+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 147

Тема: Подвижна електроцентрала

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Спалнята е готова:



    Тествах я и съм много доволен от резултата.
    Печката е повече от достатъчна. При външна температура 12 градуса, вътре спах по чаршаф...
    Ще се наложи да слагам терморегулатор. Печката няма такъв, но това го бях предвидил като бъдещ ъпгрейд. Ще изключва резисторната група с подходящ хистерезис.
    Георги Русинов

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Мога да ти препоръчам фирмата SALUS: https://bg.salus-controls.eu/produkti

    Аз ползвам нейни терморегулатори и съм много доволен. Има всякакви версии - по-прости и по-сложни с всякакви изгъзеци. Има както жични, така и безжични версии. За тебе ще са по-удобни жичните версии, защото разстоянията при тебе са кратки, иначе аз ползвам основно безжични версии.

    Терморегулатора трябва да се слага колкото се може по-далече от печката - в другия край на буса. При мене - на отсрещната стена, при тебе - на дясната задна колонка, на височината на регулатора за заряд на акумулаторите. Така ще има някаква симетрия на устройствата.

    ПП: Поздравления за спалнята. Аз така и не можах да я пробвам поне веднъж, но ти вече си наваксал. :)
    Росимир Матеев

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Тази седмица бусът е в бокса.
    Използвах валежното време, за да подготвя хардуера за пневматичното окачване.
    Така и така е на подемника, реших да сменя още няколко неща. Подмених цялата спирачна система, както и изпускателната. Бяха се поизносили. Добавих и 4 нови свещи, пълна диагностика с оригинален софтуер и хардуер на Мерседес на двигателя и трансмисията. Всичко е идеално. Подмених охладителната течност и спирачната течност.
    Направих и пълна ревизия на ходовата част.
    Бусът е в перфектно техническо състояние.
    Последна редакция от ajcinema; 13.08.2020 на 21:10.
    Георги Русинов

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    След няколко дни и безсънни нощи... бусът (като превозно средство) е възстановен механически до състоянието, в което е бил като нов. Отне ми повече време (и "бимберици") от предвиденото, но резултатът си заслужава всяка похарчена секунда и стотинка!!!
    Отново БЛАГОДАРЯ на Матеев, който успя да открие оригиналният завършек на спалнята, който вече е при мен и работя по възстановяването на оригиналния му крепеж.

    Време е за глезотиите! Както обещах, бусът ще има... ТОПЛА ВОДА!

    Започвам "отзад напред" - душът, който ще вградя в задната врата. Идеята е да бъде "скрит" дискретно в нея като "декоративен", "невидим" елемент, но в същото време функционален.
    Ето заготовките. Изработих 3 броя, за да имам право на грешки при заварките:



    Отворите са съобразени за максимална икономичност на използваната вода - 0,35mm, като повърхността ще бъде полирана до огледален блясък:



    Кафевите оцветявания ще бъдат премахнати. Ще използвам качествени цангови съединения, както и дросели с двойно действие, за да осигуря нужния дебит:



    А за необходимото налягане от 5 бара ще се грижи специална миниатюрна помпа с вграден пресостат. Ще я снимам като пристигне.

    Душът, помпата, както и нагревателят, ще бъдат интегрирани в задната врата. Естествено, управлението ще бъде осъществено чрез SSR.


    Ето така трябва да изглежда "банята", когато я завърша:



    Силно се изкушавам да изработя 80 литров резервоар за вода, който да бъде монтиран под пода, до горивния... но още го обмислям. В момента, за разни битови нужди, пълня вода в туби. Неудобно, непрактично и заемат много място. Толкова много държа на оптимизирането, защото дълбоко вярвам, че оползотворяването е един от най-водещите фактори в битието ни.
    Последните оптимизации по отношение на електрическата инсталация са толкова ефективни, че след осъществяването им, повечето от "снаряжението", което мъкнех по поляните, вече е ненужно.
    "Приключението" се очертава да стане сериозно...
    Георги Русинов

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Всички необходими части вече са при мен. Някои изработих от нулата, други поръчах.



    Има и такива, които ще получат ново предназначение. Като този миниатюрен нагревател.



    Оригинално той беше вграден в парочистачка. След интервенцията, ще получи самостоятелна термо - и хидроизолирана кутия.
    Снощи навързах пробно всички елементи. Резултатът е: имам топла вода В РЕАЛНО ВРЕМЕ с температура от 40 до 60 градуса и регулируем дебит от 0 до почти 3 литра в минута.

    Ето елементите отблизо:
    Душът:





    Помпата с вградения пресостат. Купих я за 9 лева...







    Георги Русинов

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    След подобаващо почистване на неръждавейката и полиране на заварките, душът е готов за монтаж. Освен него, бусът ще има и "чешма" за битови нужди (измиване на ръце, посуда и т.н.), като ще може да се избира между студена и топла вода. Предвидени са общо 4 защити -за електричеството, за налягането и срещу течове.

    Планирам да свърша всичко това през уикенда. Всъщност самият монтаж на "питата" и "чешмата" не са толкова трудоемки, колкото останалата инсталация. Ще покажа всичко в снимки. Крайната цел е да не се вижда нищо и всички компоненти да са скрити.

    Миналия уикенд успях да изпробвам спалнята в планината. При температура навън от около 7 градуса, вътре спах само с одеало. Използвах и печката. Цяла вечер компанията се радваше на силна светлина и музика, а през нощта оставих и "дежурно" осветление. Въпреки всичките тези консуматори (обикновено ми костват между 2 и 5 литра бензин за агерегата, който боботи цяла нощ), на сутринта още в 10 часа бусът се беше заредил до 100%.
    Георги Русинов

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Честита баня!
    Топлата вода официално е открита!

    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен