    И аз искам да добавя, че полети по дълги от 10-тина минути са много опасни, защото пилота добива повече кураж и започва да прави глупости. Също така правете почивки между полетите.
    Неделчо Брънчев

  10. #10
    Потребител Аватар на Svetoslav
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    172

    Фаза 4

    Вече съм с 4 дигитални сервота. Разлика се усеща - наистина!. Много по-прецизни са.

    Вчера цял ден летя на 50см. от земята. При петата поредна батерия се разви успоредното болтче, което държи перките. Явно някой китаец го е домързяло да залепи болтчето. В резултат на това перките се развиха и хвръкнаха на 20 метра.

    Вътрешните лагерчета бяха на място, но явно съм загубил 2-те втулки, без които при монтиране на оста се появява един 6 милиметров луфт, което е недопостимо. Както е показано на снимката се опитах да заменя оригиналните втулки с най-обикновенни шайби. Лошото е, че шайбите контактуват директно с повърността на главата и триенето е сравнително по-голямо. За момента не мога да намеря друго решение и ще летя така.

    Click image for larger version

Name:	P1010193.JPG
Views:	767
Size:	220.5 KB
ID:	1339Click image for larger version

Name:	P1010192.JPG
Views:	850
Size:	364.6 KB
ID:	1340Click image for larger version

Name:	P1010194.JPG
Views:	833
Size:	282.9 KB
ID:	1341
    Светослав Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Още един нов форум в България
    от Mateev във форум: Общи приказки
    Replies: 5
    Последно мнение: 23.05.2017, 21:13

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен